Armáda a povstalci se na východě Ukrajiny stáhli jen částečně, ve dvou oblastech zůstávají

ČTK ČTK
1. 10. 2016 19:07
Pouze z jedné ze tří oblastí stáhla Ukrajina a proruští separatisté své zbraně na východě území. Zatím došlo ke stažení sil z oblasti vesnice Zolote severozápadně od povstalci drženého Luhansku. Obě strany se ale podle zářijové dohody měly stáhnout i z dalších dvou míst. Konflikt na východě Ukrajiny trvá již od dubna 2014 a vyžádal více než 9600 obětí na životech. Kyjev obviňuje Rusko z podpory donbaských povstalců, Moskva to ale popírá.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinské vládní síly a proruští povstalci oznámili, že stáhli své těžké zbraně pouze z jedné ze tří oblastí ležících na frontové linii na východě Ukrajiny. Zatím došlo ke stažení sil z oblasti vesnice Zolote severozápadně od povstalci drženého Luhansku. Podle zářijové dohody o oddělení bojujících stran na východě Ukrajiny, která byla podepsána v Minsku, se ale měly obě strany stáhnout ještě z dalších dvou míst.

Zářijovou dohodu podepsali zástupci Kyjeva, Moskvy i donbaských povstalců. Nárazníková zóna měla být podle dokumentu zatím vytvořena ve třech sektorech fronty v Luhanské oblasti. Ze dvou oblastí, severovýchodně od Luhansku a jižně od Doněcku, se ale ani jedna ze stran zatím nestáhla a navzájem se obviňují z neochoty tak učinit.

Zástupci mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvedli, že jejich pozorovatelé nemohou stahování jednotek detailně sledovat vzhledem k tomu, že jsou zmiňované oblasti zaminované.

Konflikt na východě Ukrajiny trvá již od dubna 2014 a vyžádal více než 9600 obětí na životech. Kyjev obviňuje Rusko z podpory donbaských povstalců, Moskva to ale popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy