Bejrút/Rijád - Je neobvyklé, když premiér oznamuje svoji rezignaci na půdě jiného státu a po projevu zmizí.
Libanonský ministerský předseda Saad Harírí to tak udělal. Prohlášení o odchodu z funkce přečetl v saúdskoarabském Rijádu. Množí se tak spekulace, že ho Saúdové k tomuto kroku donutili a že ho dokonce zadržují v domácím vězení.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že podle informací Paříže to tak není a libanonský premiér má volnost pohybu.
Výzvy libanonských politiků k návratu Harírího domů jsou ale zatím marné.
Libanonská krize je součástí širšího konfliktu mezi dvěma nepřáteli na Blízkém východě: Íránu a Saúdské Arábie.
Nový konflikt roste
Harírí je sunnitský muslim a spojenec Saúdské Arábie, která se považuje za ochránce sunnitů v Libanonu, Sýrii a Iráku.
Naproti tomu Írán podporuje šíitské politické síly v regionu: libanonské hnutí Hizballáh, iráckou vládu, jemenské povstalce a syrský režim prezidenta Bašára Asada (ten tvoří hlavně alavité, kteří patří k šíitské větvi islámu).
Saúdská Arábie a Írán tak stojí z ideologických důvodů proti sobě a rozdmychávají konflikt i v dalších zemích, které jsou sektářsky rozdělené na sunnity a šíity.
Jejich novým vyhroceným "bojištěm" se nyní stává právě Libanon.
Izraelská hrozba Libanonu
Konflikt se postupně rodí a rozšiřuje - například o Izrael. Analytik tamního deníku Haaretz Amos Harel například napsal, že Saúdská Arábie se snaží Izrael poštvat proti Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh.
Oba jsou nepřátelé židovského státu. Vláda v Jeruzalémě označuje Írán za existenční hrozbu pro Izrael a izraelská armáda a Hizballáh vedly poslední velkou válku v roce 2006.
"Pokud se to znovu stane, vybombardujeme Libanon zpět do doby kamenné," hrozí i izraelský ministr výstavby a bývalý armádní generál Joav Gallant.
Vůdce hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh navíc obvinil Saúdskou Arábii, že požádala Izrael o bombardování Libanonu.
Mezitím nekončí ani další konflikty na Blízkém východě.
V Jemenu saúdská armáda bojuje na straně prezidenta proti šíitským rebelům, nazývaným Húsiové. Ti odpálili v sobotu rakety na Rijád, kterou saúdská protivzdušná obrana sestřelila. Z dodání rakety povstalcům Saúdové vzápětí obvinili Írán a jejich korunní princ Muhammad bin Salmán to označil za vyhlášení války.
V Sýrii zase Saúdové podporovali povstalce - a mezi nimi také islamisty. Asadův režim to ale s masivní vojenskou pomocí Ruska, Íránu a Hizballáhu přežil.
Vzniká koalice proti Íránu
Bývalý náměstek amerického ministra zahraničí Dov Zakheim uvedl v časopise Foreign Policy, že se formuje proti Íránu zřetelná aliance čtyř zemí: Spojené státy, Izrael, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
"Na něčem se domlouvají, vypadá to jako kroky k většímu tlaku na Írán," uvádí Zakheim.
BREAKING: Saudi Arabia has declared war on Lebanon and Hezbollah, says Hezbollah leader Hassan Nasrallah - @haaretzcom
— Conflict News (@Conflicts) November 10, 2017
S tím souvisí i to, že Saúdská Arábie ve čtvrtek vyzvala své občany, aby co nejrychleji opustili Libanon.
A libanonský premiér Saad Harírí? Ve svém projevu k rezignaci taky oznámil, že na něj Hizballáh chystal atentát.
Stejně jako na jeho otce a bývalého premiéra Ráfika Harírího, kterého před dvanácti lety zabila nastražená bomba. Vyšetřování za účasti mezinárodních expertů tehdy dospělo k závěru, že za činem skutečně stálo libanonské militantní hnutí.