Lékaře bez hranic v Afghánistánu omylem bombardovali Američané, připustil mluvčí NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2015 21:52
Při bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu zemřelo minimálně 19 lidí, další lidé jsou zranění nebo se pohřešují. Mluvčí NATO Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna by bombardování nemocnice mohlo představovat válečný zločin.
Nemocnice Lékařů bez hranic po bombardování 3. října 2015, Kunduz, Afghánistán
Nemocnice Lékařů bez hranic po bombardování 3. října 2015, Kunduz, Afghánistán | Foto: Reuters

Kábul/Praha - Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz byla v noci na dnešek terčem náletu, který si podle organizace vyžádal nejméně 19 lidských životů. Mluvčí americké armády připustil, že objekt mohli neúmyslně ostřelovat Američané. Podle amerického ministra obrany Ashe Cartera Washington ve spolupráci s Afghánci záležitost intenzivně vyšetřuje. OSN událost odsoudila. Mezi mrtvými podle dostupných zpráv nejsou cizinci.

MSF v prohlášení uvedla, že bombardování nemocnici zasáhlo od 02:08 do 03:15 místního času. Údery prý probíhaly ve zhruba čtvrthodinových intervalech. Organizace MSF přitom tvrdí, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze svého úrazového centra v Kunduzu, naposledy tak učinila 29. září. Dnešní bombardování podle MSF pokračovalo "ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje". Vše přitom podle MSF naznačuje, že nemocnici bombardovaly síly Severoatlantické aliance.

Brána nemocnice Lékařů bez hranic, Kunduz, Afghánistán, 3. října 2015
Brána nemocnice Lékařů bez hranic, Kunduz, Afghánistán, 3. října 2015 | Foto: Reuters

Američané uvedli, že "v blízkém okolí" nemocnice útočili na ozbrojence Talibanu, kteří stříleli přímo na příslušníky amerických sil. Mluvčí americké armády Brian Tribus přitom připustil, že armáda v rámci bojů proti Talibanu uskutečnila úder, který mohl mít za následek "vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení".

Zasažená nemocnice je podle MSF jediným takovým zdravotnickým zařízením v severovýchodní oblasti Afghánistánu, které bezplatně poskytuje život zachraňující úrazovou péči. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Mezi oběťmi je 12 pracovníků této organizace a sedm pacientů, z toho tři děti. Zranění utrpělo 37 lidí, včetně 19 zaměstnanců zdravotnického zařízení, které je nyní vážně poškozené.

Operační ředitel MSF Bart Janssens uvedl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci "hluboce šokovalo". Lékaři bez hranic požadují vysvětlení, co přesně se stalo a jak k tragédii mohlo dojít. Nemůžeme přijmout, aby se o "tak příšerné ztrátě životů" hovořilo pouze jako o "vedlejších ztrátách", uvedla organizace na Twitteru.

Bombardování tvrdě kritizovala OSN. Podle vysokého komisaře světové organizace pro lidská práva Zajda Raada Husajna by tato "hluboce šokující" událost měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena. "Závažnost tohoto incidentu podtrhuje fakt, že pokud bude prokázán jako záměrný, může vzdušný úder na nemocnici představovat válečný zločin," uvedl podle Reuters Husajn.

Úřad afghánského prezidenta informoval, že John Campbell, velitel zahraničních spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany, po bombardování vyjádřil prezidentu Ašrafu Ghanímu "soustrast". Ghaního úřad tak zároveň opravil své předchozí tvrzení, že americký generál se za incident "omluvil".

MSF neuvedla, odkud oběti pocházely. Nevyjádřila se ani k totožnosti zhruba třech desítek pohřešovaných, uvedla ale, že veškerý mezinárodní personál je naživu. "Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky," uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích vzdorovaly. Lékaři bez hranic v kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy