Z Řecka se letos domů vrátilo 14 tisíc běženců. Už nevěří, že se dostanou dál do Evropy

ČTK ČTK
7. 10. 2017 14:20
Jen v září se podle řecké policie domů vracelo 1598 uprchlíků. Navrátilci dostávají od Mezinárodní organizace pro migraci příspěvky na cestu zpět. Do Řecka od začátku roku dorazilo přes 18 000 běženců.
Uprchlíci v Řecku. Ilustrační snímek.
Uprchlíci v Řecku. Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Atény - Přibližně 14 000 uprchlíků se letos vrátilo z Řecka domů. Vzdali se naděje, že se jim podaří legálně odcestovat do bohatší části Evropy, kde toužili po získání azylu. Uvedl to server Balkanpost.

Jen v září se domů vracelo 1598 uprchlíků s pomocí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), uvedla řecká policie. Navrátilci cestují pod ochranou a dostávají na cestu 500 až 1500 eur (asi 13 000 až 39 000 Kč). Vracejí se hlavně Albánci, Afghánci, Pákistánci, Iráčané, Gruzíni a Severoafričané.

Desítky tisíc uprchlíků a migrantů uvázly v Řecku poté, co balkánské země loni v dubnu uzavřely své hranice. Před tím více než milion lidí putoval balkánskou cestou z Turecka přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Maďarsko či Chorvatsko a Slovinsko do západní Evropy, především Německa.

Řecko zažilo dramatický nárůst počtu uprchlíků a migrantů na svém území, což vedlo k dalšímu zhoršení i tak nevalných životních podmínek v utečeneckých táborech. Většina uprchlíků přicházela z válkou postižené Sýrie.

Za uprchlické vlny v letech 2015 a 2016 se v moři mezi Tureckem a Řeckem utopilo několik set uprchlíků, mezi nimiž byly i děti. Tuto cestu využívaly denně tisíce lidí, dokud loni Turecko a Evropská unie neuzavřely dohodu, díky níž se příliv podařil omezit.

I nyní se ale na moře denně vydávají desítky uprchlíků. Do Řecka od začátku roku dorazilo přes 18 000 běženců. V současné době je v různých táborech v Řecku umístěno asi 60 000 většinou syrských a afghánských uprchlíků a migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy