Začíná hadždž, pouť plná rituálů i nákladné logistiky

6. 12. 2008 8:00
Do Mekky se chystá také 65 poutníků z Česka. Uvnitř: INFOGRAFIKA
Nocování na pahorku Arafát patří k jednomu z pradávných rituálů pouti.
Nocování na pahorku Arafát patří k jednomu z pradávných rituálů pouti. | Foto: Reuters/Ali Jarekji

Mekka - Více než dva miliony muslimů se už sjely do posvátného okrsku v saúdské Mekce, aby tu věřící vykonali každoroční pouť.

A jako každým rokem není hadždž jen obdobím rozjímání a cesty ke kořenům islámu, ale také obav, aby poutníci oblečení do bílých rouch přestáli pětidenní sled rituálů bez úhony.

Mekka totiž již zažila ledacos - zřícení hotelu, ušlapání poutníků v davu, ale i střelbu do věřících. V roce 1987 například zemřelo při zásahu saúdských vojenských jednotek přes čtyři sta lidí poté, co íránští muslimové začali demonstrovat proti Spojeným státům.

Jeden z nejhorších masakrů při hadždži  nastal předloni: v chaotické tlačenici našlo smrt celkem 364 poutníků.

Na bezpečí muslimů dbá letos na sto tisíc saúdských policistů a vojáků. Mimo jiné také kontrolují, zda mají věřící u sebe poutnický průkaz. Nezaregistrovaným totiž není umožněn přístup do posvátného okrsku.

Letošní pouť vyvrcholí 8. prosince, na který připadá svátek oběti (íd al-adhá). Muslimové si při něm připomínají odhodlanost proroka Abraháma, který byl připraven obětovat Bohu svého syna.

Do Mekky se chystají také muslimové z Česka. Jak Aktuálně.cz potvrdil Vladimír Sáňka z Islámské nadace, saúdská ambasáda vydala celkem 65 poutnických víz pro žadatele z ČR.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy