Guinea: Nápad upalovat lupiče zaživa vyvolal pohoršení

Reuters Pavel Vondra, Reuters
4. 6. 2009 17:34
Člen vojenské vlády to navrhl kvůli přeplněným věznicím v zemi
Portrét šéfa guinejské junty, kapitána Moussy Dadise Camary, na zdi před vojenskou základnou Alpha Yaya Diallo v hlavním městě Conakry
Portrét šéfa guinejské junty, kapitána Moussy Dadise Camary, na zdi před vojenskou základnou Alpha Yaya Diallo v hlavním městě Conakry | Foto: Reuters

Conakry - Vysoce postavený člen vojenské vlády v africké Guineji vyvolal pobouření svým doporučením, aby dopadení ozbrojení zločinci byli zaživa upalováni.

Kapitán Moussa Tiegoro Camara, který byl v této západoafrické zemi pověřen vedením boje s rostoucí násilnou kriminalitou a pašováním drog, navrhl tento svérázný postup na středečním mítinku s představiteli správy hlavního města, kde se diskutovalo o zhoršující se bezpečnostní situaci. 

„Žádám vás, abyste ozbrojené lupiče, kteří budou přistiženi při činu, upalovali zaživa. Naše věznice a nápravná zařízení už víc lidí nepoberou, a situace takto nemůže dál pokračovat," citovala jeho slova agentura Reuters.

Obhájci lidských práv zneklidněni

Proti jeho výrokům se ale okamžitě ohradili obhájci lidských práv, kteří kapitánovy návrhy označili za „nepřijatelné" a netolerovatelné".

Foto: Aktuálně.cz

„Zneklidňuje nás to," prohlásil Thierno Maadjou Sow, předseda Guinejské organizace pro lidská práva. „Zákony této země nesmějí být obcházeny za žádných okolností. Zločinci musejí být předáni spravedlnosti a postaveni před soud."

Zpravodajové uvádějí, že zločinu v ulicích hlavního města Konakry v posledních měsících přibylo. Mezi pachateli ozbrojených přepadení a znásilnění přitom nechybějí ani vojáci.

První pouliční nepokoje

Vojenská junta, která se pod názvem Národní rada pro demokracii a rozvoj (NCDD) chopila moci v prosinci loňského roku po smrti dlouholetého prezidenta Lansany Contého, už dříve slíbila, že z boje proti korupci a obchodu s drogami učiní jednu z hlavních priorit.

Zároveň naznačila, že po volbách plánovaných na letošní prosinec vrátí moc civilní vládě, která z nich vzejde.

Jak píše agentura Reuters, obyvatelé Guineje se původně k juntě stavěli vstřícně. Minulý měsíc ale došlo k prvním pouličním nepokojům, při nichž jednotky na protestující použily ostrou munici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy