Vzkaz muslimů z Mekky: Zrušte úroky a zbavíte se krize

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2008 7:22
Podle expertů však ani islámské bankovnictví není vůči problémům imunní
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce.
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce. | Foto: Reuters

Mekka - Více než dva miliony muslimů, kteří se shromáždili v Mekce na náboženské pouti hadždž, se společně modlí za rychlý konec globální finanční krize.

Uvedli to někteří poutníci, kteří navštívili Velkou mešitu v Mekce, nejposvátnější místo islámu, kde je pochován prorok Mohamed.

„Ekonomická krize je letos v hlavách většiny poutníků. Prosí Boha, aby je tohoto problému zbavil. Krize přišla nečekaně a řešením je boží milosrdenství. I já se modlím za to, aby nás Bůh této metly zbavil," řekl agentuře Reuters egyptský poutník Muhammad Fatíh, který pracuje v Egyptě ve finančním sektoru.

Velký muftí mešity v Mekce a vlivný duchovní Abdalazíz Šajch ve svém kázání vyzval muslimy, aby v souladu s koránem využívali služeb bezúročného islámského bankovnictví.

Foto: Reuters

Za současnou krizi podle něj mohou hlavně úroky, které korán coby lichvu zakazuje.

„Muslimské země by měly jednou provždy zapudit kapitalismus a bankovní systém založený na úrocích. Měly by vytvořit ekonomiky založené na respektování islámských zákonů a tím vytvořit i mocný hospodářský blok," uvedl velký muftí.

Mládež v muslimských zemích vyzval, aby nepodléhala „ideologickému teroru a korupci" moderních médií.

Islámské bankovnictví neuznává úroky. Komplikovaně je obchází systémem zkráceně charakterizovaným jako společné sdílení zisků. Islámská banka kupříkladu neposkytuje hypotéky, ale nemovitost, o kterou má klient zájem, sama koupí a pak mu ji za větší obnos na splátky prodá.

Financování islámských bank je zajišťováno například tzv. retailovými vklady.

Největší počet islámských finančních ústavů, řídících se striktně náboženskými předpisy, je v oblasti Perského zálivu. V posledních letech jich ale přibývá i v Evropě a Spojených státech.

Poutníci v Mekce.
Poutníci v Mekce. | Foto: Reuters

Ratingová agentura Moody´s nicméně tvrdí, že islámské banky se úderu finanční krize také nevyhnou a růst jejich aktiv se v příštím roce výrazně zpomalí.

„Potřebujeme diverzifikovat naše kapitálové zdroje, protože jsme příliš závislí na retailových vkladech," tvrdí manažer David Pace, který pracuje pro Unicorn Investment Bank, sídlící na ostrově Bahrajn v Perském zálivu.

Globální krize dolehne v řadě arabských zemí především na trh práce. Arabská organizace práce očekává prudký nárůst nezaměstnanosti především v chudších arabských státech.

Vzhledem k masivnímu nárůstu populace v těchto zemích tak bude ještě obtížnější shánět práci především pro mladé Araby. To se týká například Egypta nebo Alžírska.

Ropní producenti v Perském zálivu - zejména Saúdská Arábie - zase trpí prudkým poklesem cen ropy už hluboko pod padesát dolarů za barel.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy