Melbourne - Oživit dinosaury a další obří ještěry zatím dokázali jen režiséři Steven Spielberg na filmovém plátně v Jurském parku nebo Karel Zeman v Cestě do Pravěku.
Australští a američtí vědci teď ale tvrdí, že jednou mohou filmaře napodobit i ve skutečnosti, byť se tak zřejmě stane až ve velmi vzdálené budoucnosti.
Pomohlo myší embryo
Tým expertů z univerzit v Melbourne a Texasu dokázal zatím nevídanou věc. Gen vyhynulého tasmánského tygra implantoval do myšího embrya.
Úspěšně. Gen dokázal v cizím organismu "fungovat". Zachován zůstal díky tomu, že muzeum v Melbourne uchovává zbytky posledních tygrů v alkoholu.
Zvíře vyhynulo na začátku minulého století, poslední známý kus zemřel v zoologické zahradě v největším tasmánském městě Hobartu v roce 1936.
Otevírá se tedy možnost přivést tímto způsobem k životu už vyhynulé živočichy? Například už zmiňované dinosaury?
Možná, ale nebude to zítra ani pozítří. A nejspíš ani za několik let, ne-li desetiletí.
"Jednoho dne něco takového snad bude možné, ale s pomocí vědeckých poznatků, které máme dnes ještě ne. Můžeme sledovat jeden gen tygra, ale normální žijící zvířata jich mají kolem třiceti tisíc," tvrdí ředitel výzkumu Andrew Pask z melbournské univerzity.
- Přečtěte si: Nové výpočty vyjasňují, kdy a jak vyhynuli dinosauři
Jeho kolega Mike Archer je optimističtější.
"Jde o první krok na cestě k možnosti vrátit život vyhynulým druhům. Jsem přesvědčen, že to jednou bude možné," řekl australské televizi ABC.
Přínos pro medicínu
Samotní vědci ale tvrdí, že nejde jen o záchranu vyhynulých či ohrožených zvířat.
"Náš výzkum má velký potenciál pro léčbu nemocí a nové možnosti medicíny, včetně objevu nových léků," řekl agentuře AFP spoluautor výzkumu Richard Behringer z University of Texas.