Východ EU spílá Západu. Hádají se o rozšíření Schengenu

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
13. 1. 2011 18:50
Schengen se podle diplomatů zjara rozšiřovat nebude. Rumuni zuří, Bulhaři radši mlčí
Když do Schengenu vstupovalo Česko, všude zdůrazňovalo, že je dokonale připravené. I na plakátu na letišti v Ruzyni.
Když do Schengenu vstupovalo Česko, všude zdůrazňovalo, že je dokonale připravené. I na plakátu na letišti v Ruzyni. | Foto: aktualne.cz

* Rozšíření Schengenu se odkládá * Vstup Bulharska a Rumunska blokují Francouzi a Němci * Česko kritizuje EU, podle něj ztrácí důvěryhodnost

Brusel - Obě země jsou už tři roky členy Evropské unie, obě však jen "napůl". I když se EU definuje jako "prostor volného pohybu osob", kontroly na rumunských a bulharských hranicích zatím nezmizely. A zřejmě hned tak nezmizí.

Do takzvaného Schengenu měly Bulharsko a Rumunsko vstoupit už za pár týdnů. Původní březnový termín bourání hraničních závor se ale podle zdrojů z Bruselu odkládá.

Na posunutí data tlačí v unii hlavně takzvané staré členské země. Frontu vedou Francouzi a Němci, oficiálně je podpořili i Nizozemci či Rakušané.

Tucet nespokojených

Diplomaté mluví o nejméně dvanácti státech, které mají k březnovému rozšíření schengenského prostoru o Bulharsko a Rumunsko zásadní výhrady. Rozšíření Schengenu přitom musí být členy sedmadvacítky odsouhlaseno jednomyslně.

Státy střední a východní Evropy, které do EU vstoupily v roce 2004, jsou ale jiného názoru, než země z Evropy západní. Francouzi a spol. podle nich vymýšlejí pro Rumuny a Bulhary dodatečné podmínky, které se Schengenem nemají co dělat.

Z bourání závor v roce 2008 si předseda eurokomise José Barroso odnesl značku, která tu noc přestala platit. Od Rumunů se zatím ničeho podobného nedočká.
Z bourání závor v roce 2008 si předseda eurokomise José Barroso odnesl značku, která tu noc přestala platit. Od Rumunů se zatím ničeho podobného nedočká. | Foto: Ludvík Hradilek

Něco takového je nepřijatelné nejen pro předsedající Maďary či Slovince, ale i pro Česko. "Česká republika odmítá podmiňování vstupu do Schengenu podmínkami, které se Schengenem nesouvisí," uvedlo v oficiálním vyjádření pro Aktuálně.cz české ministerstvo vnitra.

Objektivní důvody, nebo trest?

O odsunutí rozšiřování Schengenu, nejspíš až na podzim letošního roku, rozhodnou ministři vnitra EU na setkání 24. února. S odvoláním na dobře informované zdroje z Bruselu to uvedla agentura AFP.

Oficiálně za to může "nedostatečná", kterou si Bulharsko vyslouží za zajištění hranic se sousedním Tureckem, tedy budoucí vnější hranice EU. Příslušnou zprávu má Evropská komise zveřejnit tento pátek.

V bruselských kuloárech se ale zmiňují i jiné důvody. Třeba že posunutí termínu je trestem za to, že Rumuni a Bulhaři dodnes nesplnili podmínky, jimž musela dostát každá kandidátská země, která se chtěla stát členem EU.

Nebo že Francouzi nechtějí Rumuny v Schengenu kvůli rumunským Romům.

Dopis z Paříže a Berlína

Chtějí Francouzi blokádou rozšiřování Schengenu zabránit přílivu rumunských Romů?
Chtějí Francouzi blokádou rozšiřování Schengenu zabránit přílivu rumunských Romů? | Foto: Reuters

Že Bulharsko a Rumunsko do schengenského prostoru - alespoň prozatím - nepatří, napsali před Vánoci ve společném dopise Evropské komisi francouzský a německý ministr vnitra Brice Hortefeux a Thomas de Maiziére. Březnový vstup obou zemí do Schengenu by byl "unáhlený", uvedli doslova.

Rozhodnutí o přijetí Rumunů a Bulharů do Schengenu může padnout teprve tehdy, až "bude dosaženo viditelných a trvalých pokroků při odstraňování slabin v oblasti justice, stejně tak jako při potírání korupce a organizovaného zločinu", potvrdil pozici německé vlády jeden z jejích mluvčích.

"Není ani realistické, ani odpovědné zjištěné deficity ignorovat," citovalo z výše zmiňovaného dopisu vlivných ministrů rumunské vydání serveru EurActiv.

Češi: EU ztrácí důvěryhodnost

Vymýcení korupce - nebo alespoň dostatečně projevená snaha - sice bylo podmínkou pro přijetí do Evropské unie, pro vstup mezi země Schengenu ale Brusel nic takového nestanovil. Unijní nováčci, včetně Česka, proto Rumuny a Bulhary hájí.

Na hranicích s Tureckem musí Bulhaři nainstalovat podobný kamerový řetězec, jako mají Slováci na hranici s Ukrajinou.
Na hranicích s Tureckem musí Bulhaři nainstalovat podobný kamerový řetězec, jako mají Slováci na hranici s Ukrajinou. | Foto: Ondřej Besperát

"V tomto ohledu se neztotožňujeme s požadavky Německa a Francie, které rozšíření podmínily výrazným pokrokem ve zcela jiném hodnotícím mechanismu, než je schengenské hodnocení," sdělilo Aktuálně.cz Ministerstvo vnitra České republiky.

"Pokud členský stát splní stanovené standardy, mělo by mu být plné zapojení do Schengenu umožněno," uvedl resort Radka Johna. "ČR odmítá, aby v závěrečné fázi hodnocení byly doplňovány další podmínky - EU tím ztrácí svou kredibilitu."

Stejně mluví i Maďaři, kteří EU od ledna "velí". "Musíme být realističtí, ale nesmíme se vzdát našeho základního cíle rozšířit schengenskou zónu o Rumunsko a Bulharsko, a to co nejrychleji," řekl v Budapešti šéf maďarské diplomacie János Martonyi.

Zdrcení Rumuni

Francouzsko-německá iniciativa zastavit (nebo alespoň pozdržet) rozšiřování Schengenu pobouřila hlavně samotné Rumuny.

Rumunský prezident Traian Basescu pohrozil, že země poruší slib a přestane s Bruselem spolupracovat při potírání zločinu a korupce.

Rumunský prezident Traian Basescu reagoval na francouzsko-německou iniciativu značně podrážděně. Obě velké země prý v unii zneužívají svou moc.
Rumunský prezident Traian Basescu reagoval na francouzsko-německou iniciativu značně podrážděně. Obě velké země prý v unii zneužívají svou moc. | Foto: Reuters

Ministr zahraničí Teodor Baconschi zase varoval, že Bukurešť zkomplikuje vstup Chorvatska do EU. Starosti by tak přidělala hlavně českému eurokomisaři Štefanu Fülemu, který má v Bruselu rozšiřování unie "pod palcem".

Rumunští politici sice nakonec výhružky zmírnili, ostrými slovy - hlavně na adresu Němců a Francouzů - ale nešetří ani teď.

"Francouzsko-německý direktoriát vytvořil nebezpečný precedenc," řekl v rozhovoru pro rumunskou televizi prezident Basescu.

Obě země podle něj předvádějí, jak se v unii "zneužívá moc".

"Buď jsme rovnoprávný partner, nebo zkrátka ne," uvedl doslova. "To, co dnes zažívají Rumunsko a Bulharsko, může zítra klidně potkat některou z dalších malých zemí (EU)."

Tichý souhlas Bulharů

Zatímco Rumuni na všech frontách hlasitě vykřikují, že podmínky pro vstup do Schengenu splnili, Bulhaři se drží zpátky.

1. ledna 2007 se Bulharsko ocitlo na mapě zemí EU. Na mapě států Schengenu však zatím chybí.
1. ledna 2007 se Bulharsko ocitlo na mapě zemí EU. Na mapě států Schengenu však zatím chybí. | Foto: Reuters

Bulharský premiér Bojko Borisov prohlásil, že Bulharsko udělá maximum pro to, aby do podzimu splnilo všechny nadiktované podmínky. Prezident Georgi Parvanov šel ještě dál: "Svou práci jsme neodvedli dobře," přiznal v rozhovoru pro státní televizi BNT.

Právě Bulharsko je podle zasvěcených pro unii ještě větším oříškem, než sousední Rumunsko. Zemí zmítá jeden skandál za druhým.

Nejedna aféra je přitom přímo spjata se vstupem do Schengenu.

Někdejší bulharský ministr vnitra Rumen Petkov, který v úřadě skončil kvůli podezření z napojení na mafii, například před pár dny upozornil, že se ztratila část peněz, které Brusel do Sofie poslal na financování schengenských příprav.

Petkov tvrdí, že z celkových 130 milionů eur se 30 milionů rozkradlo.

 

Právě se děje

Další zprávy