USA zaútočily na velitele Islámského státu v Libyi, byl zřejmě zabit

ČTK ČTK
14. 11. 2015 23:05
Páteční úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem abú Nabíl Anbarí. Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák. Zdroje agentury Reuters uvedly, že leteckého úderu se zúčastnily dva stíhací letouny F-15.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK/ABACA

Tripolis/Washington - Při leteckém úderu americké armády byl zřejmě zabit velitel radikální skupiny Islámský stát (IS) v Libyi. Uvedli to v sobotu činitelé amerického ministerstva obrany, které citoval list The Washington Post. Podle agentury AP šlo o první letecký úder namířený proti veliteli této radikální organizace v Libyi.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook uvedl, že páteční úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem abú Nabíl Anbarí. Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák. Do Libye jej v roce 2014 vyslal vůdce IS abú Bakr Bagdádí, aby tam vybudoval skupinu přidruženou k tomuto radikálnímu sunnitskému hnutí.

Nejmenovaný činitel americké obrany podle agentury AP uvedl, že útok se plánoval už nějakou dobu a odehrál se krátce poté, co se v Paříži rozběhla série útoků, ke kterým se poté přihlásil IS.

Terčem leteckého úderu se stalo velitelské a kontrolní středisko ve východolibyjském městě Darná. Činitelé údajně výsledek úderu stále prověřují. Je ale vysoce pravděpodobné, že Nabíl byl při něm zabit, uvedl také americký činitel. Zdroje agentury Reuters uvedly, že leteckého úderu se zúčastnily dva stíhací letouny F-15.

Spojené státy už ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii "džihádista John". Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný.

 

Právě se děje

Další zprávy