reklama
 
 

Ve škole na Krymu se našla další výbušnina, policie ji zneškodnila

Aktualizováno 18. 10. 2018 6:18
Výbuch ve škole na Krymu spáchal student, je 17 mrtvých | Video: Reuters |  01:07
Osmnáctiletý student školy zabil 19 lidí a dalších více než 50 zranil, z nich 16 vážně.

Moskva - Ruská policie našla v osobních věcech krymského vraha Vladislava Rosljakova další výbušné zařízení a zneškodnila ho. Napsala to agentura RIA Novosti s odvoláním na vyšetřovatele. Trhavina byla nalezena v areálu školy, kde měl útočník své věci uloženy.

Rosljakov v úterý ve středním odborném učilišti v krymském městě Kerč zabil 19 lidí a dalších více než 50 zranil, z nich 16 vážně. Policie zatím motiv jeho činu nezná, původní verzi o terorismu později nahradila verze o masové vraždě. Pachatel se zastřelil.

Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin agentuře TASS řekl, že policisté se zajímají, zda Rosljakov mohl svůj čin provést pod vlivem jiné osoby, případně zda v tragédii sehrála roli něčí nečinnost. Bližší podrobnosti neuvedl.

Rosljakov nebyl evidován v žádné náboženské společnosti, výbušniny podle policistů vyrobil sám. Podle šéfa ruské správy na Krymu Sergeje Aksjonova byl samotář, ve městě prý žádné kamarády neměl.

Ve škole na něj nebyly žádné stížnosti, pobíral stipendium a byl hodnocen mimořádně dobře. Na místě činu byl sám, zda měl spolupachatele jinde, ukáže vyšetřování. O motivu studentova činu by mělo být podle Aksjonova jasno do týdne.

Soustrast s tragédií v Kerči vyjádřila řada států, mimo jiné Bělorusko, Thajsko nebo Finsko. Lítost nad smrtí mladých lidí vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které ve zprávě zveřejněné na Twitteru uvedlo, že "vyjadřuje soustrast rodinám obětí tragédie na ukrajinském Krymu". Černínský palác tak potvrdil své stanovisko, že ruskou anexi poloostrova neuznává.

Soustrast rodinám mrtvých vyjádřil i Kyjev. Ukrajinské úřady zároveň oznámily, že zahájily vyšetřování kerčské tragédie, kterou považují za teroristický útok.

Ruská média nejdříve informovala, že v budově explodoval plyn. Později protiteroristická jednotka sdělila, že neštěstí způsobilo "neznámé výbušné zařízení", které mělo obsahovat kusy železa. Podle vyšetřovatelů bylo umístěno ve školní jídelně.

Výbušninu měl nastražit osmnáctiletý student školy, který byl nalezen zastřelený v prvním patře budovy. Většina obětí jsou také studenti. Úřady evakuovaly školy a školky ve městě.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova úřady nevylučují, že se jednalo o teroristický čin, a tuto verzi prošetřují. Ministerstvo obrany oznámilo, že do Kerče posílá jednotky a materiální pomoc obětem.

"Výbuch si vyžádal mrtvé a mnoho zraněných," informovala agentura TASS, která se odvolává na policisty. Počet obětí se ještě upřesňuje. Záchranáři do nemocnice převezli přes šedesát lidí.

"Stáli jsme s dětmi na ulici, když jsme uslyšeli silnou ránu. Okna ze dvou poschodí prostě vypadla," řekl očitý svědek podle serveru KerčInfo. Kolemjdoucí a žáci střední průmyslové školy pak pomáhali vynášet zraněné. "Je tady spousta zraněných, nakládají je do sanitek. Přijíždějí jedna za druhou," hlásil reportér stanice Kerč FM.

Prezident Vladimir Putin nařídil tajné službě FSB a federálnímu Vyšetřovacímu výboru podniknout neprodlené kroky k objasnění příčin výbuchu. Nařídil také ministerstvům zdravotnictví a pro mimořádné události poskytnout pomoc raněným a v případě potřeby i zajistit jejich převoz do nejlepších léčebných zařízení v zemi. Prezident také vyjádřil soustrast pozůstalým.

Místní úřady vyhlásily na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, stav nouze. Šéf Krymu Sergej Aksjonov ohlásil, že na poloostrově kvůli teroristickému útoku vyhlásí třídenní smutek.

Video: Kamera v autě zachytila výbuch ve škole na Krymu

Kamera v autě zachytila zvuk výbuchu na škole v Krymu | Video: Reuters |  00:12

autoři: ČTK, Zahraničí | 18. 10. 2018 0:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama