Vůdcům zmařeného puče v Manile hrozí tvrdé tresty

Pavel Vondra
30. 11. 2007 18:28
Vláda nemá vyhráno, pokus o převrat se může opakovat
Senátor Trillanes a generál Lim, vůdci čtvrteční vzpoury v Manile
Senátor Trillanes a generál Lim, vůdci čtvrteční vzpoury v Manile | Foto: Reuters

Manila - Vůdce čtvrtečního neúspěšného pokusu o převrat na Filipínách čeká obvinění z rebelie. Obžalovací spis je údajně pět centimetrů široký a účastníkům šestihodinové vzpoury přímo v srdci filipínské metropole hrozí těžké tresty.

Formální kroky vedoucí k zahájení procesu byly zahájeny dnes večer.

Prezidentka Gloria-Macapagalová Arroyová, proti níž byl čtvrteční pokus o puč namířen, dnes vystoupila v televizi s projevem k národu, v němž prohlásila, že situace v zemi je už opět "stabilní a klidná".

"Zákaz nočního vycházení byl odvolán a lidé se mohou vrátit k běžnému životu," prohlásila Arroyová a dodala, že akce pučistů byla vzepřením se vládě zákona, za něž budou přísně potrestáni.

"Místo toho, aby se snažili lid sjednotit v demokracii, nechávají se strhnout sobeckými motivy, které mají sloužit jen jejich vlastnímu zájmu," uvedla dále Arroyová.  

Duch Oakwoodu

Nadále ale panuje nejistota ohledně loajality uvnitř filipínské armády čítající přes sto tisíc mužů.

Respekt mužů v uniformě k hlavě státu je totiž problematický přinejmenším od července roku 2003, kdy skupina asi tří set vojáků pod vedením poručíka filipínského námořnictva Antonina Trillanese IV. obsadila rezidenční komplex Oakwood v centru manilské finanční čtvrti Makati a vypověděla prezidentce Arroyové poslušnost.

Po 18 hodinách jejich vzpoura, přenášená v živých televizních vstupech do celého světa, bez jediného výstřelu skončila a začal vleklý soudní proces s vůdci rebelie.

Ten pokračuje dodnes a čtvrteční události v Manile jsou jeho přímým důsledkem. Vedle Trillanese, který byl letos v květnu zpoza mříží zvolen do senátu, si oakwoodský scénář zopakoval i generál Danilo Lim, který se měl zase podílet na zmařeném pokusu o puč z února 2006.

Ze soudní síně do "zákopů" 

Oba muži ve čtvrtek v doprovodu ozbrojené eskorty, která stála zjevně na jejich straně, vypochodovali přímo ze soudní síně na ulici.

Tam se k nim přidali další přívrženci a celá skupina dramaticky napochodovala do nedalekého pětihvězdičkového hotelu  Peninsula, ležícího na křižovatce dvou nejrušnějích ulic v Makati Ayala Avenue a Makati Avenue, mimochodem na dohled od budovy, v níž sídlí česká ambasáda.

Na improvizované tiskové konferenci v hotelu, který hromadně začali opouštět hosté, pak spolu s bývalým viceprezidentem Teofistem Guingonou, dvěma katolickými knězi a někdejším rektorem Filipínské univerzity vzbouřenci oznámili, že nepovažují vládu prezidentky Arroyové za legitimní.

"Obracíme se dnes ke všem slušným Filipíncům, abychom jim oznámili, že nastal čas ukončit utrpení, které jim způsobuje nelegitimní vláda Glorie Macapagalové-Arroyové, a zahájit nový život na nových Filipínách. Kostky jsou vrženy," praví se v úvodu prohlášení publikovaného na internetových stránkách vzbouřenců.

Za šest hodin se jejich sen o nových Filipínách rozplynul, když na budovu hotelu zaútočilo padesátičlenné vojenské komando a vyvedlo pučisty, kteří nekladli odpor, v poutech ven do přistaveného autobusu.

Co bude dál?

Prezidentka Arroyová tak přežila už třetí pokus o násilné svržení a stejný počet pokusů o její sesazení z funkce ústavní cestou. Poslední návrh na impeachment zamítl kongres toto pondělí.

Filipínský voják před manilským hotelem Peninsula
Filipínský voják před manilským hotelem Peninsula | Foto: Reuters

Prezidentka dodnes uspokojivě nevysvětlila, proč v průběhu sčítání hlasů po posledních prezidentských volbách v roce 2004 telefonovala členovi ústřední volební komise a nabádala jej, aby jí zajistil dostatečnou podporu (existují zvukové nahrávky odposlechnutých telefonů).

Kromě toho ji následuje jeden korupční skandál za druhým, lidskoprávní organizace jí kladou za vinu, že se za její vlády dramaticky zvýšil počet zabitých aktivistů a její podpora u veřejnosti se propadla na historické minimum.

I proto soudí generál ve výslužbě José Almonte, který v 90.letech sloužil jako národně bezpečnostní poradce exprezidenta Fidela Ramose, že dnešní události se mohou v dohledné době opakovat.

"Nemuselo by to tak být, pokud by vláda řádně dělala svou práci," řekl Almonte v rozhovoru pro filipínskou televizi ABS-CBN.

"V sázce není nic míň než duše národa," řekl Almonte a dodal, že situace se dostává za hranice zákona především proto, že vláda zneužívá svou moc.

 

Právě se děje

Další zprávy