Vysoká komisařka OSN varuje: V Sýrii je už 5000 mrtvých

Radim Klekner Radim Klekner
13. 12. 2011 17:30
Rezoluci OSN blokují Rusko a Čína
Syřané vycházejí protestovat do ulic již desátý měsíc v řadě
Syřané vycházejí protestovat do ulic již desátý měsíc v řadě | Foto: Reuters

Damašek - Rozsah represí, s jejichž pomocí se režim prezidenta Bašára Asada snaží potlačit deset měsíců trvající protivládní nepokoje, je podle všeho mnohem větší, než se doposud soudilo.

Podle Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové zahynulo během demonstrací a střetů s armádními dezertéry, kteří se přidali na stranu opozice, nejméně pět tisíc osob.

Pillayová zároveň odsoudila nečinnost Rady bezpečnosti OSN a navrhla, aby světová organizace zaslala Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu žádost, aby situaci v Sýrii nechal prošetřit.

Poslední bilance mrtvých vydaná OSN před pouhými deseti dny přitom hovořila o čtyřech tisících mrvých.

"Informace získané mými spolupracovníky z důvěryhodných zdrojů ukazují, že (syrští) vyšetřovatelé používají během výslechů systematicky mučení," citovala ze zprávy Pillayové agentura AFP.

Rusko požaduje "dialog"

Velká Británie a Francie opakovaně předložily v Radě bezpečnosti návrh rezoluce požadující tvrdé sankce proti Asadovu režimu, dokument však zablokovalo veto Ruska a Číny.

"Rusko požaduje dialog," tvrdí ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. "Někteří členové mezinárodního společenství i Rady bezpečnosti se bohužel snaží prosadit model předpokládající změnu režimu v Sýrii a to je velmi nebezpečné."

"Domníváme se, že by Rada bezpečnosti měla jednat," odporuje mu britský zástupce v OSN Mark Lyall Grant. "Nelze tolerovat, že je Rada bezpečnosti odsouzena k mlčení."

Jen od 2. prosince zahynulo v Sýrii 200 osob. Střety mezi opozičníky a bezpečnostními silami pokračovaly i o víkendu a v pondělí, kdy v zemi začaly komunální volby.

Centrem nepokojů jsou jako již řadu měsíců města Homs a dále Rastan, nacházející se v centrální části země. Poblíž Homsu, ve kterém se soustředila část armádních dezertérů, explodoval v pondělí, zřejmě v důsledku sabotáže, plynovod.

Školy jako dočasné věznice

Pillayová upozorňuje, že mezi mrtvými jsou nejméně tři stovky nezletilých. Syrské bezpečnostní síly navíc protestující školáky a studenty často zadržují ve školách, ve kterých bylo přerušeno vyučování.

Asadův režim veškerou odpovědnost za mrtvé odmítá, nepokoje přičítá "teroristům" a tvrdí, že syrská armáda a policie přišla při útocích "nepřátelských elementů" sama o nejméně 1100 mužů.

Tvrdě na Damašek - na rozdíl od OSN - tlačí Turecko, které ústy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nedávno Sýrii pohrozilo blíže nespecifikovanou intervencí. Při pronásledování povstalců totiž syrská armáda opakovaně ostřelovala tureckou hranici.

Sankce proti Asadově režimu, včetně zmrazení vkladů, které syrští představitelé mají v zahraničních bankách, vyhlásila nedávno Liga arabských států. 

Zahraniční intervenci kupodivu zatím odmítá exilová Syrská národní rada (SNC).

"Projevy občanské neposlušnosti si za dané situace vyžádají méně lidských životů než ozbrojené povstání, při němž by zemi čekal libyjský scénář," tvrdí prominentní členka SNC Rima Fleihanová.

Protivládní povstání vedla letos k pádu autoritativních režimů v Tunisku, Egyptě a Libyi. V posledně jmenované zemi však nakonec propukla občanská válka, která si podle tamní Prozatímní národní rady vyžádala nejméně 20 tisíc mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy