Pro zřízení komise se vyslovilo 286 z 350 členů Kongresu poslanců. Návrh předložili vládnoucí socialisté a Baskická národní strana. Násilnosti páchané v církvi na nezletilých už celostátně vyšetřují například v USA, Francii, Německu, Irsku nebo v Austrálii.
Text, který dnes v parlamentu prošel, předpokládá, že bude ustavena nezávislá komise, jíž bude předsedat ombudsman Ángel Gabilondo a jejímiž členy budou zástupci vlády, obětí zneužívání a církve. Zabývat se bude "hanebnostmi spáchanými jednotlivci na bezbranných dětech, identifikací viníků i těch, kteří je chránili", uvádí se v přijatém rozhodnutí. Výsledná zpráva pak bude předložena parlamentu.
Podle navrhovatelů by komise měla začít pracovat letos a první výsledky svého zkoumání by měla představit parlamentu v příštím roce, uvedl deník El País.
Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze je zřízení komise prvním krokem k "odčinění bolesti obětí, které doteď nikdo nevyslechl". Podle ministra pro vztahy s církvemi Félixe Bolañose se jedná o pozitivní krok "pro církev i společnost jako celek". Ministr uvedl, že předseda španělských katolických biskupů Juan José Omella mu slíbil spolupráci katolické církve s novým orgánem.
Španělští katoličtí biskupové dříve odmítali zřízení nezávislé komise, jak již učinily Francie či Portugalsko. Argumentovali tím, že při diecézích již existují církevní komise, které se zabývají nahlášenými případy.
Vzhledem k tomu, že se nevyšetřovalo oficiálně, zahájil roku 2018 vlastní vyšetřování El País, který od 30. let minulého století napočítal 1246 obětí. Církev naproti tomu přiznává 220 případů v období od roku 2001.
V tradičně katolickém Španělsku měla církev ústřední roli ve školství i za Frankovy diktatury. Podle Španělské biskupské konference (CEE) dnes navštěvuje 2500 španělských katolických škol více než 1,5 milionu dětí.