Poláci obnovili vyšetřování smolenské katastrofy, exhumovali ostatky exprezidenta Kaczyńského

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2016 23:57
Z iniciativy konzervativní strany Právo a spravedlnost dochází k novému vyšetřování katastrofy polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety, jehož součástí je exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti. Podle Kaczyńského bratra Jaroslawa nešlo o nehodu, ale o atentát v důsledku polsko-ruského spiknutí. Polská prokuratura tvrdí, že tento postup je zcela odůvodněný vzhledem k "závažným chybám a opomenutím" při vyšetřování v roce 2010 a k nedostatečné dokumentaci poskytnuté Ruskem.
Neštěstí ve Smolensku.
Neštěstí ve Smolensku. | Foto: ČTK

Krakov – V rámci nového vyšetřování katastrofy polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety začala exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, pochovaných v katedrále na krakovském hradu Wawel. Opětovné uložení rakví do sarkofágu je plánováno na 18. listopadu, testování odebraných vzorků ale potrvá několik měsíců.

Kontroverzní krok se podniká z iniciativy vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí Kaczyńského bratr-dvojče Jaroslaw. Ten má podezření, že bratr se u Smolenska nestal obětí letecké nehody, jak tvrdily výsledky předchozího vyšetřování, ale atentátu v důsledku polsko-ruského spiknutí.

Spolu s prvním párem ve vládním letounu, který se roztříštil v dubnu 2010 při pokusu o přistání na smolenském letišti, zahynulo mnoho dalších příslušníků polských elit. Celá delegace měla uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které na jaře 1940 povraždila stalinská tajná policie.

Po exhumaci ostatků Kaczyńského a jeho choti by podle polských médií měly následovat exhumace a expertizy ostatků dalších 81 obětí neštěstí. Celá tato prověřovací fáze podle odhadů potrvá až rok. Zapojí se do ní i dánští, portugalští a švýcarští odborníci.

Závažné chyby a opomenutí

Polská prokuratura tvrdí, že tento postup je zcela odůvodněný vzhledem k "závažným chybám a opomenutím" při vyšetřování v roce 2010 a k nedostatečné dokumentaci poskytnuté Ruskem. Cílem exhumací je ověřit totožnost obětí (ohledání pozůstatků provedené po katastrofě následně také v Polsku totiž odhalila několik chyb v identifikaci) a upřesnit příčinu úmrtí. Experti budou například hledat stopy po případné explozi a po výbušninách.

Polská veřejnost je v této věci rozdělená na dva tábory: jedni považují rušení klidu mrtvých za "ostudnou" součást politického boje nynější konzervativní vlády s liberálními předchůdci, druzí naopak doufají, že exhumace a další vyšetřování povedou k odhalení pravdy o národní tragédii.

"Je to nesmírně citlivá záležitost. Mnoho rodin chce znát pravdu, jiné by raději neprožívaly tragédii podruhé," uvedl již dříve o exhumacích krakovský metropolita, kardinál Stanislaw Dziwisz, který patřil k nejbližším spolupracovníkům zesnulého polského papeže Jana Pavla II.

Předchozí vyšetřování přičetlo katastrofu špatnému počasí u Smolenska a lidským chybám.

Nemůžeme se vracet o stovky let zpátky a omezovat ženská práva s ohledem na náboženství, říká Hana Stelzerová z České ženské lobby. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy