Vyjednávání mezi Tálibánem a Khalilzadem trvalo v Kataru šest dnů. Cílem bylo ukončit nejdelší válku vedenou Spojenými státy. Podle diplomatů rozhovory trvaly déle, než se čekalo. Khalilzad zamířil do Kábulu, aby informoval o výsledcích prezidenta Ašrafa Ghaního.
"Setkání zde byla mnohem produktivnější, než kdykoli v minulosti. Učinili jsem výrazný pokrok v zásadních otázkách," uvedl Khalilzad na twitteru bez dalších podrobností. Vyjádřil také důvěru, že jednání budou brzy pokračovat.
Tálibánské zdroje dodávají, že důležitou součástí dohody je příměří, musí však být ještě potvrzen časový plán a jednání s představiteli Afghánistánu začnou jakmile bude příměří zavedeno.
Zpráva o pokroku při vyjednávání o dohodě přichází v době, kdy Tálibán pokračuje v každodenních útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu, jejímž cílem bylo zbavit Tálibán moci, kontroluje hnutí téměř polovinu země.
V rámci mise Resolute Support (Rozhodná podpora) řízené Severoatlantickou aliancí a v rámci své protiteroristické mise zaměřené proti skupinám jako Islámský stát a Al-Káida mají Spojené státy v Afghánistánu zhruba 14 000 vojáků.
Navzdory loňským prosincovým zprávám, že Američané zvažují stažení téměř poloviny svých sil, mluvčí Bílého domu uvedl, že prezident Donald Trump nevydal příkaz k odchodu vojáků. Nicméně americká vláda nepopřela tyto zprávy, které mimo jiné vyvolaly obavy z nové uprchlické krize.