Vraždy v rumunské divočině. Někdo zabil dva lesníky, ochránci obviňují dřevorubce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 10. 2019 20:48
Rumunské pralesy, které rostly stovky let bez lidského zásahu, stále rychleji ubývají. Do hustých lesů obývaných medvědy, vlky a rysy nelegálně pronikají těžaři. Za poslední měsíc nejspíš zabili dva lesníky, kteří se jim v tom pokusili zabránit.
Les v Rumunsku (ilustrační foto).
Les v Rumunsku (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Správce přírodního parku Liviu Pop dostal minulý týden tip na místo, kde dochází k nelegálnímu kácení lesa. Vyrazil do hor rozkládajících se v rumunské župě Maramureš na severu země. Několik hodin se ale nevracel a nereagoval ani na volání služební vysílačkou. Jeho kolegové znervózněli a zavolali policii.

Ta po několika hodinách pátrání našla v noci třicetiletého správce v lesní soutěsce s prostřelenou hlavou. Někdo ho zavraždil loveckou puškou.

Policie nemá žádné podezřelé. Generální ředitel státní lesní správy Romsilva ale veřejně prohlásil, že správce parku zavraždili dřevorubci.

Za poslední měsíc jde už o druhou vraždu v rumunských lesích. Nedaleko města Pascani, kousek od místa, kde probíhala nelegální těžba dřeva, policie minulý týden našla auto a v něm tělo padesátiletého lesníka jménem Raducu Gorcioaia. Podle policejního vyšetřování ho zřejmě napadla skupina dřevorubců a sekerami mu rozbila hlavu. Z vraždy jsou obvinění tři lidé.

Útoky na ochránce lesů se poslední rok stupňují. Státní lesní správa letos nahlásila 16 útoků na své zaměstnance. Za posledních několik let zemřelo násilnou smrtí šest lesníků.

Nedotčené lesy

V Rumunsku se rozprostírá více než polovina nejstarších pralesů v Evropě. Stejně jako tropické lesy v jihoamerické Amazonii ale rychle mizí.

Podle tamní pobočky neziskové organizace Greenpeace Rumuni ztratí každou hodinu tři hektary lesa, a to i na dosud nedotčených místech.  

V zemi se nachází zhruba 100 tisíc až 200 tisíc hektarů pralesa. V Evropě je takových lesů už velmi málo. I proto jsou pod kontrolou NATURA 2000, což je soustava chráněných území v Evropské unii, kterou společně vytvářejí jednotlivé členské státy. Každá země si zajišťuje ochranu těchto území sama, ale podle společných evropských směrnic. Několik ekologických organizací si před nedávnem stěžovalo, že Rumunsko své povinnosti neplní. 

"Rumunsko je domovem pro poslední rozsáhlé prastaré lesní porosty, ale z nich se stává dřevotříska pro nábytek," vysvětlil pro britskou stanici BBC Gabriel Paun, šéf ekologické organizace Agent Green. 

Dřevo nelegálně vytěžené z rumunských pralesů může skončit kdekoliv v Evropě. Prodává se v podobě stavebního materiálu, papíru nebo nábytku. Rumunská vláda to zatím nedokáže zastavit. Podle Pauna se také stává, že na místech, kde se těží legálně, dřevorubci vykácí mnohem více lesa, než mají v plánu, a přebytečné dřevo prodají bokem.

Lesní mafie

Jen den poté, co policie našla zastřeleného strážce parku, Paun tuto těžařskou taktiku spatřil na vlastní oči ve východních Karpatech. Z místa, kde se les kácí legálně, ho těžaři vyhnali. Tentokrát vyvázl bez zranění, ale z minulosti má s násilím ze strany dřevorubců také zkušenosti.

"Lesní mafie se mě pokusila několikrát zabít. Před čtyřmi lety, když jsem vyšetřoval případ nelegální těžby nedaleko národního parku Retezat, na mě zaútočilo několik lupičů a pokusili se mě zabít," vypráví ochránce přírody. "Zlomili mi žebra, rozbili hlavu a zlomili ruku, než se mi podařilo utéct."

 

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy