Univerzita, kde získal "malý doktorát" hejtman Hašek, už nemůže rozdávat tituly Ph.D.

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 9. 2015 22:00
Slovenská vysoká škola Danubius v šestitisícovém městečku Sládkovičovo už nebude moci rozdávat doktorské tituly. Privilegium rozdávat tituly Ph.D. na místní právnické fakultě Janka Jesenského stopnul slovenský ministr školství Juraj Draxler. Příští rok bude navíc akreditační komise zkoumat, zda škole neodebrat akreditaci úplně. Na fakultě získali tzv. malý doktorát i někteří čeští politici, mimo jiné také hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenská Vysoká škola Danubius, kam si v minulosti někteří čeští politici jezdili pro doktoráty, přišla o privilegium rozdávat doktorské tituly Ph.D. Soukromé škole v šestitisícovém městečku Sládkovičovo poblíž Trnavy stopnul ministr školství Juraj Draxler doktorský studijní program na právnické fakultě. Příští rok bude navíc akreditační komise zkoumat, zda škole neodebrat akreditaci úplně.

S Fakultou práv Janka Jesenského v Sládkovičově jsou přitom spjata známá jména - titul JUDr. si tam vysloužil i současný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Ten se ale brání, že ho získal v rigorózním řízení, které s doktorským studiem, končícím titulem Ph.D., nemá nic společného.


„Právnickou fakultu jsem řádně vystudoval v letech 1994 - 1999 v Brně, nikoliv například za pár měsíců v Plzni,“ vzkázal z pracovní cesty v Kazachstánu.

Už před čtyřmi lety, kdy titul získal, ale musel výběr školy obhajovat. Fakultu opakovaně kritizovali čeští akademici kvůli nestandardním pravidlům nebo provázanosti se slovenskou sociálnědemokratickou stranou SMER - jejím bývalým děkanem je totiž straník a poslanec Mojmír Mamojka.

Byl bych ve střetu zájmů

Hašek tehdy vysvětloval volbu akademickou svobodou a tím, že na brněnskou Masarykovu univerzitu nenastoupil proto, že je v její správní radě, a dostal by se tak do střetu zájmů.

Jelikož získali Hašek a další politici v rigorózním řízení titul JUDr., nemuseli by řešit problém se zapsáním do České advokátní komory. Směrodatné je totiž pro komoru to, kde žadatel o zápis do seznamu koncipientů a advokátů získal magisterský titul. A absolventi školy ve Sládkovičově mají se zápisem mezi české advokáty problémy.

“V minulosti jsme zaznamenali několik absolventů této školy, kteří se snažili nechat zapsat do seznamu advokátních koncipientů České advokátní komory. Nezapsali jsme je. Jeden či dva se s ČAK o zapsání stále soudí, dosud neúspěšně pro ně,” uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Stejně jako absolventi jiných zahraničních škol totiž musí dokázat znalost českého práva. “Pokud chce být zahraniční absolvent zapsán do seznamu advokátních koncipientů, musí absolvovat mimořádné studium ze základních oborů českého práva na PF UK,” vysvětluje mluvčí.

Stejný titul získal na fakultě i další jihomoravský sociální demokrat, Zdeněk Dufek. „Já už s nimi dva roky nejsem v žádném kontaktu, takže o té věci nic nevím, vystudoval jsem na Masarykově univerzitě,“ uvedl.

Podle předsedy akreditační komise Ľubora Fišera měla škola rok na odstranění nedostatků, na které je komise upozornila. „A protože o tom nepodali zprávu ministerstvu školství, akreditaci oboru Obchodní a finanční právo jim ministr odebral,“ vysvětlil Fišer. Rektor školy Miroslav Daniš rozhodnutí ministra přijal a slíbil zajistit 18 studentům programu náhradní místo na jiné vysoké škole.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy