Vůdkyně kultu mlátí své stoupence. Jižní Koreou otřáslo video plné sektářského násilí

Záběry ukazují brutální praktiky uvnitř jihokorejské sekty Církev cesty milosrdenství. Její zakladatelku vyšetřuje policie.
Video:

Soul - Tahání za vlasy, stříhání vlasů, fackování a nadávky. Jihokorejskou sektu Církev cesty milosrdenství vyšetřuje policie kvůli drsným praktikám, které unikly na video. 

Na záběrech je kazatelka Šin Ok-ju, která z těla svých stoupenců prý chtěla vyhnala ďábla, jenž je nutí hřešit. Video v pondělí zveřejnil britský deník The Guardian.

Její zakladatelka a vůdkyně na něm také nutí své následovníky, aby se bili navzájem. Údajně i členy jedné rodiny. Na záběrech proti sobě klečí matka a dcera. Dcera se učí, jak správně matku uhodit do hlavy tak, aby ji zbavila všech hříchů.

Video je nyní součástí policejního vyšetřování. Šin Ok-ju čelí obvinění, že unesla několik stovek svých stoupenců, ze kterých si pak vyrobila pracovní otroky.

Nucené rituály

Šin v roce 2014 předpovídala zničující hladomor, který zasáhne korejský poloostrov. Asi čtyři stovky členů církve jí uvěřily a přestěhovaly se s ní na souostroví Fidži, kde si vybudovali farmu, na které pěstovali zeleninu a rýži pro přežití.

Fidži mělo být zemí zaslíbenou - místem, kde katastrofu v klidu přečkají. Stalo se pro ně ale pastí. Na farmě pracovali od rána do večera bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. Pravidelně byli nuceni podstupovat rituály, při kterých se navzájem mlátili.

Šin Ok-ju je prakticky uvrhla do moderního otroctví. Ti, kterým se podařilo utéct, vypověděli policii, že jim vedení sekty po příletu na Fidži sebralo cestovní pasy.

Zakladatelka sekty je nyní ve vazbě v Jižní Koreji. Policie ji zadržela na začátku srpna přímo na letišti, když se z Fidži vracela do Soulu. Stejně tak zatkla i několik dalších členů vedení sekty, které nyní vyšetřuje.

Hodinové bití

V oficiálním prohlášení Církev cesty milosrdenství podle britského listu násilné metody uvnitř sekty nepopírá. Šin Ok-ju údajně trestá své stoupence na základě učení Bible, aby zabránila páchání hříchů.

Výpovědi svědků, které policie nasbírala, ale odhalují i brutální násilí. Členové sekty měli na Fidži údajně několik hodin mlátit pětasedmdesátiletého muže. Druhý den musel zase nastoupit do práce na farmě. Podle svědků mohl sotva chodit a na těle měl mnoho modřin. Po návratu do Jižní Koreje podstoupil léčbu a rok poté zemřel. Jakoukoliv spojitost s bitím a jeho smrtí kult odmítá.

Proti Šin Ok-ju zatím ještě nebyla vznesena žádná obžaloba. Církev cesty milosrdenství na Fidži podle informací deníku ABC News také podniká. Za čtyři roky si otevřela řetězec restaurací po celé zemi a získala cenu za podnikání od ministerstva vnitra.

Místní křesťanské církve ale už několik let varují, že jde ve skutečnosti o nebezpečnou sektu. "Myslím, že je to všeobecně známo," řekl pro deník mluvčí místní metodistické církve Wilfred Regunamada. "Někteří naši lidé, kteří s nimi spolupracovali, nám sdělili, že jejich systém funguje jako diktatura. Lidé se tam bojí, a bojí se dokonce i místní, kteří s nimi pracují," dodal.

Video: Reportáž z hranice Severní Koreje

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 5 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy