Rusko zásadně mění taktiku. Nastává největší zlom od počátku války, míní analytik

pru AP pru, AP
16. 5. 2023 12:41
Ve válce na Ukrajině nyní nastává největší zlom od jejího počátku, míní britský vojenský analytik Justin Crump. Ruské síly se již podle něj totiž tolik nesnaží dosáhnout nových zisků a místo toho jen vyčkávají, co se jim při nepřátelské protiofenzivě stane. "A myslím si, že Ukrajinci budou ve své ofenzivě daleko úspěšnější, než bylo Rusko v té své," uvádí Crump.
"Myslím, že největší zlom, který jsme zatím viděli, je ten, že Rusové teď čekají, co se jim stane," uvádí analytik Justin Crump. | Video: Reuters, Associated Press

V rozhovoru pro agenturu Associated Press analytik také připomněl dosavadní vývoj invaze na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo vloni v únoru. "Rusko převzalo iniciativu a mělo rychlost, když zahájilo invazi, což se pak ale zastavilo. Ukrajina se dala dohromady a zatlačila je zpět. Rusko změnilo taktiku, znovu přešlo do ofenzivy a bylo zatlačeno zpět. A teď vstupujeme do takového třetího nebo čtvrtého cyklu," popsal Crump, výkonný ředitel bezpečnostní poradenské společnosti Sibyllin.

Také zdůraznil, že ruské síly v poslední době na frontě postupovaly pomalým tempem, získaly velmi malé území a utrpěly masové ztráty. "Stále ještě ani se všemi svými silami nedobyli Bachmut, město se 72 tisíci obyvateli před válkou," podotkl Crump, který v minulosti působil v britské armádě. "Teď ale zjistíme, jestli tohle je rys tohoto druhu války a Ukrajina se bude potýkat se stejnými problémy. Předpokládám ale, že ne," domnívá se.

Opakované žádosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o větší dodávky zbraní ze Západu podle něj nutně nemusí znamenat, že by Ukrajina munici bezprostředně postrádala. "Oni se musí dívat do budoucnosti. Musí mít plán B pro případ, že by jejich plánované operace nefungovaly tak dobře, jak doufají," míní analytik. "A navíc každý válečný velitel bude vždy chtít více munice. Nikdy jí nemáte dost. Budete chtít více podpory. Nikdy nenastane okamžik, kdy si řeknete: 'Aha, máme toho dost, abychom to dokončili, teď už to bude všechno v pořádku,'" dodal.

Naposledy hovořil Zelenskyj o dodání stíhaček západními zeměmi s britským premiérem Rishim Sunakem při své pondělní návštěvě Londýna. Premiérův mluvčí nicméně uvedl, že sama Británie letouny Ukrajině dodat neplánuje. Na otázku, zda je férové tvrdit, že Ukrajina nemůže zahájit proti Rusku protiofenzivu, dokud země nedostane modernější zbraně, Zelenskyj odpověděl, že Ukrajinci "potřebují ještě nějaký čas".

"Změní pravidla hry." Rakety z Británie donutí Rusy upravit taktiku, míní experti (15. 5. 2023)

Střely s plochou dráhou letu Storm Shadow mají dolet až 250 kilometrů. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy