"Letěl jsem vzduchem." Manželé točili na balkonu výbuch v Bejrútu, zázrakem přežili

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 8. 2020 13:35
Mladý libanonský manželský pár žil jen necelých 600 metrů vzdušnou čarou od přístavu v Bejrútu. Když v úterý v hangáru číslo 12 explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, stáli na balkoně v 11. patře. Oba jako zázrakem přežili.
Mohutnou explozi v libanonském Bejrútu zachytila řada kolemjdoucích | Video: Reuters

Lina a Imad sledovali požár v přístavu v Bejrútu z balkonu svého bytu. Barevný dým stoupající ze skladiště natáčeli na mobil. Nejdřív to znělo jako ohňostroj, ale jak dým neustával a požár se rychle zvětšoval, Lina zašla raději dovnitř. 

Pak přišel první výbuch. Imad zůstal stát na balkoně jako omámený. Na Linině videu je podle americké stanice CNN vidět ohnivá koule sršící jiskry a velký oblak dýmu, který se vzápětí vzedmul. Uvnitř kouře explodovala pyrotechnika, která se v hořícím skladu nacházela. Kouř a plameny se na videu pořízeném z bytu obou manželů rychle zvětšují, protože požár začal pohlcovat další části skladiště.

Asi po půl minutě přišla druhá exploze. "Jediné, co si pamatuji, je to, jak letím vzduchem," popsal pak Imad po telefonu stanici CNN, zatímco ležel v nemocnici.

Mladí manželé přežili jako zázrakem výbuch 2750 tun dusičnanu amonného uskladněného v přístavu. Exploze zdemolovala přilehlé centrum libanonské metropole a tlaková vlna vysklila okna domů vzdálených ještě čtyři kilometry od přístavu.

Při neštěstí zemřelo asi 140 lidí, ale protože se mnoho dalších pohřešuje a záchranné týmy stále prohledávají trosky, bilance nejspíš ještě poroste. Lina a Imad patří zhruba k pěti tisícům lidí, kteří utrpěli zranění a přežili.

Prolétla skleněnými dveřmi a sehnala pomoc

Oba leží dosud v nemocnici, kde kvůli svým vážným zraněním podstoupili složité operace. Lina strávila na operačním sále tři hodiny, její manžel dokonce šest hodin. Jejich byt je zničený. Podobně dopadlo podle místních úřadů asi 300 tisíc lidí, kteří jsou teď bez domova.

Ničivý výbuch dusičnanu amonného, který chytl po požáru ve skladu s pyrotechnikou, odmrštil Linu na skleněné dveře, jimiž prolétla. Zlomila si loket, poranila záda a pořezala šlachy. Imada pořezalo sklo z oken prakticky po celém těle, několikanásobně si zlomil stehenní kost. Oba upadli do bezvědomí, Lina se podle svého vyprávění probrala dřív. Když se jí podařilo vzbudit manžela, první, co od něj slyšela, bylo "umírám".

Pokusila se dostat ho ven. Jejich byt se nacházel v 11. patře, ale Lina byla tak slabá, že celých 10 poschodí slezla po zadku. Na ulici narazila na policistu a požádala ho o pomoc. Spolu s dalšími pomocníky došli pro Imada a snesli ho na desce vylomených vchodových dveří. Pak pro ně přijela sanitka.

V Bejrútu platí od středy stav nouze, který na 14 dní vyhlásila libanonská vláda. Byla sestavena speciální vyšetřovací komise, která má najít viníka úterní katastrofy. Dusičnan amonný byl v bejrútském přístavu uskladněn skoro šest let i přesto, že bývalý šéf celního úřadu v minulosti varoval, jaké riziko představuje. Ve čtvrtek vyšetřovatelé uvalili vazbu na 16 členů vedení přístavu, celní správy a také několik lidí odpovědných za údržbové práce, kteří v hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

Video: Rozhovor s velvyslankyní v Libanonu Michaelou Froňkovou

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy