Na Ukrajině je na prodej i svědomí. Cizinci to mají změnit

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 6. 2015 16:20
Kyjev věří ve spásný vliv zkušených politků, z Gruzie v čele s gruzínským exprezidentem Michailem Saakašvilim. Ne každý je z nich však nadšený.
Ukrajinská armáda.
Ukrajinská armáda. | Foto: Reuters

Kyjev – Jmenování gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho do funkce regionálního šéfa vyvolalo na Ukrajině senzaci.

Přestože již delší dobu radí ukrajinským politikům, jak se vypořádat se současnou krizí, jeho povolání do čela oblastní správy se nečekalo.

Pověřen byl přitom mimořádně těžkým úkolem: bojem s korupcí. Není však sám. V ukrajinské vládě na tom už od loňského roku pracuje celý tým gruzínských expertů.

Vzestup gruzínských reformátorů

Gruzínští reformátoři byli do Kyjeva povoláni hned po svržení exprezidenta Viktora Janukovyče. Jedním z prvních poradců Petra Porošenka se hned po jeho zvolení prezidentem stal Kacha Bendukidze, označovaný jako "otec gruzínského zázraku".

Úspěšný podnikatel, který dlouhodobě působil v Rusku jako šéf velkých průmyslových podniků, se do své vlasti vrátil po "revoluci růží", když se Saakašvili stal v roce 2003 gruzínským prezidentem. Proslul liberální reformou, díky níž se prý v zemi podařilo vymýtit korupci.

Ukrajině radil, aby se zbavila ruského plynu a přebujelého byrokratického aparátu. Měl se stát členem vládního protikorupčního týmu. Loni v listopadu však náhle zemřel na selhání srdce.

V nové vládě, která vzešla z revolučního Majdanu, se Gruzínci stali jednou z hlavních zahraničních posil, na něž vsadil kabinet Arsenije Jaceňuka. Ačkoli tam působí také lidé z Pobaltí, Američané či Slováci, právě Gruzínci obsadili řadu klíčových státních funkcí.

Zdravotnictví pod taktovkou Gruzie

Ministrem zdravotnictví se například stal Alexandr Kvitašvili, který stejný post zastával v Gruzii. Na Ukrajině by měl zajistit zejména zpoplatnění státem hrazené zdravotní péče či privatizaci nemocnic.

Další výraznou posilou je náměstkyně ministra vnitra Eka Zguladzeová. I jí se připisují zásluhy za potlačení korupce v Gruzii.

Zguladzeová dostala na starost policejní reformu. Zkorumpovanou ukrajinskou milici by měla přeměnit ve funkční policii podle evropského vzoru. Další Gruzínci pak prosazují změny v justici. Do Kyjeva je přivedl právě Saakašvili.

Ukrajinskou metropoli zná již od dob studií v Ústavu mezinárodních vztahů, který absolvoval také Porošenko. Byl pak nadšeným stoupencem tzv. oranžové revoluce.

Exprezident Viktor Juščenko byl dokonce u křtu nejmladšího Saakašviliho syna.

V době revoluce na Majdanu byl Saakašvili jedním z nejaktivnějších zahraničních protagonistů politických změn. Tamní opozici radil a zároveň pro ni získával své kontakty v západních zemích, kde dlouhou dobu studoval. Místní politici mu však vytýkají, že sice brojí proti "kmotrovským" praktikám, avšak sám z nadstandardních vztahů s ukrajinskými politiky těží.

Ponížení ukrajinského lidu

Ne každému se navíc Gruzínci v čele Ukrajiny zamlouvají.

"Copak se v celé 45milionové Ukrajině nenašel občan, jenž by mohl důstojně řídit oděskou oblastní správu? Jmenováním cizinců do státní správy prezident ponižuje ukrajinský lid a před celým světem přiznává, že Ukrajinci nejsou schopni udělat si pořádek ve vlastní zemi. Co kdybychom si ze zahraničí objednali také prezidenta?" reagoval na Saakašviliho jmenování gubernátorem vůdce Radikální strany Oleh Ljaško.

Když se exprezident Gruzie stal na jaře oficiálním poradcem ukrajinského prezidenta, nabídky na funkce ve vládě odmítal s tím, že si chce ponechat gruzínské občanství.

Zázrak na objednávku

Přestože musel Saakašvili ze své vlasti prchnout a je stíhán za údajné zneužití pravomocí, tvrdí, že se jednou do gruzínské politiky vrátí. Teď se však kvůli působení v Oděse rozhodl přijmout ukrajinské občanství.

"Je to živá práce, region s velkým potenciálem. Začneme tady stavět novou Ukrajinu," prohlásil po svém jmenování.

Zlí jazykové v Kyjevě ale tvrdí, že nadšený gruzínský reformátor byl na jih odeslán "do vyhnanství". Je totiž jedním z nejtvrdších kritiků ukrajinské liknavosti - a tamní politiky prý svou aktivitou irituje.

"Ukrajina se stala nejchudší zemí v Evropě. Předběhla i Moldavsko. Copak je to normální? To je úplná katastrofa," řekl kupříkladu v jedné televizní diskusi.

"Musíte si pospíšit. Máte několik týdnů, maximum několik měsíců," nabádal ukrajinské politiky. Rozbujelý byrokratický aparát přitom děsí svými výzvami k hromadnému rozpuštění státní správy, podobně jako to provedl v Gruzii.

"Žijete v zemi, která má ohromný potenciál, ale který je neustále rozkrádán. Bendukidze říkal, že v Gruzii se prodává všechno, jen ne svědomí. Na Ukrajině se však prodává i svědomí," uvedl v diskusním pořadu Shuster Live.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy