Z chaosu v Libyi těží teroristé, světové mocnosti podpořily vytvoření vlády národní jednoty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 12. 2015 11:12
Světové mocnosti v neděli v Římě jednaly o situaci v Libyi a podpořily vznik vlády národní jednoty. Představitelé OSN, USA a Itálie doufají, že oba soupeřící libyjské kabinety ve středu podepíší dohodu o jejím vytvoření. Úkolem konference, které se účastnily skoro dvě desítky zemí a řada zástupců libyjských frakcí, bylo přimět soupeřící libyjské skupiny uzavřít dohodu o společném vládnutí a stabilizovat zemi. Za chaotického prostředí, které následovalo po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, totiž trpí zejména civilisté a naopak z něj těží džihádisté. Baštou organizace Islámský stát v Libyi je město Syrta. Jednotná vláda bude moct mocnosti požádat o pomoc v boji proti teroristům.
John Kerry a Paolo Gentiloni na jednání v Římě.
John Kerry a Paolo Gentiloni na jednání v Římě. | Foto: Reuters

Řím - Světové mocnosti v neděli podpořily vytvoření vlády národní jednoty v Libyi. Soupeřící libyjské vlády, sídlící v Tripolisu a Tobrúku, by dohodu o jejím vzniku mohly podepsat už tuto středu.

"Nemůžeme dovolit, aby v Libyi pokračoval status quo. Je to nebezpečné pro životaschopnost Libye, je to nebezpečné pro Libyjce samotné. A v současnosti, kvůli zvýšené přítomnosti Islámského státu (IS), který tam záměrně migruje, je to nebezpečné pro všechny,“ uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

Právě USA spolu s Itálií předsedaly mezinárodní konferenci, která se pod záštitou OSN konala v Římě. Jejím úkolem bylo přimět soupeřící libyjské frakce uzavřít dohodu o společném vládnutí a stabilizovat zemi.

Kerry i jeho protějšek Ital Paolo Gentlioni věří, že většina zástupců obou současně existujících vlád dohodu tento týden skutečně podepíše. "Na čem záleží, je stabilizace Libye, protože kromě jiného může přispět i k boji proti terorismu,“ uvedl Gentlioni.

Jejich optimismus nicméně nesdílejí všichni. V obou libyjských parlamentech se najdou i odpůrci dohody. "Podle mého názoru, politická dohoda zprostředkovaná OSN zemře stejně jako po dnešku římská konference," řekl v neděli jeden z tripoliských zákonodárců Abdulqader Hawaili.

Jednotná vláda může počítat s mezinárodní pomocí

Na mezinárodní konferenci byli přítomni ministři 18 států, mezi nimi stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN a afrických států. Později se k nim podle agentury Reuters připojilo také 15 zástupců libyjských frakcí. Za OSN se konference zúčastnil vyslanec pro Libyi Martin Kobler.

Jednotná vláda by měla obdržet mezinárodní uznání a být schopná ovládat i zahraniční aktiva, čím dosud disponoval kabinet v libyjském přístavním městě Tobrúk. Navíc bude moci počítat s mezinárodní vojenskou pomocí pro boj proti terorismu a nelegální migraci.

"Jsme připraveni podpořit implementaci politické dohody. Zároveň zdůrazňujeme svůj pevný závazek, že vládě národní jednoty poskytneme plnou politickou podporu a technickou, hospodářskou a bezpečnostní pomoc v boji proti terorismu, jak je požadováno," uvedly mocnosti ve společném prohlášení.

Baštou IS v Libyi je pobřežní město Syrta. Kromě toho útočil už i v Tripolisu, na ropných polích i na vojenská stanoviště.

Konferenci předcházela tuniská jednání zástupců dvou libyjských vlád a parlamentů, kteří se v pátek zavázali, že ve středu v Maroku dohodu prosazovanou OSN podepíší. Jestliže dohodu jedna ze stran nedodrží, hrozí jí uvalení sankcí RB OSN.

Kdyby se po dlouhé snaze sblížit soupeřící vlády podařilo dohodu podepsat, musí ji ještě ratifikovat oba parlamenty, tripoliský i tobrucký. V Tripolisu se už v pátek konala demonstrace proti dohodě.

Dohoda podepsána bude, věří OSN

Kobler působil jako zprostředkovatel tuniských jednání, do nichž bylo zapojeno 40 členů obou parlamentů. Kobler na nedělní konferenci ujistil, že si je jist, že ve středu dohoda podepsána bude.

Podle ní by měla do února vzniknout prezidentská rada, která jmenuje kabinet, vedení centrální banky a státní ropné spolčenosti a zahájí přesun parlamentu, který sídlí nyní v Tobrúku, do Tripolisu. Mandát sjednoceného parlamentu bude prodloužen nejméně o rok.

Itálie, vzdálená jen 300 kilometrů od Libye a ohrožená stále připlouvajícími loďmi s uprchlíky, je připravena ujmout se vedení případné mezinárodní vojenské intervence proti radikálům z Islámského státu působícím hlavně v okolí Syrty a proti pašerákům lidí. Požaduje ale, aby Libye měla jednu mezinárodně uznávanou vládu a aby OSN poskytla k intervenci jasný mandát.

Libye je destabilizovaná od revolučního roku 2011 a svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Souboje kmenově vázaných ozbrojených frakcí, které se podílely na Kaddáfího odstranění, vedly k vytvoření dvou vlád a brání vybudování fungujících vládních a bezpečnostních institucí.

 

Právě se děje

Další zprávy