Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2023 20:28
Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. V úterý to podle tiskové agentury Armenpress uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Předchozí bilance úřadů Náhorního Karabachu, který je obklopen Ázerbájdžánem a kde žijí převážně Arméni, hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných. Z Náhorního Karabachu prchají tisíce Arménů poté, co hornatou oblast minulý týden ovládl Ázerbájdžán.

Těla se budou teprve identifikovat, uvedla Avanesjanová. Podle dřívějšího oznámení jejího ministerstva oběti přepravují do Arménie vrtulníky. Stejně tak jsou do Jerevanu na léčení dopravováni zranění. Hospitalizováno jich v hlavním arménském městě bylo už 67. Většina z nich je ve vážném nebo kritickém stavu, sdělila Avanesjanová.

Úřady mezinárodně neuznaného Náhorního Karabachu předtím uvedly, že na místě výbuchu bylo nalezeno 13 těl a že dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici v situaci, kdy se lékaři v regionálním správním středisku Stěpanakertu v obtížných podmínkách snaží zachraňovat životy.

Náhorní Karabach čelil v posledních měsících faktické blokádě ze strany ázerbájdžánských sil a pohonné hmoty zde byly nedostatkovým zbožím. Výbuch proto zvýšil obavy místních obyvatel, zda budou moci oblast opustit, uvedla agentura AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy