Mír v Afghánistánu? Trump nechce nekonečnou válku, Tálibán má být hráz teroristům

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2019 13:32
Poprvé americký prezident Donald Trump přiznal, že jeho vláda vyjednává o míru v Afghánistánu s dosavadním největším nepřítelem. Hnutím Tálibán. Učinil tak ve svém poselství o stavu unie v Kongresu. "Velké národy nevedou nekonečné války," prohlásil Trump.
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto).
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Válka v Afghánistánu trvá už 17 let, Američané a Britové ji začali na konci roku 2001 po útocích al-Káidy na New York a Washington.

Trump potvrdil, že část ze 14 tisíc amerických vojáků chce z Afghánistánu brzy stáhnout. V rámci operace Resolute Support je tam s nimi i osm tisíc vojáků ze zemí NATO a spojenců. Mezi nimi přes 280 Čechů. Mezi oběťmi útoků Tálibánu patřilo v uplynulých letech i 14 českých vojáků.

Rozhovory vede za americkou stranu v Kataru zvláštní Trumpův vyslanec pro jednání o Afghánistánu Zalmay Khalilzad, který je sám původem Afghánec. Minulý týden potvrdil zásadní pokrok - obě strany se předběžně dohodly. Washington stáhne z Afghánistánu své vojáky a Tálibán se zaváže, že nedovolí, aby zemi využívali jako svou základnu teroristé a džihádisté s globálními ambicemi, jako jsou al-Káida nebo Islámský stát.

Není shoda v tom, zda se jako první mají stáhnout vojáci západních zemí a teprve potom má Tálibán složit zbraně. Rozhovorů v Kataru se nezúčastnil nikdo z afghánské vlády prezidenta Ašrafa Gháního. Tálibánci s ní stále odmítají jednat.

"Musíme si být jisti, že Američané odejdou ještě předtím, než ukončíme boj," řekl jeden z vyjednávačů Tálibánu. Zástupce Washingtonu naopak prohlásil, že není možný odchod vojáků bez uzavření příměří.

Další kolo jednání USA-Tálibán se má konat na konci února, finální dohoda by mohla být hotová v dubnu, prohlásil vyjednávač Khalilzad. Existují dvě možnosti, které kábulská vláda a její spojenci v čele s USA mají. Jednou je přibrat Tálibán do koalice a vládnout společně. Druhou přenechat Tálibánu moc v některých oblastech. Zejména na jihu, kde má značnou podporu. A přitom se soustředit na kontrolu velkých měst.

Trump ale nechce válku dál protahovat a vícekrát naznačil, že je třeba ji ukončit. Hledání dohody s Tálibánem je uznáním faktu, že se ho vojensky nepodaří porazit, a musí proto být integrován do politiky. Je to riskantní sázka, protože hnutí v minulosti proslulo nekompromisním prosazováním svých cílů a odmítalo se dělit o moc. Podle agentury Reuters Trump zvažuje, že nejdříve stáhne pět tisíc amerických vojáků a ostatní později.

"Útoky 11. září 2001 naplánovala al-Káida. Tehdy se vedení al-Káidy ukrývalo v Afghánistánu. Ale lidé, kteří to naplánovali a provedli, nebyli Afghánci. Ani jeden z nich. Afghánci - a to ani Tálibán - nebyli teroristé ve smyslu, jaký dnes tomuto slovu přisuzujeme. Tálibán není součástí nějakého mezinárodního džihádu. Zajímá ho jenom Afghánistán," řekl deníku Aktuálně.cz v nedávném rozhovoru polský novinář Wojciech Jagielski, který jako jeden z mála reportérů hovořil přímo s bojovníky hnutí.

Vyjednávač Tálibánu Muhammad Abbás Stanakzáí řekl ve středu v rozhovoru pro televizi BBC, že hnutí neusiluje o dobytí Afghánistánu vojenskou silou, ale trvá na tom, aby všichni zahraniční vojáci zemi opustili. "Mír je těžší než válka," prohlásil.

Video: Zeď postavím, vzkázal Donald Trump v projevu

Kdyby mě nezvolili prezidentem, válčili bychom nyní se Severní Koreou, tvrdil Trump v poselství. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy