Islámské bankovnictví roste, chybějí mu ale učenci

rak, Reuters
28. 1. 2008 10:56
Do roku 2010 má překročit jmění bank bilion dolarů
Islámskému bankovnictví se daří.
Islámskému bankovnictví se daří. | Foto: Reuters

Manama - Zelené průčelí společnosti Kuwait Finance House Auto svítí na bahrajnskou hlavní silnici, která je plná podobných luxusních výloh.

Jde o banku, jež prodává auta. Stačí si pro přepychový vůz přijet. Součástí nabídky jsou také splátky v souladu s islámským finančnictvím a pojišťovnictvím. Přesně podle postupů, které v posledních letech nebývalým tempem dobývají (nejen) muslimský svět.

Říká se tomu "murabaha". Jde o metodu umožňující zákazníkům nakupovat a přitom si nebrat půjčku a platit k ní úroky.

Nevyplácí se? Vyplácí. Zatímco západní bankéři počítají cenu za bezstarostné půjčování, islámské bnakovnictví, které je v souladu s islámským náboženským právem šaría, kvete.

Podle některých odhadů zažívá ročně nárůst o 15 procent. Konzultanská společnost McKinsey & Co soudí, že jmění bank překročí v roce 2010 jeden bilion amerických dolarů.

Fenomenální růst

V oblasti Perského zálivu, kde se téměř každý den rodí nové pobočky bank, přesto panují obavy. Neroste úspěšný sektor příliš rychle? Chybí totiž tradičně oblečení, vousatí učenci, kteří na rozvoj bankovnictví dohlížejí.

"Zájem se zvyšuje. Máme hodně expertů na šaríu, kteří teď vycházejí ze škol. Pořád jich ale není dost," řekl agentuře Reuters šejch Nizam Yaquby, jeden ze světově nejuznávanějších znalců tradičního islámského práva. "Finančnictví se rozrůstá fenomálně," dodává.

Podle odborníků trvá "výchova" učence víc než desetiletí. Ani největší optimisté neočekávají, že v příštích nejméně pěti letech bude nastupující generace znalců připravena k práci.

Pozor na investice

"Průmysl tak dlouho čekat nemůže," varuje David Pace, šéf finančníků z bahrajnské investiční banky Unicorn. "Jejich nedostatek neznamená, že odvětví bude paralyzované. Rozhodně se ale zpomalí jeho rozvoj," říká.

Banka, pro kterou pracuje, vznikla před čtyřmi lety. Brzy se stala lídrem na trhu pro 1,3 miliardy muslimů. Stejně jako konkurence nabízí služby v souladu s jejich vírou.

Namísto úroků fungují banky na principu společného rizika a odměny pro všechny zúčastněné obchodní strany. Murabaha je k tomu stejně jako v případě nákupu auta na bahrajnské ulici hlavním nástrojem. Banka vůz pořídí a pak prodá zákazníkovi s předem uvedenou přirážkou.

Kdy doroste další generace učenců, schopných pracovat pro mezinárodní finanční instituce?
Kdy doroste další generace učenců, schopných pracovat pro mezinárodní finanční instituce? | Foto: Reuters

Platbu není nutné skládat hned. Investování do akoholu, pornografie nebo hazardu je zakázané.

Hledá se...

Učenci jsou pro dohled nad celým odvětvím klíčoví. Jen hrstka z nich ale v současnosti splňuje veškeré požadavky. Ukázkovým příkladem je sám Yaquby.

Svůj čas věnuje práci hned v několika institucích: HSBC, Abu Dhabi Islamic Bank, BNP Paribas, Dow Jones, Lloyds TSB, Citi Bank, Standard Chartered a dalších.

Islámské právo učí už od roku 1976. Odhaduje, že na světě žije pouhých 50 až 60 učenců, kteří jsou schopni radit vrchnolnému byznysu stejně jako on. Jen na Blízkém východě jich je ale potřeba desetkrát víc.

Stejný problém hlásí Evropa. Zejména Velká Británie, kde je islámské bankovnictví nejvíc v kurzu.

"Malý počet nedostatečně kvalifikovaných učenců zvyšuje pochybnosti o schopnostech dozorčích rad," uvedl loni na podzim ve své zprávě britský Úřad pro finanční služby.

Pouť do Mekky
Pouť do Mekky | Foto: Reuters

...kdo přesně?

Kde tedy znalce vychovat? Některé britské instituty už nabízejí patřičné studijní programy pro muslimy i nemuslimy. Ze školy odejdou s diplomem a znalostí finančních trhů.

Jak ale připomínají znalci islámského bankovnictví přímo z Blízkého východu, klasické západní vzdělání pro uzavírání obchodů za miliardy dolarů nestačí.

Vedle znalostí angličtiny, finančních trhů, bankovních systémů a zákonů potřebuje expert na tradiční právo také respekt. A to trvá roky.

"Technické aspekty se naučíte relativně rychle," popsal svá studia šaríi agentuře Reuters Mansúr Ahmed. "Tak jednoduché to ale není. Musíte přidat dalších až dvacet let zkušeností," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy