Wal-Mart si oddechl. Ženy za pultem ho žalovat nebudou

Václav Viták
21. 6. 2011 16:25
Nejvyšší soud USA řekl, že žaloba 1,6 milionu zaměstnankyň Wal-Martu je nezákonná
Demonstrace zaměstnankyň Wal-Martu a jejich sympatizantů
Demonstrace zaměstnankyň Wal-Martu a jejich sympatizantů | Foto: Reuters

Washington - Wal-Mart, největší obchodní řetězec světa, se nemusí bát hromadné žaloby, kterou na něj kvůli platové diskriminaci chtěly podat jeho zaměstnankyně. Nejvyšší soud USA rozhodl, že taková žaloba je nezákonná.

Soud neřekl, zda 1,6 milionu žen, které pro největšího zaměstnavatele v USA pracují, čelí diskriminaci kvůli pohlaví. Pouze prohlásil, že se nesmějí spojit a podat hromadnou žalobu, protože obvinění vznesená proti Wal-Martu jsou příliš vágní a důkazy nepřesvědčivé.

Ženy žádají doplatky na mzdách ve výši mnoha miliard dolarů a finanční postihy pro firmu s odůvodněním, že je jejich zaměstnavatel opomíjí při povyšování a platí jim méně než mužům.

Pokud by Nejvyšší soud uznal zákonnosti jejich hromadné žaloby, jednalo by se o největší soudní proces tohoto typu v historii.

O jeden hlas

Rozhodnutí tribunálu však bylo těsné. Pět konzervativně smýšlejících soudců Nejvyššího soudu se vyslovilo pro zamítnutí hromadné žaloby, čtyři liberálové byli proti.

Firmu Wal-Mart tak před gigantickou hromadnou žalobou zachránil pouhý jeden hlas.

Soudkyně Ruth Bader Ginsburgová, která patřila ke zmíněné opozici v Nejvyšším soudu, poznamenala ve svém nesouhlasném stanovisku, že 70 procent zaměstnanců Wal-Martu tvoří ženy, ve vedoucích postaveních jich však pracuje pouze 33 procent.

Konzervativní soudce Antonin Scalia ale upozornil, že zaměstnankyně řetězce se chtějí soudit kvůli "milionům rozhodnutí jejich zaměstnavatele", mezi kterými není zjevná souvislost.

Pokud jde o výběr zaměstnanců, jejich finanční ohodnocení a kariérní postup, mají značné pravomoci hlavně jednotliví vedoucí poboček Wal-Martu. Ten jen ve Spojených státech provozuje 3400 obchodů.

Nejvyšší soud vzal také v úvahu, že řetězec již mnoho let dbá na to, aby k diskriminaci nedocházelo.

Zaměstnankyně Wal-Martu usilují o podání hromadné žaloby již od roku 2001. Jejich právní zástupci po pondělním verdiktu Nejvyššího soudu prohlásili, že spor nekončí.

Chtějí jen změnit taktiku a původně jednu hromadnou žalobu rozdělit na několik menších. Některé ženy pracující ve Wal-Martu povedou se svým zaměstnavatelem zřejmě i individuální soudní spory.

Vliv na celé USA

Právníci zaměstnankyň proto varují: Management může verdiktu Nejvyššího soudu nakonec litovat, protože bude čelit velkému počtu žalob u různých soudů.

Foto: Reuters

Obchodní kruhy přesto slaví, rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž považují za přelomové. Byznys předpokládá, že kvůli tomuto precedentu bude podávání hromadných žalob na velké korporace mnohem složitější.

Právníci Bílého domu verdikt Nejvyššího soudu studují. Jeho mluvčí Jay Carney řekl, že ukončení platové diskriminace žen bylo pro prezidenta Baracka Obamu prioritou.

Americká federální vláda se ve sporu mezi Wal-Martem a jeho zaměstnankyněmi nicméně nehodlá nijak angažovat.

 

Právě se děje

Další zprávy