Začíná hadždž, pouť plná rituálů i nákladné logistiky

6. 12. 2008 8:00
Do Mekky se chystá také 65 poutníků z Česka. Uvnitř: INFOGRAFIKA
Nocování na pahorku Arafát patří k jednomu z pradávných rituálů pouti.
Nocování na pahorku Arafát patří k jednomu z pradávných rituálů pouti. | Foto: Reuters/Ali Jarekji

Mekka - Více než dva miliony muslimů se už sjely do posvátného okrsku v saúdské Mekce, aby tu věřící vykonali každoroční pouť.

A jako každým rokem není hadždž jen obdobím rozjímání a cesty ke kořenům islámu, ale také obav, aby poutníci oblečení do bílých rouch přestáli pětidenní sled rituálů bez úhony.

Mekka totiž již zažila ledacos - zřícení hotelu, ušlapání poutníků v davu, ale i střelbu do věřících. V roce 1987 například zemřelo při zásahu saúdských vojenských jednotek přes čtyři sta lidí poté, co íránští muslimové začali demonstrovat proti Spojeným státům.

Jeden z nejhorších masakrů při hadždži  nastal předloni: v chaotické tlačenici našlo smrt celkem 364 poutníků.

Na bezpečí muslimů dbá letos na sto tisíc saúdských policistů a vojáků. Mimo jiné také kontrolují, zda mají věřící u sebe poutnický průkaz. Nezaregistrovaným totiž není umožněn přístup do posvátného okrsku.

Letošní pouť vyvrcholí 8. prosince, na který připadá svátek oběti (íd al-adhá). Muslimové si při něm připomínají odhodlanost proroka Abraháma, který byl připraven obětovat Bohu svého syna.

Do Mekky se chystají také muslimové z Česka. Jak Aktuálně.cz potvrdil Vladimír Sáňka z Islámské nadace, saúdská ambasáda vydala celkem 65 poutnických víz pro žadatele z ČR.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy