Kábul - Sobotní nálet na nemocnici mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severoafghánském Kunduzu si podle nejnovější bilance organizace vyžádal 22 lidských životů - zahynulo 12 zdravotníků a deset pacientů.
Humanitární organizace v neděli zároveň popřela zprávu, že bojovníci radikálního islamistického hnutí Taliban stříleli z její nemocnice na jednotky NATO a afghánské armády. Podobné spekulace se objevily v souvislosti s bombardováním. Podle MSF vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí zahraniční koalice vedená USA.
Oficiální vyšetřování, které zahájili Američané ve spolupráci s Kábulem, však zatím neskončilo. MSF požaduje, aby věc vyšetřoval nezávislý mezinárodní orgán.
"Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné... Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva," uvedl v nedělním prohlášení generální ředitel MSF Christopher Stokes.
Afghánistán: byl to Taliban
Afghánští představitelé tvrdí, že bojové vrtulníky afghánské armády opětovaly palbu bojovníků radikálního hnutí Taliban, kteří se skrývali v nemocnici. Ministerstvo obrany v Kábulu uvedlo, že bojovníci Talibanu nemocnici napadli a využili ji jako "živý štít". MSF to však popírá.
"Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo tam nepracuje, neléčí se, nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl," uvedla organizace v prohlášení.
Objekt po útoku zachvátil požár, někteří pacienti tak podle svědků uhořeli zaživa, píše Reuters. Zemřelo 12 pracovníků MSF a sedm pacientů, mezi nimi tři děti.
Pacienti hořeli v postelích
"Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích," popsal vedoucí týmu ošetřovatelů v kunduzské nemocnici Lajos Zoltán Jecs.
"Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient," uvedl také.
"Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají," řekl. Jeden z lékařů ihned potřeboval operaci, ale zemřel přímo na stole v kanceláři.
"Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to," dodal Jecs. Někteří jeho kolegové byli po bombardování příliš šokovaní, jen plakali. "Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak nemohou přestat plakat," řekl maďarský zdravotník.
USA zahájily vyšetřování
Hlubokou soustrast lékařskému personálu a dalším civilistům, kteří při tragickém incidentu zahynuli, vyjádřil americký prezident Barack Obama. "Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie," řekl.
NATO uvedlo, že předběžné mezinárodní vyšetřování celé události by mohlo být dokončeno během několika dní.
Lékaři bez hranic o víkendu oznámili, že z Kunduzu odcházejí; jejich úrazové centrum bylo přitom jediné svého druhu v oblasti. Pacienti v kritickém stavu byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení a s nimi se tam přesunuli i někteří zdravotníci MSF. Zasažená klinika již není dále funkční, uvedla mluvčí MSF Kate Stegemanová.
Kunduzu se před týdnem nečekaně zmocnili povstalci z Talibanu. Afghánská vláda ale tvrdí, že nad strategickým městem se 300 tisíci obyvateli, opět získala kontrolu. Armáda podle agentury Reuters uvedla, že na ústředním náměstí vyvěsila státní vlajku. Podle úřadujícího guvernéra provincie Kunduz v neděli bezpečnostní hlídky v Kunduzu prováděly domovní prohlídky.
Podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jehož citoval Reuters, je ale situace nejistá. Svědci uvádějí, že lidé v Kunduzu se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím docházejí léky a zároveň přibývá pacientů. "Ve městě se dál nedá žít," zhodnotil situaci jeden místní úředník.