Vůdce guinejské junty odstoupil. Přijde demokracie

Roman Gazdík
19. 1. 2010 9:33
Šéfa junty Camaru odstavily od moci atentát a operace v Maroku
Kapitán Camara ještě před atentátem
Kapitán Camara ještě před atentátem | Foto: Reuters

Ougadougou - Když spáchal jeden z blízkých spolupracovníků v prosinci atentát na vůdce guinejské junty kapitána Camaru, vyvolalo to jak obavy z dalších krvavých násilností, tak naděje, že se moci v jedné z nejchudších zemí světa chopí někdo vhodnější.

Musa Dadis Camara, který byl po atentátu rychle převezen k operaci do Maroka, se dostal do čela země převratem po smrti dlouholetého diktátora Lansany Contého v prosinci 2008. Camara původně sliboval cestu k demokracii a předání vlády civilistům, později však obrátil a oznámil, že bude v příštích prezidentských volbách také kandidovat.

Následné demonstrace utopila junta v krvi. Při protestu na národním stadionu v metropoli Konakry v září 2009 zabili vojáci nejméně 157 lidí a další stovky zranili. Docházelo také k hromadnému znásilňování žen.

Incident vyvolal mezinárodní odezvu i pnutí uvnitř junty, které vyvrcholilo zmíněným atentátem. Podle střelce Abúbakara Diakiteho se z něj junta snažila učinit obětního beránka.

Přestože vláda tvrdila, že byl Camara pouze lehce postřelen, brzy vyšlo najevo, že byl ve skutečnosti zasažen do hlavy a že musel být převezen do Maroka. Moc převzal viceprezident a ministr obrany Sékouba Konaté. Ten se nakonec rozhodl Camaru vyšachovat.

Když bývalý šéf junty v neděli opouštěl marockou nemocnici, domníval se podle zpravodajů, že nasedá do letadla do guinejské metropole Konakry, stroj však ve skutečnosti mířil do Ougadougou v nedaleké Burkině Faso.

Konaté předtím oznámil, že nechá sestavit vládu národní jednoty a že se za půl roku budou konat volby. V nich nebude podle dohody s opozicí podepsané v pátek kandidovat ani Camara, ani jakýkoliv jiný příslušník junty alias Národního výboru pro demokracii a rozvoj (CNND) a také žádný z členů přechodné vlády.

V úterý přinesly agentury zprávu, že novým premiérem bude opoziční veterán Jean-Marie Dore.

Konatého námluvy s opozicí nenechaly Camarovy stoupence chladným. Urgovali tak v pátek kapitána k návratu do Konakry. Camara však Konatého v neděli podržel a oznámil, že dohodu o národním usmíření podporuje.

"Podepsal jsem za plného vědomí... (dohodu) o rychlém ukončení krize," přečetl své prohlášení v neděli v Ougadougou sotva slyšitelným hlasem. "Otázka nekandidování mé osoby a dalších členů CNND... je definitivně vyřešena."

Foto: Aktuálně.cz

"Potřebuju odpočívat, takže (mě čeká) období rekonvalescence, po kterém si svobodně vyberu, kde chci žít," prohlásil Camara. Podle Reuters přitom někteří členové junty, mezi kterými má Camara kultovní status, plakali.

Zahraničí dohodu vojenské vlády s opozicí a plán na vypsání voleb uvítalo, pozorovatelé však upozorňují, že krize ještě neskončila. Přes Camarovo smířlivé gesto zůstává junta nejednotná. Roztříštěná je i opozice.

 

Právě se děje

Další zprávy