Nechutný nátlak. Lukašenkův režim vyhrožuje ženám, že jim kvůli protestům vezme děti

Martin Novák Martin Novák
25. 9. 2020 6:46
Běloruský režim prezidenta Alexandra Lukašenka ve snaze potlačit a umlčet opozici vyhrožuje odpůrcům odebráním dětí.
Protesty v Bělorusku.
Protesty v Bělorusku. | Foto: Reuters

Úřad běloruského generálního prokurátora varoval, že nezletilé děti, které zadrží policisté na demonstracích, mohou být odebrány rodičům, protože je vystavili nebezpečí.

"Úkolem státu je chránit děti a rodiny. Běloruská vláda přijme kroky proti těm rodičům, které nerespektují zákon," uvedl v rozhovoru pro běloruskou televizi STV Alexej Podvojski z prokuratury.

Podle náměstka ministra školství Aljaksandra Kadlybaje se může jednat o případy, kdy bude dítě umístěno do náhradní péče, než se "zlepší situace v rodině".

Někteří představitelé opozice tvrdí, že jim úřady přímo  odebráním dětí a jejich umístěním do dětským domovů vyhrožovaly. Varují rodiče, že přezkoumají podmínky, za jakých jejich děti vyrůstají.

Vyhrožovala mi KGB

Dlouholetá opoziční aktivistka Olga Karačová uvádí, že jde o specifický nátlak, který režim používá vůči ženám. "Je to neuvěřitelná kampaň. Ženám, které otevřeně nesouhlasí s vládou, vyhrožují únosy dětí," říká. Kontrarozvědka KGB jí osobně vyhrožovala únosem syna.

V květnu policie zadržela jednoho z opozičních předáků Uladzimira Naumika a jeho ženě Vitalijii školka oznámil, že úřady začnou vyšetřovat, jak vychovává pětiletou dceru, která tuto školku navštěvuje.

V polovině září se odehrál incident v Minsku. Policie zadržela kvůli organizování protestů proti Lukašenkovi Jelenu Lazarčikovou a Sergeje Mackojta, kteří společně vychovávají svého syna. Toho policie předala do dětského domova. Před budovou se pak sešla skupina lidí, která proti tomu protestovala. Domov po několika dnech rodičům syna vrátil.

Opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská už před volbami poslal své děti do Litvy. Po volbách ji příslušníci bezpečnostních složek donutili také odejít do Litvy s výhrůžkou, že buď opustí zemi, nebo budou její děti sirotci.

Zásahy na školách

Sám Lukašenko má tři syny, nejmladšímu Nikolajovi je patnáct let. Chodil na prestižní střední školu v Minsku, ale kvůli nepokojům v zemi do ni na začátku září už nenastoupil a začal navštěvovat školu v Moskvě. Podle běloruských nezávislých médií tam studuje pod změněnou identitou.

1. září, kdy začal nový školní rok, protestovali v Minsku a dalších městech skupiny středoškoláků. Maskované policisté proti nim tvrdě zasahovali, v některých případech i přímo v areálech škol.

Už v roce 2010 po prezidentských volbách se objevil poprvé případ, kdy režim hrozil odpůrcům odebráním dětí. Po volbách byl zatčen prezidentský kandidát Andrej Sannikau i jeho manželka, novinářka Irina Chalypová. Jejich synu Danielovi hrozili umístění do ústavu, nakonec se to nestalo, protože Sannikau souhlasil s návrhem, aby s celou rodinou Bělorusko opustil.

Později čelila podobným výhrůžkám novinářka nezávislého servetu Belsat Larisa Ščirjakovová. Policie jí tvrdila, že může přijít o svého desetiletého syna Svjatoslava. Oficiálně pak byla obviněna z "nelegální výroby a distribuce mediálních produktů."

Video: Sexuální násilí, bití a mučení. Jak běloruský režim útočí na ženy a děti

Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy