Univerzita, kde získal "malý doktorát" hejtman Hašek, už nemůže rozdávat tituly Ph.D.

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 9. 2015 22:00
Slovenská vysoká škola Danubius v šestitisícovém městečku Sládkovičovo už nebude moci rozdávat doktorské tituly. Privilegium rozdávat tituly Ph.D. na místní právnické fakultě Janka Jesenského stopnul slovenský ministr školství Juraj Draxler. Příští rok bude navíc akreditační komise zkoumat, zda škole neodebrat akreditaci úplně. Na fakultě získali tzv. malý doktorát i někteří čeští politici, mimo jiné také hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenská Vysoká škola Danubius, kam si v minulosti někteří čeští politici jezdili pro doktoráty, přišla o privilegium rozdávat doktorské tituly Ph.D. Soukromé škole v šestitisícovém městečku Sládkovičovo poblíž Trnavy stopnul ministr školství Juraj Draxler doktorský studijní program na právnické fakultě. Příští rok bude navíc akreditační komise zkoumat, zda škole neodebrat akreditaci úplně.

S Fakultou práv Janka Jesenského v Sládkovičově jsou přitom spjata známá jména - titul JUDr. si tam vysloužil i současný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Ten se ale brání, že ho získal v rigorózním řízení, které s doktorským studiem, končícím titulem Ph.D., nemá nic společného.


„Právnickou fakultu jsem řádně vystudoval v letech 1994 - 1999 v Brně, nikoliv například za pár měsíců v Plzni,“ vzkázal z pracovní cesty v Kazachstánu.

Už před čtyřmi lety, kdy titul získal, ale musel výběr školy obhajovat. Fakultu opakovaně kritizovali čeští akademici kvůli nestandardním pravidlům nebo provázanosti se slovenskou sociálnědemokratickou stranou SMER - jejím bývalým děkanem je totiž straník a poslanec Mojmír Mamojka.

Byl bych ve střetu zájmů

Hašek tehdy vysvětloval volbu akademickou svobodou a tím, že na brněnskou Masarykovu univerzitu nenastoupil proto, že je v její správní radě, a dostal by se tak do střetu zájmů.

Jelikož získali Hašek a další politici v rigorózním řízení titul JUDr., nemuseli by řešit problém se zapsáním do České advokátní komory. Směrodatné je totiž pro komoru to, kde žadatel o zápis do seznamu koncipientů a advokátů získal magisterský titul. A absolventi školy ve Sládkovičově mají se zápisem mezi české advokáty problémy.

“V minulosti jsme zaznamenali několik absolventů této školy, kteří se snažili nechat zapsat do seznamu advokátních koncipientů České advokátní komory. Nezapsali jsme je. Jeden či dva se s ČAK o zapsání stále soudí, dosud neúspěšně pro ně,” uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Stejně jako absolventi jiných zahraničních škol totiž musí dokázat znalost českého práva. “Pokud chce být zahraniční absolvent zapsán do seznamu advokátních koncipientů, musí absolvovat mimořádné studium ze základních oborů českého práva na PF UK,” vysvětluje mluvčí.

Stejný titul získal na fakultě i další jihomoravský sociální demokrat, Zdeněk Dufek. „Já už s nimi dva roky nejsem v žádném kontaktu, takže o té věci nic nevím, vystudoval jsem na Masarykově univerzitě,“ uvedl.

Podle předsedy akreditační komise Ľubora Fišera měla škola rok na odstranění nedostatků, na které je komise upozornila. „A protože o tom nepodali zprávu ministerstvu školství, akreditaci oboru Obchodní a finanční právo jim ministr odebral,“ vysvětlil Fišer. Rektor školy Miroslav Daniš rozhodnutí ministra přijal a slíbil zajistit 18 studentům programu náhradní místo na jiné vysoké škole.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy