Vraždy v rumunské divočině. Někdo zabil dva lesníky, ochránci obviňují dřevorubce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 10. 2019 20:48
Rumunské pralesy, které rostly stovky let bez lidského zásahu, stále rychleji ubývají. Do hustých lesů obývaných medvědy, vlky a rysy nelegálně pronikají těžaři. Za poslední měsíc nejspíš zabili dva lesníky, kteří se jim v tom pokusili zabránit.
Les v Rumunsku (ilustrační foto).
Les v Rumunsku (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Správce přírodního parku Liviu Pop dostal minulý týden tip na místo, kde dochází k nelegálnímu kácení lesa. Vyrazil do hor rozkládajících se v rumunské župě Maramureš na severu země. Několik hodin se ale nevracel a nereagoval ani na volání služební vysílačkou. Jeho kolegové znervózněli a zavolali policii.

Ta po několika hodinách pátrání našla v noci třicetiletého správce v lesní soutěsce s prostřelenou hlavou. Někdo ho zavraždil loveckou puškou.

Policie nemá žádné podezřelé. Generální ředitel státní lesní správy Romsilva ale veřejně prohlásil, že správce parku zavraždili dřevorubci.

Za poslední měsíc jde už o druhou vraždu v rumunských lesích. Nedaleko města Pascani, kousek od místa, kde probíhala nelegální těžba dřeva, policie minulý týden našla auto a v něm tělo padesátiletého lesníka jménem Raducu Gorcioaia. Podle policejního vyšetřování ho zřejmě napadla skupina dřevorubců a sekerami mu rozbila hlavu. Z vraždy jsou obvinění tři lidé.

Útoky na ochránce lesů se poslední rok stupňují. Státní lesní správa letos nahlásila 16 útoků na své zaměstnance. Za posledních několik let zemřelo násilnou smrtí šest lesníků.

Nedotčené lesy

V Rumunsku se rozprostírá více než polovina nejstarších pralesů v Evropě. Stejně jako tropické lesy v jihoamerické Amazonii ale rychle mizí.

Podle tamní pobočky neziskové organizace Greenpeace Rumuni ztratí každou hodinu tři hektary lesa, a to i na dosud nedotčených místech.  

V zemi se nachází zhruba 100 tisíc až 200 tisíc hektarů pralesa. V Evropě je takových lesů už velmi málo. I proto jsou pod kontrolou NATURA 2000, což je soustava chráněných území v Evropské unii, kterou společně vytvářejí jednotlivé členské státy. Každá země si zajišťuje ochranu těchto území sama, ale podle společných evropských směrnic. Několik ekologických organizací si před nedávnem stěžovalo, že Rumunsko své povinnosti neplní. 

"Rumunsko je domovem pro poslední rozsáhlé prastaré lesní porosty, ale z nich se stává dřevotříska pro nábytek," vysvětlil pro britskou stanici BBC Gabriel Paun, šéf ekologické organizace Agent Green. 

Dřevo nelegálně vytěžené z rumunských pralesů může skončit kdekoliv v Evropě. Prodává se v podobě stavebního materiálu, papíru nebo nábytku. Rumunská vláda to zatím nedokáže zastavit. Podle Pauna se také stává, že na místech, kde se těží legálně, dřevorubci vykácí mnohem více lesa, než mají v plánu, a přebytečné dřevo prodají bokem.

Lesní mafie

Jen den poté, co policie našla zastřeleného strážce parku, Paun tuto těžařskou taktiku spatřil na vlastní oči ve východních Karpatech. Z místa, kde se les kácí legálně, ho těžaři vyhnali. Tentokrát vyvázl bez zranění, ale z minulosti má s násilím ze strany dřevorubců také zkušenosti.

"Lesní mafie se mě pokusila několikrát zabít. Před čtyřmi lety, když jsem vyšetřoval případ nelegální těžby nedaleko národního parku Retezat, na mě zaútočilo několik lupičů a pokusili se mě zabít," vypráví ochránce přírody. "Zlomili mi žebra, rozbili hlavu a zlomili ruku, než se mi podařilo utéct."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy