Putin má čich a zamrzlá válka mu vyhovuje. Ukrajinu vyčerpává, Západ Krym Rusům nechá

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2016 8:17
Je těžké předpovědět, jak se ruský prezident Vladimir Putin zachová. Někdy spekulování trochu připomíná takzvanou kremlinologii z dob SSSR. "Kdy v zahraničí například odhadovali situaci v sovětském vedení podle toho, kdo stojí v jaké vzdálenosti od Brežněva na tribuně Leninova mauzolea při vojenské přehlídce na Rudém náměstí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz rusista, překladatel, komentátor Českého rozhlasu a expert na země bývalého Sovětského svazu Libor Dvořák. Ukrajina podle něj nemá zájem eskalovat konflikt s ruskou armádou na Krymu ani na Donbasu. Západ i Kyjev se navíc pravděpodobně budou muset smířit s anexí Krymu, byť Putinovi nevyšly všechny tahy tak, jak si představoval.
Ruský tank T-72 při cvičení.
Ruský tank T-72 při cvičení. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Jak číst ruské obvinění Ukrajiny z diverzní akce a přípravy teroristických útoků na Krymu? Vypadá to na provokaci a dezinformaci, nebo se něco skutečně mohlo stát?

Pro mě je velkým překvapením, že k těm incidentům došlo mezi 6. a 8. srpnem, až později se informace o průniku dvou ukrajinských diverzních skupin na Krym dostala do regionálních krymských médií. Oficiálně to ruská strana oznámila až 10. srpna. To působí velmi podezřele.

Je nanejvýš nepravděpodobné, že by něco takového zorganizovala ukrajinská vojenská rozvědka nebo tajná služba SBU. Pokud se operace odehrála, pak je to hodně zoufalá akce, která nic neřeší a jen vládě v Kyjevě komplikuje situaci. Je to v přímém rozporu se zájmy Ukrajiny. Srovnal bych to s útoky na stožáry vysokého napětí, kterými přichází na Krym elektřina. Ukrajinské vládě to nebylo příjemné, protože existují smlouvy o těchto dodávkách elektřiny.

Když vše shrnu a podtrhnu, jakými takzvaně senzačními podrobnostmi to opentlila ruská média, tak mi z toho vychází, že je to spíše provokace. Ale připouštím, že mohlo jít o akci nějaké skupiny, jako je například Pravý sektor, který tehdy stál za útoky na stožáry.

Tajemník ukrajinské Národní bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov tvrdí, že na Krymu po sobě střílely dvě skupiny opilých ruských vojáků. A že toho Moskva dodatečně využila k propagandistickému účelu, což samozřejmě taky lze těžko prokázat.

A.cz: Dá se říci, že Rusko jednoduše tlačí na Ukrajinu v tom smyslu, že jí řekněme nedopřeje klid a stabilitu?

Putinovi současný stav zamrzlého konfliktu vyhovuje. Kontroluje asi menší část východní Ukrajiny, než si původně představoval, ale kontroluje. Naprosto jednoznačně tím Ukrajinu ekonomicky a vojensky vyčerpává. Proto znovu zopakuji, že podle mne není v zájmu Kyjeva teď ten konflikt eskalovat.

A.cz: Věříš tomu, že by Rusko skutečně chtělo zaútočit a spojit pevninskou cestou přes Mariupol Krym a obsazenou část Donbasu? Nebo na západ do Oděsy? Nejsou to už trochu fantaskní představy?

Do Oděsy určitě ne. To byla součást původního projektu Novorusko. Tento termín sám Putin použil pro oblasti východní Ukrajiny. Toto se ale realizovat nepodařilo, protože Rusové patrně pochopili, že na to nebudou mít sílu.

Ale co se týká kontroly toho úzkého pobřežního pruhu území přes přístav v Mariupolu až na Krym, to někteří ukrajinští i ruští komentátoři považují za docela myslitelné. Když se podíváme na to, jak pokračuje stavba Kerčského mostu, je málo pravděpodobné, že se ho podaří zprovoznit do konce roku 2018. Je to náročná a komplikovaná stavba. Nebude to tak jednoduché, jak si asi původně nejvyšší ruští představitelé mysleli.

Je ale opravdu těžké předpovědět, jak se Putin zachová. Někdy to spekulování  trochu připomíná takzvanou "kremlinologii" z dob Sovětského svazu. Kdy v zahraničí například odhadovali situaci v sovětském vedení podle toho, kdo stojí v jaké vzdálenosti od Brežněva na tribuně Leninova mauzolea při vojenské přehlídce na Rudém náměstí.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz

Donbas? Vytěžená měsíční krajina

A.cz: S odstupem dvou let nebo roku bylo či je pro tebe překvapení, že města jako Charkov nebo Oděsa zůstala v ukrajinských rukou?

Ukazuje se jedna věc. Velice záleželo na tom, kdo v kterém místě reprezentoval regionální ukrajinskou moc. Kdyby se úřady v Doněcku a Luhansku chovaly tak, jako ty v Charkově nebo Oděse, separatisté by se neprosadili. Kolem Doněcku a Luhansku samozřejmě separatisté těží z blízkosti ruského území. Všichni mají příbuzné na ruské straně, mluví se tam rusky, byť je to jihoruština a ještě velmi specifická.

Domnívám se, že si Putin poté, co tak jednoduše a jednoznačně získal Krym, sám říkal: "Krym je náš, na Donbase to vidím padesát na padesát".

Přestože nepovažuji Putina za člověka zcela normálního a projevují se u něj paranoidní rysy. Na druhé straně je to člověk neuvěřitelně pragmatický, politicky zkušený, s výborným politickým čichem. Pochopil, že tato varianta nevychází, pokrčil rameny a minimálně prozatím se její realizace vzdal.

Kremelští politici spěchají s výstavbou mostu, který překlene Kerčský průliv a spojí pevninské Rusko s anektovaným Krymem.
2:39
Kremelští politici spěchají s výstavbou mostu, který překlene Kerčský průliv a spojí pevninské Rusko s anektovaným Krymem. | Video: Reuters

A.cz: Někteří ukrajinští komentátoři tvrdí, že Moskva tlačí Kyjev ke kompromisu. Uznejte, že Krym je a zůstane náš, a pak se budeme bavit o tom, jak vám vrátit Donbas. Je v tom zrnko reality?

Nevylučuji to, ale takový vzkaz je z Moskvy spíš adresovaný Západu. Faktem asi je, že Západ se potichu smiřuje s ruským Krymem. Sice tam ve skutečnosti hlasovalo pro připojení k Rusku méně než těch avizovaných 97 procent obyvatel, každopádně k Rusku se hlásícího obyvatelstva je tam nějakých 59 až 62 procent.

Co se týká Donbasu, ten byl už před válkou v katastrofálním ekonomickém stavu a dnes bych ho označil za vytěženou měsíční krajinu. Možná se ocitneme před paradoxní představou, že o něj nebudou stát ani Rusko, ani Ukrajina. I to si umím představit.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy