reklama
 
 

Začíná hadždž, pouť plná rituálů i nákladné logistiky

6. 12. 2008 8:00
Do Mekky se chystá také 65 poutníků z Česka. Uvnitř: INFOGRAFIKA

Mekka - Více než dva miliony muslimů se už sjely do posvátného okrsku v saúdské Mekce, aby tu věřící vykonali každoroční pouť.

A jako každým rokem není hadždž jen obdobím rozjímání a cesty ke kořenům islámu, ale také obav, aby poutníci oblečení do bílých rouch přestáli pětidenní sled rituálů bez úhony.

Mekka totiž již zažila ledacos - zřícení hotelu, ušlapání poutníků v davu, ale i střelbu do věřících. V roce 1987 například zemřelo při zásahu saúdských vojenských jednotek přes čtyři sta lidí poté, co íránští muslimové začali demonstrovat proti Spojeným státům.

Jeden z nejhorších masakrů při hadždži  nastal předloni: v chaotické tlačenici našlo smrt celkem 364 poutníků.

Na bezpečí muslimů dbá letos na sto tisíc saúdských policistů a vojáků. Mimo jiné také kontrolují, zda mají věřící u sebe poutnický průkaz. Nezaregistrovaným totiž není umožněn přístup do posvátného okrsku.

Letošní pouť vyvrcholí 8. prosince, na který připadá svátek oběti (íd al-adhá). Muslimové si při něm připomínají odhodlanost proroka Abraháma, který byl připraven obětovat Bohu svého syna.

Do Mekky se chystají také muslimové z Česka. Jak Aktuálně.cz potvrdil Vladimír Sáňka z Islámské nadace, saúdská ambasáda vydala celkem 65 poutnických víz pro žadatele z ČR.

6. 12. 2008 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama