Kartely si z Afriky udělaly překladiště drog pro EU

Roman Gazdík
23. 9. 2009 9:30
Nefunkční západoafrické státy se pod náporem drogových peněz dále otřásají
Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura
Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura | Foto: Reuters

Bissau - O státečku Guinea-Bissau pravděpodobně většina obyvatel České republiky neslyšela. Malá země na západoafrickém pobřeží však v poslední době budí čím díl tím větší pozornost.

Kvůli totálnímu kolapsu státních struktur se totiž stala ideálním překladištěm kokainu mířícího z Latinské Ameriky k evropským břehům.

Místní armáda vlastní jednu rezavou loď, se kterou má kontrolovat pobřeží o délce 350 kilometrů a 88 ostrovů. Justiční policie má k dispozici šedesát agentů, ale pouze jedno vozidlo a často žádný benzín, počítače a další potřebné vybavení tu neexistují a policejní cely se nacházejí v rozmlácených barácích, odkud je možné lehce uniknout.

Ještě větším problémem je všudypřítomná korupce mezi státními orgány otevírající dveře obchodníkům s drogami, kteří šustí narkodolary a v zemi se podle reportáže britského kanálu Channel Four již v pohodlných vilách zabydleli.

Situace je však alarmující v celé Západní Africe. Může za to růst evropského trhu s kokainem, jehož ceny se v zemích jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, Francie nebo Velká Británie v posledních letech podle letošní zprávy Úřadu OSN pro boj s kriminalitou a drogami (UNODC) zdvojnásobily, či ztrojnásobily. Naopak v USA klesají a klesá i spotřeba.

Foto: Aktuálně.cz

Evropský trh s drogami tak má přímý vliv na další kolaps západoafrických státních struktur.

Kokainové pobřeží

„Stejné organizace, které sledujeme ve Střední a Jižní Americe kvůli jejich drogovým aktivitám ve Spojených státech, jsou zapleteny do obchodování v Západní Africe," řekl televizi CNN regionální ředitel amerického Úřadu pro boj s drogami (DEA) pro Evropu a Afriku Russell Benson. „Není zde jediná země, které by se to nedotklo."

Podle DEA operuje nejméně devět kolumbijských a mexických kartelů v nejméně jedenácti západoafrických zemích mezi Beninem a Senegalem. Místo „Zlaté pobřeží" se už začalo oblasti říkat „Kokainové pobřeží".

Statistiky UNODC - které jsou ovšem velice přibližnými odhady - ukazují, že drogoví baroni do Evropy posílají přibližně 250 tun kokainu ročně, čtvrtina z tohoto množství přišla v roce 2006 z Afriky.

Fotogalerie z drogové války v Mexiku:

Celkově drogový úřad OSN odhaduje, že se ročně vyrobí přibližně 1000 tun čistého kokainu, čtyřicet procent z toho se podaří policistům, vojákům a celníkům zabavit. Většina kokainu tak stále putuje na trh v USA, který je kokainovým producentům Kolumbii, Peru a Bolívii bližší, ale nenabízí tak vysoké zisky.

Cena kokainu ve Spojených státech je proti Evropě třetinová až poloviční. Podle CNN zde hraje roli i silné euro a slabý dolar.

Afrika je blízko

Vedle slabých vlád a nedalekých evropských trhů je Západní Afrika výhodná také svou relativní blízkostí k zemím, ze kterých se do Evropy drogy vyvážejí - tedy zejména Venezuele a Kolumbii. Většina drog připlouvá podle UNODC do Afriky přes Atlantik na velkých „mateřských lodích", náklad je pak přeložen u pobřeží na menší plavidla.

V Guiney-Bissau se tak často děje přímo za asistence státních bezpečnostních složek.

Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost roste kokainový trh i v Česku, zdaleka však nedosahuje velikosti toho evropského. Nejoblíbenější nelegální drogou s velkým náskokem zůstává konopí.

 

Právě se děje

Další zprávy