Ostatky exprezidenta Kaczyńského vrátili do sarkofágu. Analýza má rozkrýt tragedii u Smolensku

ČTK ČTK
18. 11. 2016 23:40
Ostatky prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie byly uloženy zpět do sarkofágu v kryptě krakovského hradu Wawelza přítomnosti prezidenta, premiérky či bratra zesnulého prezidenta. Kontroverzní exhumaci úřady podnikly z iniciativy vládnoucí konzervativní strany PiS. Ta má podezření, že se polská elita v letu do Smolenska stala obětí atentátu v důsledku spiknutí Ruska a Donalda Tuska.
Sarkofág v kryptě krakovského hradu Wawel, kde jsou uloženy ostatky prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie.
Sarkofág v kryptě krakovského hradu Wawel, kde jsou uloženy ostatky prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie. | Foto: Reuters

Krakov - V katedrále na krakovském hradě Wawelu v pátek večer vrátili do sarkofágu v kryptě ostatky prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie. Exhumovány byly v pondělí v rámci nového vyšetřování katastrofy polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety. Testování odebraných vzorků potrvá asi čtyři měsíce.

Uložení ostatků v kryptě svatého Linharta se zúčastnil mimo jiné prezident Andrzej Duda, první dáma, premiérka Beata Szydlová a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a bratr-dvojče zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński. Mši odsloužil krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz.

Kontroverzní exhumaci úřady podnikly z iniciativy vládnoucí konzervativní strany PiS. Někteří její členové mají podezření, že se bývalý prezident, jeho žena a dalších 94 pasažérů letu do Smolenska nestali obětí letecké nehody, jak tvrdí závěry předchozího vyšetřování, ale atentátu v důsledku spiknutí Ruska a tehdejší polského premiéra a nynějšího předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Spolu s prvním párem ve vládním letounu, který se roztříštil v dubnu 2010 při pokusu o přistání na smolenském letišti, zahynulo mnoho dalších příslušníků polských elit. Celá delegace měla uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které na jaře 1940 povraždila stalinská tajná policie.

Kromě prezidenta a jeho manželky chtějí polské úřady exhumovat těla osmi desítek dalších obětí neštěstí. Celá akce by měla trvat nejméně rok.

Předchozí vyšetřování přičetlo katastrofu u Smolenska špatnému počasí a lidským chybám.

Vítězná strana Právo a spravedlnost a Jaroslaw Kaczynski nikdy nebyli mými favority, výsledek voleb mě zklamal, říká kněz Zbigniew Czendlik. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy