Utajený Haškův doktorát napadla jihomoravská opozice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 7. 2011 15:23
ODS tvrdí, že Haškovo studium evokuje dojem, že titul získal spíš po stranické než odborné linii
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Jan Langer

Brno - Kvůli tajnostem kolem získání titulu doktora práv kritizuje hejtmana Michala Haška (ČSSD) šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Hašek získal titul JUDr. na fakultě v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu, kterou jako děkan vede slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka (SMER). Podle Kadrnky to evokuje dojem, že titul hejtman získal spíš po stranické než odborné linii.

Kadrnka to uvedl v otevřeném dopise hejtmanovi. Podle Haška se ale Kadrnka místo "věcných témat a řešení problémů jižní Moravy uchyluje k osobním výpadům".

Kadrnka Haškovi vytkl, že neplní veřejný slib a dosud nezveřejnil svou rigorózní práci. Její utajení prý odporuje principu transparentnosti, který si krajští zastupitelé odhlasovali v etickém kodexu.

Hašek tak podle Kadrnky škodí pověsti Jihomoravského kraje.

"Považuji za trapné, že se etického kodexu Jihomoravského kraje dovolává pan Kadrnka, šéf klubu ODS, který jako jediný ze všech klubů v zastupitelstvu nehlasoval pro protikorupční strategii ani pro etický kodex," uvedl hejtman.

Kadrnka vyzval Haška ke třem krokům. Má prý zveřejnit práci na internetu, přestat používat titul JUDr. v dokumentech, které podepisuje jménem kraje, a nechat posoudit svou rigorózní práci kapacitami uznávanými v oboru družstevního práva.

"(Kapacity), které nevyberete vy, ale budou vybrány procesem, který bude zcela transparentní," píše Kadrnka.

Hašek na tyto námitky nereagoval. Uvedl jen, že titul získal řádně obhájením práce a složením zkoušky. V médiích už dřív uvedl, že zveřejní odborný posudek na svou práci. Dosud tak neučinil, i když termín, který si sám dal, vypršel.

Aktuální střet mezi Kadrnkou a Haškem není jejich první názorovou pří.

Hejtman Kadrnku dodnes viní, že před rokem inicioval rozpad někdejší koalice ČSSD s ODS, která jihomoravské hejtmanství ovládala po posledních krajských volbách. Za ODS ji zakládal ještě tehdejší předseda Milan Venclík. Kadrnka víckrát uvedl, že krok odsouhlasilo celé širší krajské vedení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy