Vyhlídky jsou znepokojivé. Ruští propagandisté varují před novými zbraněmi Ukrajinců

pru pru
17. 5. 2023 10:15
Ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 panovaly v pondělí obavy ohledně nedávných dodávek západních zbraní na Ukrajinu. Známá prokremelská moderátorka Olga Skabejevová varovala před střelami Storm Shadow, které napadené zemi darovala Británie. "Vyhlídky jsou ale ještě znepokojivější," podotkla v pořadu s ohledem na další slíbenou vojenskou podporu Ukrajině ze Západu.
"Neměli bychom podléhat takovému chvástání," uvedl ve vysílání ruský plukovník ve výslužbě Michail Chodarjonok. | Video: Rossija 1

Zmíněné řízené střely s doletem až 250 kilometrů umožní ukrajinským silám zasáhnout ruské cíle daleko za frontovými liniemi. Vedle toho britská vláda již Ukrajině přislíbila dodávku stovek útočných dronů s doletem přes 200 kilometrů. Uvedla také, že od léta bude poskytovat výcvik ukrajinským pilotům, což se pojí s britskou snahou zajistit ve spolupráci s dalšími státy dodávku stíhaček F-16.

Znepokojení ohledně ohlášených dodávek zbraní pak v populárním pořadu 60 minut vyjádřil i jeden z hostů - ruský plukovník ve výslužbě Michail Chodarjonok. "Chtěl bych říci, že někdy slyšíme odvážná, nadšená prohlášení - že najednou Storm Shadow je nic. HIMARS je také nic. Takovým výrazům bychom se měli vyhnout," uvedl host, který je jako vojenský a bezpečnostní expert známý svou kritikou vůči ruskému ministerstvu obrany.

Jakákoliv vyjádření ohledně vojenské techniky by podle něj měli všichni brát "co nejvážněji" a nezlehčovat je. "A co se týče boje našich vojáků - na ten se opravdu musíme připravit důkladně a s potřebnými bezpečnostními opatřeními. Takže bychom neměli podléhat takovému chvástání," podotkl Chodarjonok, který v minulosti působil v protivzdušné obraně a poté na vysokých pozicích v ruském generálním štábu.

Ve stejném pořadu vystoupil Chodarjonok s varováním proti chystané ukrajinské protiofenzivě již na konci března. Ukrajinci dle jeho slov začali hromadit západní zbraně, a to s jediným cílem - omráčit, paralyzovat a rozdrtit všechny ruské jednotky a velitelská stanoviště. "Cílem této (ukrajinské) operace je dosáhnout rozhodujících výsledků v co nejkratším čase, dosáhnout pobřeží Azovského moře, rozdělit naše skupiny a po částech je zničit," varoval.

"Omráčit, paralyzovat a rozdrtit." Ruský plukovník varoval před ukrajinskou ofenzivou (31. 3. 2023)

"Chtějí nás omráčit, paralyzovat a rozdrtit," uvedl ve vysílání Michail Chodarjonok. | Video: Aktuálně.cz/Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy