Výbuch v Doněcku zabil jednoho z velitelů separatistů. Vyhlásili nám válku, vyhrožuje jejich vůdce

ČTK ČTK
17. 10. 2016 8:24
Při výbuchu bomby v Doněcku zemřel jeden z velitelů proruských separatistů Arsen Pavlov, přezdívaný Motorola. Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko z vraždy Motoroly podle agentury Interfax otevřeně obvinil ukrajinskou stranu a slíbil odplatu. Motorola se jako velitel separatistického praporu Sparta chlubil, že osobně zastřelil 15 ukrajinských vojáků, kteří upadli do zajetí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva – Jeden z velitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny Arsen Pavlov, přezdívaný Motorola, přišel o život v neděli večer při výbuchu bomby nastražené ve výtahu domu, ve kterém v Doněcku bydlel. Oznámila to ruská a ukrajinská média s odvoláním na místní úřady.

Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko z vraždy Motoroly podle agentury Interfax otevřeně obvinil ukrajinskou stranu a slíbil odplatu objednavatelům a organizátorům atentátu na svého blízkého přítele. "Tato smrt není pro nás obyčejná výzva, ale výzva celé republice," prohlásil. "Chápu to tak, že (ukrajinský prezident) Petro Porošenko porušil příměří a vyhlásil nám válku," dodal Zacharčenko.

"Mohu potvrdit informaci médií o zavraždění Arsena Pavlova. Člověk, který páchal zločiny proti celistvosti Ukrajiny, byl zabit," řekl poradce šéfa ukrajinské tajné služba SBU. "Terorista Anton Pavlov byl zabit," prohlásil mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra.

Motorola se jako velitel separatistického praporu Sparta chlubil, že osobně zastřelil 15 ukrajinských vojáků, kteří upadli do zajetí. Amnesty International vyzvala k vyšetření těchto zločinů, Kyjev ještě loni žádal Interpol, aby vyhlásil po Rusovi pátrání, ale policejní ústředna odmítla. Motorola figuroval také na sankčním seznamu Evropské unie, poznamenal list Ukrajinska Pravda. Současně připomněl zabití nejméně čtyř z povstaleckých velitelů, kteří nejspíše doplatili na "čistky" a soupeření v řadách separatistů, bojujících mezi sebou o peníze z prodeje uhlí z Donbasu Rusku a Ukrajině.

Internetový list Gazeta.ru upozornil, že dům v Doněcku, ve kterém byl zabit Motorola a zřejmě i jeho tělesný strážce, byl zvláště pečlivě střežen. Motorola, který vyvázl již z několika úkladů, se rád procházel Doněckem s manželkou a dětmi, strůjci atentátu ale vše nachystali tak, aby nedošlo k obětem mezi civilisty.

Motorolův život podle ruského deníku mohla ohrozit i zářijová akce v sousedním Luhansku, kde Pavlov na Zacharčenkův rozkaz potlačil vzpouru proti tamnímu vůdci separatistů Igoru Plotnickému. I ten se svého času stal terčem atentátu, vyvázl však se zraněním.

Východem Ukrajiny zmítá dva roky konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, který podle Kyjeva podporuje Rusko.

V bojích podle OSN přišlo o život více než 9600 lidí a dalších 1,5 milionu lidí před válkou uprchlo ze svých domovů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy