Východ Evropy ovládla pravice, výjimkou je Slovensko

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2010 15:35
Česká republika se připojila k Polsku a Maďarsku
První pracovní den po českých volbách. Na Hradě se schůzkovalo (na snímku Václav Klaus a Petr Nečas).
První pracovní den po českých volbách. Na Hradě se schůzkovalo (na snímku Václav Klaus a Petr Nečas). | Foto: Jan Langer

* Parlamentní i prezidentské volby v řadě zemí přinesly úspěchy pravici * Levicou vlády mají nyní z nových členských zemí EU jen Slovensko a Slovinsko * Slovensko si zvolí nový parlament 12.června

Praha - Česku povládne velmi pravděpodobně pravicová koalice. Znamená to, že nebude ve střední a východní Evropě výjimkou.

V takzvaných nových členských zemích EU voliči v poslední době hlasují v parlamentních i prezidentských volbách spíš doprava.

Výjimku zatím představuje Slovensko, kde se ale o složení nového parlamentu rozhodne už příští týden, 12.června.

V zahraničí je výsledek českých voleb interpretován tak, že se Češi zalekli přílišného zadlužení ve stylu Maďarska či Řecka a zvolili utažení opasků raději dříve než později.

"Čeští voliči zřejmě reagovali na rozpočtové problémy jinde v Evropě rozhodnutím, že problému raději předejdou," napsal například ekonomický deník Wall Street Journal. Londýnské Financial Times docházejí k obdobnému závěru.

Při pohledu na poslední volby to skutečně vypadá, že konzervativní či liberální strany "dobývají" jednu východoevropskou zemi za druhou a dvě desítky let po pádu komunismu zažívají úspěšné období.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Markantní je to v Polsku. Vládne liberální Občanská platforma, přičemž hlavní opoziční silou není žádná levicová strana, nýbrž konzervativní seskupení Právo a spravedlnost, založené tragicky zesnulým prezidentem Lechem Kaczyńským.

V Maďarsku nastala bezmála "konzervativní revoluce," když pravicová strana Fidesz dosáhla v dubnových volbách v parlamentu dvoutřetinové ústavní většiny.

Maďaři se v době velkého zadlužení a propadu ekonomiky rozhodli dát přednost pravici bezprecedentně masovým způsobem.

V Rumunsku sice vládne velká koalice, ale prosincové měření sil v prezidentských volbách dopadlo lépe pro pravici.

I Balkán doprava

Dosavadní prezident Traian Basescu - pravicový politik, bývalý starosta Bukurešti a kdysi kapitán námořní lodi - těsně porazil svého vyzývatele, sociálního demokrata Mirceu Geoanu.

V sousedním Bulharsku triumfovala zcela nová síla. Strana Občané za evropský rozvoj Bulharska, vedená starostou Sofie Bojko Borisovem. Profiluje se jako pravicová strana s důrazem na boj proti korupci a vzdáleně připomíná české Věci veřejné.

Litevci zvolili ženu

Také v Pobaltí, které tvrdě zasáhla hospodářská krize, v posledních volbách uspěla pravice. Litevskou prezidentkou se loni v červenci stala Dalia Grybauskaiteová. Bývalá eurokomisařka pro rozpočet, která Litevce vyzvala k trpělivosti během éry utahování opasků.

Premiéra, hlásícího se k levici, má zatím v Robertu Ficovi Slovensko. 12.června jdou ale Slováci k volbám a pravicová opozice je povzbuzena jak výsledkem v České republice, tak posledními průzkumy veřejného mínění.

Fico jako Paroubek?

Ty napovídají, že dosud velmi populární Ficova strana Směr - Sociální demokracie sice vyhraje, ale podobně jako česká ČSSD může mít problém sestavit většinovou vládu.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Agentura MVK v polovině dubna průzkumem zjistila, že Smer - Sociální demokraté by sice znovu jasně zvítězila s 35,1 procenty hlasů, ale to by jí nestačilo na vytvoření kabinetu se současnými koaličními partnery.

Na dalších třech místech by totiž skončily vesměs strany z pravicové části politického spektra. Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratické strana (SDKÚ - DS) expremiéra Mikuláše Dzurindy by volilo 11,7 procent voličů, Slobodu a Solidaritu (SaS) 11,6 procent a křesťanské demokraty (KDH) 11,4 procenta.

Dva současné koaliční partnery Smeru by volilo méně lidí než před čtyřmi lety. Slovenskou národní stranu 6,2 procenta a LS - HZDS Vladimíra Mečiara jen 5,2 procenta.

Pro úplnost je třeba dodat, že levicová koalice kromě Slovenska vládne ještě ve Slovinsku. Ve volbách v roce 2008 tam těsně zvítězili sociální demokraté.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy