Bývalý papež Benedikt XVI. pochybil v případech sexuálního zneužití, tvrdí zpráva

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2022 18:37
Kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI., pochybil ve čtyřech případech sexuálního zneužití v letech 1977 až 1982, když vedl arcibiskupství v Mnichově a Freisingu. Tvrdí to nově zveřejněná zpráva právních expertů, kteří zkoumali případy sexuálního zneužití v této bavorské arcidiecézi. Ve všech čtyřech případech Joseph Ratzinger pochybení odmítl, informovala agentura DPA.
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

"Shodli jsme se, že v celkem čtyřech případech lze obvinit tehdejšího arcibiskupa kardinála Ratzingera z pochybení," uvedl jeden z autorů zprávy, právník Martin Pusch. Tehdejší arcibiskup podle zprávy nic nepodnikl v případě kněží, o jejichž chování a sexuálním obtěžování církev věděla.

Jeden ze čtyř případů se podle agentury AFP týká kněze Petera Hullermanna, kterého v roce 1980 církev přesunula ze Severního Porýní-Vestfálska do Bavorska kvůli hlášením, že obtěžoval chlapce. Za to byl v roce 1986 podmíněně odsouzen v Bavorsku. Tehdy ho ale církev jen přesunula do jiné farnosti.

O případ se média zajímala již v roce 2010, kdy muž odešel do důchodu. Papež Benedikt XVI. tehdy popřel, že o Hullermannových činech něco věděl.

Vatikán uvedl, že se se zprávou seznámí v příštích dnech. Znovu vyjádřil "hanbu a výčitky svědomí" kvůli případům sexuálního zneužití ze strany představitelů církve a dodal, že se snaží vytvořit v katolické církvi bezpečné prostřední pro děti a nezletilé.

Nyní 94letý Ratzinger podle svého sekretáře Georga Gänsweina lituje, že zástupci katolické církve zneužívali nezletilé. Agentura DPA napsala, že bývalý papež stejně jako už opakovaně v minulosti dal najevo "stud a lítost" a bude se za všechny oběti modlit. V příštích dnech chce zprávu studovat a prověřovat, uvedl také Gänswein.

Podle zprávy pochybil ve 21 případech i Ratzingerův nástupce v čele arcibiskupství kardinál Friedrich Wetter.

Dvě pochybení zpráva přisuzuje i kardinálovi Reinhardu Marxovi, který spustil nezávislé vyšetřování. Marx chtěl v loňském roce kvůli případům sexuálního zneužívání ze strany církevních představitelů odstoupit a přístup církve k těmto případům označil za "katastrofu". Jeho rezignaci ale odmítl papež František, mezi jehož blízké spojence Marx patří.

Dokument, který má zhruba 1700 stran, označil na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití, kterých se údajně dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 170 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

Ratzinger se stal kardinálem v roce 1977. Od roku 1981 vedl vlivnou vatikánskou Kongregaci pro nauku víry. Od roku 2005 stál v čele katolické církve jako papež Benedikt XVI. V únoru roku 2013 na svůj post rezignoval, což byl bezprecedentní krok v historii katolické církve. Od té doby žije jako emeritní papež ve Vatikánu. V poslední době média informovala o jeho zhoršeném zdraví.

Zprávu o sexuálním zneužívání si v minulosti nechala vypracovat i arcidiecéze v Kolíně nad Rýnem. Podle závěrů vyšetřování bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků. Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců.

V roce 2018 němečtí biskupové zveřejnili studii o zneužívání dětí ve spolkové republice. Podle ní katoličtí duchovní v letech 1946 až 2014 v Německu sexuálně zneužili 3677 nezletilých. Zneužívání se podle studie v uplynulých desetiletích dopustilo 1670 katolických kněží, jáhnů a dalších činitelů. Čísla badatelů z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu, kteří vyhodnotili dokumenty týkající se 38 tisíc zaměstnanců katolické církve, jsou spíše minimálním odhadem. Ve skutečnosti jsou počty nejspíš výrazně vyšší a někteří hovoří o desítkách tisíc zneužitých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy