Vyšetřovatelé zkoumají výbuch v přístavu. Ve hře je i teorie o útoku raketou

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2020 21:18
Vyšetřovatelé výbuchu v přístavu v Bejrútu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. S odvoláním na sdělení prezidentovy kanceláře to napsala agentura Reuters. Mohutný výbuch má na svědomí už více než 150 životů. Přes 5000 lidí bylo zraněno. Pátrání po zavalených pokračuje a na místě pomáhají i čeští hasiči.
Letecké záběry odhalují v celé šíři destrukci, kterou způsobila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Masivní výbuch srovnal se zemí místní přístav. | Video: Asociated Press

"Příčina dosud nebyla stanovena. Je možné, že šlo o vnější zásah raketou, bombou nebo jiný čin," řekl Aún místním médiím.

Podle prezidenta se vyšetřování výbuchu ve skladu v bejrútském přístavu, kde byly uloženy vysoce výbušné materiály, soustředí na tři oblasti. "První, jak se tam výbušné materiály dostaly a jak byly uskladněny… Za druhé, zda byl výbuch výsledkem nedbalosti nebo nehody… a za třetí možnost, že šlo o vnější zásah," uvedl prezident.

Odmítl zároveň návrhy na mezinárodní vyšetření exploze, protože by to podle jeho slov "rozmělnilo pravdu". Prezident, který je v úřadu od roku 2016, také řekl, že se o nebezpečném skladu v přístavu dověděl až letos v červenci a dal příkaz učinit, co je nezbytné.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Aún již dříve uvedli, že explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, který byl šest let nebezpečně uložen ve skladu v přístavu. Dusičnan amonný se využívá v hnojivech, ale také v bombách, píše Reuters.

Aún uvedl, že požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který Bejrút navštívil ve čtvrtek, aby "zajistil letecké záběry, jež odhalí, co se stalo; pokud je Francouzi nemají, požádáme o ně jiný zdroj".

Nejmenovaný zdroj, který zná první podrobnosti z vyšetřování, ve středu sdělil Reuters, že příčinou výbuchu byla patrně nečinnost a nedbalost ohledně obsahu skladu. Podle tohoto zdroje mělo záležitost řešit několik komisí a soudců, ale "nic se s tím nedělalo".

USA nevyloučily, že příčinou neštěstí byl útok, zatímco Izrael, který s Libanonem několikrát válčil, odmítl, že by měl jakýkoli podíl na katastrofě.

Aún uvedl, že v rámci vyšetřování bylo zadrženo 20 zaměstnanců přístavu. Centrální banka zároveň zmrazila účty sedmi lidí, včetně vedoucího přístavu a šéfa celní správy.

Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) v pátek oznámila, že na libanonskou žádost posílá do Libanonu odborníky kvůli identifikaci mrtvých. Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock řekl, že organizace se svými zkušenostmi může libanonským úřadům pomoci.

List The Guardian získal svědectví Libanonce, jenž pracoval ve skladu, který vybuchl. Júsuf Šaháda žije od března v Kanadě, ale řekl, že ve skladu bylo kromě dusičnanu uloženo několik pytlů s pyrotechnikou. Příkaz k uložení dusičnanu prý vydala armáda s tím, že pro něj nemá jiné místo. Šaháda věděl o téměř každodenních stížnostech celníků i zaměstnanců bezpečnosti, kteří upozorňovali na nevhodnost uložení. "Ve skladu 12 bylo 30-40 plastových pytlů pyrotechniky" zabavené v letech 2009 až 2010, tvrdil Šaháda. "Ty pytle byly vlevo od vchodu. Stěžoval jsem si na to, bylo to nebezpečné. Bylo tam také vlhko, čekalo to jenom na to, až se stane neštěstí. V první řadě ty chemikálie do skladu neumístili přístavní zaměstnanci. Rozhořčení musí směřovat k vládě," řekl Šaháda.

Zdroj obeznámený s předběžnými závěry vyšetřování uvedl, že ve skladišti číslo devět v bejrútském přístavu v úterý propukl požár, který se poté rozšířil do skladu číslo 12, kde byl uložen dusičnan amonný.

Mnozí Libanonci tvrdí, že výbuch a jeho okolností odrážejí rozsáhlou korupci a bratříčkování vládnoucích elit a že vláda se dlouhodobě snaží svá různá selhání svalit na níže postavené činitele. Aún podle Reuters nyní prohlásil, že před soudem mohou stanout "velcí i malí" činitelé.

 

Právě se děje

Další zprávy