Polští konzervativci chystají velkolepou akci na výročí havárie ve Smolensku. Věří v ruské spiknutí

Martin Ehl Martin Ehl
9. 4. 2016 11:04
Odpůrci a zastánci oficiální verze o tragédii ve Smolensku se hádají o to, zda obyčejné dřevo může nadělat takovou škodu. Lidé blízcí ministru obrany Antoni Macierewiczovi například tvrdili, že při poslední opravě vládního tupolevu v Rusku ruští mechanici naschvál povolili v křídle nýty. K nejbizarnějším teoriím patří ta o "pancéřové bříze.“ Tedy stromu, o nějž letoun při nezdařeném přistávacím manévru zavadil jako první a ulomil o něj kus křídla.
Trosky polského speciálu u letiště ve Smolensku. Foto z dubna 2010.
Trosky polského speciálu u letiště ve Smolensku. Foto z dubna 2010. | Foto: ČTK

Varšava - Plukovník Olaf Truszczyński byl největším polským armádním specialistou na psychologii pilotů. Proto vedl od roku 2003 Vojenský institut letecké medicíny. A proto byl také nyní podle listu Gazeta Wyborcza převelen k tankové brigádě. A proto zase odejde do civilu.

Před šesti lety se totiž podílel na vyšetřování tragédie polského leteckého speciálu u Smolensku, v níž zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších Poláků. S dalšími experty došel k závěru, že příčinou katastrofy byly chyby posádky, její nedostatečné vyškolení v kombinaci s chybami ruských navigátorů.

Tento závěr ale nesdílí nynější polský ministr obrany Antoni Macierewicz, který Truszczyńského a další, kteří měli podle ministra a jeho strany Právo a spravedlnost zastírat, že letadlo vlastně sestřelili Rusové, potrestal.

Nedělní výročí katastrofy bude první v režii strany, která udržuje při životě tzv. smolenský mýtus, tedy zatím ničím nepodloženou teorii, že za havárii prezidentského speciálu s bratrem šéfa partaje Jaroslawa Kaczyńského může ruská sabotáž.

Pro Poláky s jejich kritickým vztahem k Rusku je to obzvlášť bolestivá tragédie, protože prezident letěl do Smolenska uctít památku desítek tisíc polských důstojníků zavražděných v roce 1940 Sověty.

Polské i mezinárodní vyšetřování tvrdí, že za katastrofu může kombinace několika faktorů. Macierewicz ale ještě jako poslanec sestavil vlastní tým expertů, který se snaží – zatím marně – nalézt důkazy o ruské vině. "Měli by si přečíst základní učebnice fyziky," tvrdí v rozhovoru pro týdeník Polityka přední polský fyzik a expert na letecké katastrofy Pawel Artymowicz.

A pomocí faktů vyvrací teorii o výbuších na palubě, hořících motorech či o umělé mlze a dalších názorech Macierewicze a jeho expertů. Nejbizarnější byla ta o "pancéřové bříze“, tedy stromu, o nějž letoun při nezdařeném přistávacím manévru zavadil jako první a ulomil o něj kus křídla.

Experti obou táborů se hádali o to, zda obyčejné dřevo může nadělat takovou škodu, Macierewiczovi lidé například tvrdili, že při poslední opravě vládního tupolevu v Rusku ruští mechanici naschvál povolili v křídle nýty.

Ministr obrany ze svých lidí nyní vytvořil oficiální vyšetřovací komisi, jejíž práce se odhaduje na léta.

"Formálně nové vyšetřování nemůže zpochybnit výsledky toho předešlého, ale fakticky – zvláště politicky a mediálně – se tak stane," tvrdí týdeník Polityka ve svém úvodníku.

Ze smolenské katastrofy se mezitím stala mocná politická zbraň konzervativců, která výrazně přispěla k jejich volebnímu vítězství loni v říjnu. Pravicoví novináři natočili několik dokumentárních filmů o katastrofě samotné i o politických sporech po ní. Některé z nich se budou vysílat na polské veřejnoprávní televizi, kterou konzervativci ovládli, právě v den šestého výročí tragédie.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński se v neděli zúčastní mše a v přesný čas katastrofy – v 8:41 – položí věnec u prezidentského paláce ve Varšavě.

Večer potom se čeká zásadní Kaczyńského veřejný projev. Při podobných příležitostech v minulosti Kaczyński mobilizoval voličské jádro své strany a útočil na politické oponenty. Čeká se, že konzervativní média a s nimi spojené kluby čtenářů a fanoušků dostanou do ulic až sto tisíc lidí na tyto vzpomínkové slavnosti.

Prezident Andrzej Duda se naopak pojede poklonit Lechu Kaczyńskému do Krakova, kde je zemřelý prezident s manželkou uložený v hrobce na hradu Wawel vedle polských králů. Odpoledne potom odhalí pamětní tabuli na prezidentském paláci ve Varšavě. A také se s Kaczyńským zúčastní večerního pochodu, který zakončí šéf strany projevem.

Jaroslaw Kaczyński jako každý člověk těžce zvládal ztrátu bratra-dvojčete. Od tragédie nosí jen černé kravaty a účastní se desátého každého měsíce vzpomínky na zemřelé před prezidentským palácem.

Za předchozí vlády se mu podařilo vyvolat několik politických sporů, nejprve o místo pohřbu prezidentského páru, potom o podobu pomníku. Praktičtěji orientovaný Lech Kaczyński, pragmatičtější ve své politice i vůči svým oponentům, se ve smolenském mýtu stal mužem, který za zájmy Polska zemřel hrdinskou smrtí.

"Řádné vyšetření tragédie obětem dlužíme. Ale časově to je jen zlomek toho, co děláme," obhajoval na začátku letošního roku v rozhovoru pro Hospodářské noviny náměstek polského ministra obrany Tomasz Szatkowski obvinění, že nové vedení ministerstva chce jen pomstu a dělá v armádě i na ministerstvu čistky.

Pro celou polskou společnost to onu sobotu 10. dubna 2010 byla neuvěřitelná rána. Chvíli se zdálo, že síla obětí a symboliky místa rozdělenou společnost sjednotí. Vždyť prezident si měl připomenout 70. výročí masakru elity polského národa ruskými komunisty.

Ale stal se pravý opak. Téma smolenské tragédie Poláky neuvěřitelně rozdělilo, ale jen jedna čtvrtina podle pravidelných průzkumů věří Kaczyńského a Macierewiczově teorii, že na palubě letadla nastaly výbuchy.

Třicet procent Poláků se podle březnového průzkumu firmy CBOS stále domnívá, že příčiny katastrofy nebyly dostatečně objasněny. Ale tři čtvrtiny jich podle jiného průzkumu nevěří Macierewiczovým expertům.

Pro jádro konzervativních voličů je to velmi citlivé téma, kolem něhož Kaczyński buduje svoji politickou pozici. Macierewicz je jeho dlouholetým a věrným politickým partnerem, takže očekávat, že by – byť jen formálně – od teorie ruského atentátu ustoupili, je nereálné.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy