Armáda a povstalci se na východě Ukrajiny stáhli jen částečně, ve dvou oblastech zůstávají

ČTK ČTK
1. 10. 2016 19:07
Pouze z jedné ze tří oblastí stáhla Ukrajina a proruští separatisté své zbraně na východě území. Zatím došlo ke stažení sil z oblasti vesnice Zolote severozápadně od povstalci drženého Luhansku. Obě strany se ale podle zářijové dohody měly stáhnout i z dalších dvou míst. Konflikt na východě Ukrajiny trvá již od dubna 2014 a vyžádal více než 9600 obětí na životech. Kyjev obviňuje Rusko z podpory donbaských povstalců, Moskva to ale popírá.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinské vládní síly a proruští povstalci oznámili, že stáhli své těžké zbraně pouze z jedné ze tří oblastí ležících na frontové linii na východě Ukrajiny. Zatím došlo ke stažení sil z oblasti vesnice Zolote severozápadně od povstalci drženého Luhansku. Podle zářijové dohody o oddělení bojujících stran na východě Ukrajiny, která byla podepsána v Minsku, se ale měly obě strany stáhnout ještě z dalších dvou míst.

Zářijovou dohodu podepsali zástupci Kyjeva, Moskvy i donbaských povstalců. Nárazníková zóna měla být podle dokumentu zatím vytvořena ve třech sektorech fronty v Luhanské oblasti. Ze dvou oblastí, severovýchodně od Luhansku a jižně od Doněcku, se ale ani jedna ze stran zatím nestáhla a navzájem se obviňují z neochoty tak učinit.

Zástupci mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvedli, že jejich pozorovatelé nemohou stahování jednotek detailně sledovat vzhledem k tomu, že jsou zmiňované oblasti zaminované.

Konflikt na východě Ukrajiny trvá již od dubna 2014 a vyžádal více než 9600 obětí na životech. Kyjev obviňuje Rusko z podpory donbaských povstalců, Moskva to ale popírá.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
Další zprávy