Z nevysvětleného výbuchu v Manile je politická kauza

Pavel Vondra
26. 10. 2007 19:00
Policie tápe, opozice požaduje nezávislé vyšetřování
Záchranáři před Gloriettou
Záchranáři před Gloriettou | Foto: Reuters

Manila - Přesně před týdnem došlo v populárním obchodním domě Glorietta ve filipínské metropoli k ničivému výbuchu.

Jedenáct lidí explozi nepřežilo a 120 dalších utrpělo zranění. A zatímco policie stále tápe ohledně příčin neštěstí, z věci se pomalu ale jistě stává předmět politického boje.

Kdo komu lže?

Ještě týž den, co k výbuchu došlo, se ozval opoziční senátor a bývalý důstojník filipínského námořnictva Antonio Trillanes IV. s tvrzením, že podle jeho informací za výbuchem stojí sama vláda, která si tak prý připravuje záminku k vyhlášení výjimečného stavu. Představitelé státu, policie i armády to odmítli jako nesmysl a obvinili Trillanese z nezodpovědného šíření dezinformací.

Vigilie za oběti z Glorietty
Vigilie za oběti z Glorietty | Foto: Reuters

Když ale policie po počátečním tvrzení, že šlo s největší pravděpodobností o teroristický útok, během několika dní otočila a nyní pracuje s verzí nehody, kterou řada odborníků zpochybnila, spekulace o tom, že by vše skutečně mohlo být jen zástěrkou, znovu nabraly na síle.

Komentátor nejčtenějšího filipínského deníku Philippine Daily Inquirer Neal Cruz v dnešním vydání listu nachází pro šířící se teorii spiknutí pochopení.

Jak naznačuje, vláda se skutečně mohla zinscenováním útoku v Gloriettě pokusit odvést pozornost od nejnovějšího korupčního skandálu, do kterého je prezidentský palác zapleten a který u veřejnosti a také u vlivné katolické církve vyvolal velké pohoršení.

"Veřejnost má za to, že bombu nastražil někdo z panikou zachváceného okolí prezidentky... Myslím, že rodiny těch, kdo přišli o život, si zaslouží znát pravdu... Vláda se chytila do pavučiny vlastních lží a čím více se snaží vymotat, tím více se do ní zaplétá. S jakou další lží přijde? Mějte se na pozoru," píše ve svém komentáři Cruz.

Binay: Chceme nezávislé vyšetřování

Jejomar Binay
Jejomar Binay | Foto: Aktuálně.cz

Do věci se nově vložil i starosta městské části Makati, kde se Glorietta nachází, Jejomar Binay. Ten byl v době výbuchu na pracovní návštěvě Japonska. Po návratu se tedy snaží dohonit, co zameškal.

Nejprve se v plynové masce vrhl do trosek poničené části Glorietty, aby osobně provedl inspekci a ve čtvrtek vyzval k nezávislému prošetření incidentu s tím, že "protiřečící si a místy nelogická prohlášení" filipínské státní policie "nevyvolávají důvěru". 

Podle Binaye by měly být jmenovány hned dva "spolehlivé, kompetentní a především nezávislé" vyšetřovací orgány, které by pomohly objasnit, k čemu 19. října přesně došlo.

Jeden z nich by se měl zaměřit na skutečné příčiny výbuchu a druhý by vyhodnotil reakci státních úřadů a prověřil, zda všichni zúčastnění konali tak, jak měli.

Policie: Byl to metan

Policejní vyšetřovatelé se nyní kloní k teorii, že výbuch způsobil únik metanu z poškozeného odpadového potrubí, který se v podzemí zřejmě smísil s naftovými výpary unikajícími z obrovského palivového zásobníku.

Australští policejní experti přicházejí pomoci s vyšetřováním
Australští policejní experti přicházejí pomoci s vyšetřováním | Foto: Reuters

Přestože tuto teorii zpochybnili chemičtí experti i majitel obchodního komplexu, podle něhož k žádné havarijní situaci v podzemních prostorách nedošlo, policisté si za stojí za svým.

Prezidentský palác už veřejně oznámil, že výbuch způsobil únik plynu," řekl k tomu Binay. "Můžeme snad očekávat, že podřízení budou tvrdit něco jiného, i když vyšetřování má daleko k jakýkoli závěrům? Když ten nahoře říká, že je něco bílé, ti pod ním to budou opakovat."

Policejní ředitel Avelino Razon myšlenku účasti nezávislých expertů nezavrhl, zdůraznil však, že tím, kdo má ve věci hlavní slovo, zůstává policie.

A proti nařčením z nekompetentnosti se ohradil tvrzením, že filipínskému policejnímu sboru pomáhají kolegové z FBI, australské federální policie a nejnověji také pyrotechničtí experti z Izraele.

"Trvá nám to dlouho proto, že chceme být nanejvýš důkladní," ohradil se Razon a požádal veřejnost o větší důvěru v policii.

Zodpovědnost jako horký brambor

Starostu Binaye rovněž pohoršily výroky prezidentčina právního poradce a policejního vedení, že pokud se potvrdí podezření na únik plynu, budou k zodpovědnosti hnáni jak majitel komplexu, tak místní úřady v Makati, tedy Binayovi lidé.

"Taková prohlášení zapáchají politikařením. Vede mě to k přesvědčení, že policie i prezidentský palác už mají věc promyšlenou a nyní celou záležitost využijí k politickým účelům," prohlásil Binay, předseda Sjednocené opozice a velký kritik prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové.

Jedna věc, kterou experti teprve musejí vysvětlit, je, jak mohla policejní laboratoř po průzkumu vzorků z místa neštěstí hlásit nalezení stop po trhavině, když pozdější důkladný průzkum místě neštěstí přítomnost fragmentů jakékoli bomby nepotvrdil.

Policie se prý chce zaměřit na to, zda se cyklonit RDX, který tvoří složku armádou používané trhaviny C4, a který měl být na místě neštěstí identifikován, může vyskytovat i v naftě či metanu.

"Konzultujeme to s petrochemickými experty, protože to jde nad rámec naší expertízy," uvedl Razon. Policie si na vyřešení této otázky dává nejméně dva týdny.

Další Trillanesova rebelie

Senátor Trillanes mezitím oznámil, že má svědka, který jeho tvrzení, že výbuch zinscenovaly přímo vládní kruhy, může doložit.

"Připravujeme si podklady. Informace nám poskytuje člen týmu speciálních operací, který spadá pod (prezidentčina poradce pro otázky národní bezpečnosti) Norberta Gonzalese," řekl Trillanes novinářům.

Předvolební plakát Antonia Trillanese
Předvolební plakát Antonia Trillanese | Foto: Aktuálně.cz

Tento svědek je prý ukryt na bezpečném místě a má citlivé informace včetně seznamu členů jím zmiňovaného speciálního týmu i podrobnosti k jejich činnosti.

"Jejich verze je nepřijatelná, experti ji vyvrátili," prohlásil Trillanes na adresu policejního vyšetřování. "Není to poprvé, co se PNP (státní policie) podílí na maskování něčeho nekalého a tato vláda je v tom přímo mistrem."

Přestože byl Trillanes v květnu zvolen do Senátu, už čtvrtým rokem je ve vazbě, kde čeká na verdikt vojenského tribunálu.

Ten jej soudí za to, že v roce 2003 vedl skupinu vojenských vzbouřenců, jež vypověděla poslušnost prezidentce i armádnímu velení pro jejich údajnou zkorumpovanost, obsadila rezidenční výškovou budovu Oakwood těsně sousedící s Gloriettou a čekala, jestli se k jejich vzpouře přidají další vojáci nebo veřejnost. To se ale nestalo, a tak se po 18 hodinách vzbouřenci vzdali.

 

Právě se děje

Další zprávy