reklama
 
 

Guinea: Nápad upalovat lupiče zaživa vyvolal pohoršení

4. 6. 2009 17:34
Člen vojenské vlády to navrhl kvůli přeplněným věznicím v zemi

Conakry - Vysoce postavený člen vojenské vlády v africké Guineji vyvolal pobouření svým doporučením, aby dopadení ozbrojení zločinci byli zaživa upalováni.

Kapitán Moussa Tiegoro Camara, který byl v této západoafrické zemi pověřen vedením boje s rostoucí násilnou kriminalitou a pašováním drog, navrhl tento svérázný postup na středečním mítinku s představiteli správy hlavního města, kde se diskutovalo o zhoršující se bezpečnostní situaci. 

„Žádám vás, abyste ozbrojené lupiče, kteří budou přistiženi při činu, upalovali zaživa. Naše věznice a nápravná zařízení už víc lidí nepoberou, a situace takto nemůže dál pokračovat," citovala jeho slova agentura Reuters.

Obhájci lidských práv zneklidněni

Proti jeho výrokům se ale okamžitě ohradili obhájci lidských práv, kteří kapitánovy návrhy označili za „nepřijatelné" a netolerovatelné".

„Zneklidňuje nás to," prohlásil Thierno Maadjou Sow, předseda Guinejské organizace pro lidská práva. „Zákony této země nesmějí být obcházeny za žádných okolností. Zločinci musejí být předáni spravedlnosti a postaveni před soud."

Zpravodajové uvádějí, že zločinu v ulicích hlavního města Konakry v posledních měsících přibylo. Mezi pachateli ozbrojených přepadení a znásilnění přitom nechybějí ani vojáci.

První pouliční nepokoje

Vojenská junta, která se pod názvem Národní rada pro demokracii a rozvoj (NCDD) chopila moci v prosinci loňského roku po smrti dlouholetého prezidenta Lansany Contého, už dříve slíbila, že z boje proti korupci a obchodu s drogami učiní jednu z hlavních priorit.

Zároveň naznačila, že po volbách plánovaných na letošní prosinec vrátí moc civilní vládě, která z nich vzejde.

Jak píše agentura Reuters, obyvatelé Guineje se původně k juntě stavěli vstřícně. Minulý měsíc ale došlo k prvním pouličním nepokojům, při nichž jednotky na protestující použily ostrou munici.

autoři: Pavel Vondra, Reuters | 4. 6. 2009 17:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama