Vzdorujte Asadovi lenošením, nabádá Syřany opozice

Zahraničí Zahraničí
8. 12. 2011 16:21
Od neděle by měli nespokojení občané v práci jen vysedávat, pak přijde generální stávka
Syřané demonstrují už od března. Teď zkusí něco jiného.
Syřané demonstrují už od března. Teď zkusí něco jiného. | Foto: Reuters

Damašek - Syrští opoziční aktivisté mění strategii. Tlak na autoritářský režim Bašára Asada chtějí vystupňovat výzvou k občanské neposlušnosti.

Všechny, kdo chtějí změnu společenského uspořádání, proto nabádají, aby v neděli, kdy v Sýrii začíná pracovní týden, v práci jen pasivně seděli a neotevírali obchody ani restaurace.

Omezena by měla být i výuka na univerzitách a provoz dalších klíčových institucí.

Pokud nepomůže ani to, jsou syrští disidenti podle agentury AFP připraveni paralyzovat hromadnou dopravu a v krajním případě vyhlásit generální stávku.

Syrský prezident však přes neustávající protesty a narůstající počet obětí nepřestává trvat na tom, že svůj lid brání před teroristy, což ostatně tento týden zopakoval i v rozhovoru pro americkou televizi ABC.

Washington na Asadův postoj zareagoval prohlášením, že buď žije mimo realitu, nebo zešílel.

"Zdá se, že buď nad děním v Sýrii ztratil kontrolu a je už jen něčí loutkou, anebo žije úplně mimo realitu. Jedná se o lhostejnost, ztrátu kontroly nebo šílenství? Já nevím," reagoval na slova autoritářského prezidenta mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Při střetech demonstrantů s příslušníky bezpečnostních složek už od března, kdy povstání vypuklo, zemřelo více než 4000 lidí. Jen v tomto týdnu si pouliční nepokoje podle humanitárních organizací vyžádaly dalších sto lidských životů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy