Moskva - Odpor proti výsledkům nedávných ruských parlamentních voleb, v nichž se ziskem bezmála 50 procent hlasů vyhrálo Jednotné Rusko dua Vladimir Putin - Dmitrij Medveděv, slábne.
Zatímco před týdnem protestovaly v ulicích Moskvy desetitisíce lidí, na plánované sobotní demonstraci, kterou svolala strana Jabloko, se jich podel organizátorů sešlo 5000, policie hovoří o 1500 účastnících. Jednotné Rusko mezitím vybralo nové vedení dolní komory parlamentu.
Pozorovatelé odhadují, že nízká účast odráží neschopnost opozice zmobilizovat své stoupence a vytvořit patřičný tlak na vládu.
"Pokračujeme v sérii protestů proti falšování, které se odehrávalo během parlamentních voleb 4. prosince," prohlásil předseda strany Sergej Mitrochin.
"Požadujeme přehodnotit výsledky, propustit všechny politické vězně a také odvolat nedostudovaného čaroděje Čurova," dodal.
Připomeňte si, jak Rusové protestovali:
Volby dopadly tak, jak jste chtěli
Nynější premiér Putin nicméně výzvy aktivistů k opakování voleb do Státní dumy během týdne úspěšně odrazil. "Výsledek voleb odpovídá současnému stavu a přání ruského lidu," prohlásil ve čtvrtečním čtyřhodinovém maratonu, kdy odpovídal na otázky veřejnosti.
Demonstranti podle něj nevědí za co, nebo proti čemu, vlastně bojují. A zdá se, jako by šlo o shromáždění bojovníků proti AIDS, popíchnul je. Podobná hnutí podle něj podněcuje Západ, jenž má zájem na destabilizaci Ruska. Zmínil například oranžové hnutí na Ukrajině, které v roce 2004 vyvolalo revoluci.
Těsně po volbách přitom velká ruská města ochromily největší protesty za posledních 20 let. Policie zadržela stovky lidí, včetně vůdců opozice.
Z Kremlu do dumy
Ve stejné chvíli, kdy v metropoli zaznívalo volání po nových volbách, vybrala vítězná strana kandidáta na předsedu Státní dumy. Má se jím stát sedmapadesátiletý šéf prezidentské kanceláře Sergej Naryškin.
"Má velké zkušenosti, řídil prezidentskou kancelář, aktivně se zúčastnil naší předvolební kampaně. Dneska je to postava s největší (politickou) vahou ze všech, které do svých řad získal náš poslanecký klub," vysvětlil výběr Andrej Isajev.
Naryškin je považován za člověka z okruhu petrohradských spolupracovníků premiéra Vladimira Putina. Podle tisku prý v 80. letech, stejně jako Putin, pracoval pro sovětskou tajnou službu KGB; oficiálně na sovětském velvyslanectví v Belgii pracoval v odboru ekonomického přidělence. S Putinem se poprvé setkal právě na škole KGB.