Tajný doktorát. Hašek nepředložil recenze svého titulu

Martina Machová Tomáš Netočný, Martina Machová
1. 7. 2011 11:50
Druhý muž ČSSD se zavázal, že do konce června nechá posoudit svou rigorózní práci experty

Praha - První místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek pokračuje v tajnostech kolem svého titulu doktora práv.

Navzdory slibům dosud nepřinesl odborné posudky své rigorózní práce, na základě jejíž obhajoby titul JUDr. získal.

O expertní posouzení textu přitom Haška nikdo nežádal. Sám ho slíbil poté, co odmítl rigorózní práci s názvem „Družstvo" zveřejnit. Práci obhájil v říjnu 2010 na soukromé vysoké škole ve Sládkovičově na jižním Slovensku.

Jeden z nejvlivnějších českých politiků začal titul používat letos v březnu, krátce předtím, než se na kongresu sociálních demokratů utkal o post předsedy s Bohuslavem Sobotkou.

V té době se objevily první informace o tom, že se Michal Hašek stal doktorem práv na neznámé škole v malém slovenském městečku, a zařadil se tak mezi politiky, kteří si titulem vylepšují image u voličů, mezi kolegy v politice i mezi novináři.

„Nejste žádná akreditační komice, abyste mou práci posuzovali," sdělil redakci Aktuálně.cz, když mu koncem května připomněla několik týdnů starý slib, že svou práci zveřejní.

Do konce června, slíbil Hašek

Na českých vysokých školách je totiž běžné, že jsou absolventské i rigorózní práce veřejně přístupné na internetu a v knihovnách, aby kdokoli mohl posoudit kvalitu jejich obsahu.

To však o Haškově práci neplatí. Právnická fakulta Janka Jesenského ve Sládkovičově práce na webu nezveřejňuje a Haškův text není volně k mání ani ve fakultní knihovně. K nahlédnutí je pouze v pracovně děkana Mojmíra Mamojky.

"Do konce června předložím stanoviska právnických fakult z České republiky, kterým jediným jsem poskytl text své práce k posouzení," slíbil redakci Aktuálně.cz Michal Hašek před měsícem.

Ve čtvrtek 30. června však Haškovi spolupracovníci redakci požádali, aby dala hejtmanovi ještě čas. „Michal Hašek zatím nemá veškeré podklady pohromadě a nechce dávat posudky své práce po kouscích," vysvětlovali.

Jednou z fakult, kterou jihomoravský hejtman o posudek požádal, jsou údajně také práva Masarykovy univerzity v Brně, kde Hašek v roce 1999 získal titul magistr.

Michal Hašek je doktor práv. Svou image si titulem JUDr. vylepšuje u voličů i ve sněmovně. Svou rigorózní práci však voličům ukázat odmítá.
Michal Hašek je doktor práv. Svou image si titulem JUDr. vylepšuje u voličů i ve sněmovně. Svou rigorózní práci však voličům ukázat odmítá. | Foto: Ondřej Besperát

Právnická fakulta však odmítla potvrdit, zda žádost o posudek skutečně obdržela a zda expertizu zpracovává. Jako kdokoli jiný, kdo se na školu se žádostí o jakoukoli odbornou analýzu obrátí, je také Michal Hašek obchodním klientem a musí za zakázku zaplatit.

Nemám, mrzí mě to

„Omlouvám se, ale jde o komerční činnost, a nemáme proto bez souhlasu klienta právo podávat o zakázkách jakékoli informace," sdělil mluvčí právnické fakulty v Brně Jiří Valdhans.

Ve zdůvodnění, proč nedodržel svůj slib, však Hašek neuvádí, že by některá ze škol nedodržela termín, ve kterém placenou zakázku dodá.

Ve čtvrtek vpodvečer přišlo od Haška oficiální vyjádření: „Posudky škol nemám oproti původním předpokladům o termínu jejich dokončení dosud kompletně k dispozici, což mne mrzí. Nicméně to nic nemění na mém závěru jejich závěry zveřejnit."

Redakce Aktuálně.cz se postupně snaží zmapovat okolnosti, za kterých významní čeští politici získali své vysokoškolské tituly. Michal Hašek svou práci sice tají, Aktuálně.cz ji však má k dispozici.

Se dvěma přílohami a seznamem použité literatury má text celkem 119 stran. Celkem 94 stránek obsahuje obecný popis fungování zemědělských, bytových a dalších forem družstev.

Družstva mají velký význam

„Cílem této rigorózní práce je podat čtenáři komplexní přehled o družstevnictví od jeho prvopočátků až po současnost," píše Hašek v úvodu.

Na dvaceti stranách shrnul Hašek historii československého družstevnictví, na dalších sedmi desítkách stran potom základní charakteristiku družstev, založení a vznik družstva, stanovy, členství, představenstvo až po zánik družstva.

„Družstvo vzniká dnem zápisu do Obchodního rejstříku. Dnem vzniku družstva se členy družstva stávají všichni uchazeči, kteří podali přihlášku do družstva a zavázali se splatit základní členský vklad nebo vstupní vklad," píše například autor v kapitole 6.2 s názvem „Vznik členství."

"Družstva mají v dnešní době velký význam a podle mého názoru tomu bude stejně i v budoucnosti," píše jeden z nejvlivnějších českých politiků na 96. straně své rigorózní práce v kapitole „Závěr".

Kromě popisu minulého i současného československého družstevnictví věnuje Hašek celkem pět stran z celého rozsahu své práce vlastním návrhům, co v družstevní legislativě změnit.

Vysoká škola v Sládkovičově. Tady první místopředseda ČSSD Michal Hašek obhájil svou práci na téma Družstvo a získal titul JUDr.
Vysoká škola v Sládkovičově. Tady první místopředseda ČSSD Michal Hašek obhájil svou práci na téma Družstvo a získal titul JUDr. | Foto: Tomáš Netočný

„Pokud bych měl tyto návrhy stručně zrekapitulovat, tak navrhuji: Zavedení povinnosti úředně ověřovat podpis při uzavírání smluv o převodu členství v družstvu z důvodu zvýšení transparentnosti vlastnictví," píše třeba v bodě c).

Ani v úvodu své práce však autor nedefinuje záměr analyzovat nějaký právní problém, který se současným družstevnictvím souvisí.

Také žádný název ze třinácti kapitol čtenáři nenapovídá, že se v ní autor zamýšlí nad některými paragrafy současné právní úpravy družstev.

Vynikající práce, řekl děkan

Zatím jediné akademické hodnocení Haškovy rigorózní práce, které má Aktuálně.cz k dispozici je velmi stručné a jeho autorem je děkan právnické fakulty ve Sládkovičově Mojmír Mamojka, který byl Haškovým konzultantem.

„Je to výborná práce, nemám k tomu co dodat," uvedl děkan Mamojka, aniž by svůj názor podrobněji vysvětlil.

Jenže právě samotný Mojmír Mamojka je jedním z důvodů, proč o Haškově titulu a kvalitě je ho rigorózní práce pochybovat.

Už v březnu přinesla česká média informace o tom, že děkan je současně aktivním politikem. Za slovenské sociální demokraty Ficovy strany Smer působí jako poslanec parlamentu, a je tedy v politice Haškovým slovenským kolegou.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy