Tohle nejsou záběry z Marsu. Požáry v Indonésii zbarvily nebe do krvavě rudé barvy

ČTK ČTK
24. 9. 2019 15:13
V důsledku lesních požárů, z nichž většina byla pravděpodobně založena úmyslně při odlesňování půdy, se nebe nad indonéskou provincií Jambi o víkendu zbarvilo do ruda.

Pohled jako z postapokalyptického filmu upoutal značnou pozornost na sociálních sítích, kde jedno z videí zachycujících krvavě červenou oblohu zaznamenalo během tří dnů přes 600 000 zhlédnutí, uvedla agentura Reuters. Podle deníku The Daily Telegraph způsobily rozsáhlé lesní požáry letos v létě dýchací problémy 900 000 Indonésanů.

Z hořícího porostu na indonéských ostrovech Sumatra a Borneo se šíří hustý dým, kvůli němuž muselo být tento měsíc v Indonésii uzavřeno několik tisíc škol a zrušeny některé lety. Do boje s plameny byly nasazeny tisíce hasičů, vojáků a policistů. Požáry v Indonésii vyvolávají v oblasti každoročně napětí, protože kouř se šíří i do sousední Malajsie, Singapuru, na Filipíny či do Thajska.

Nezvyklý jev vyděsil o víkendu obyvatele na východním pobřeží indonéského ostrova Sumatra, kde se obloha zbarvila do přízračné rudé barvy. Podle vědců k tomu dochází, když je ve vzduchu aerosol. Velké množství této heterogenní směsi malých pevných či kapalných částic v plynu se dostává do ovzduší během sopečné činnosti nebo právě při lesních požárech. Výrazné barevné jevy jsou způsobeny rozptylem slunečního světla na uvolněném aerosolu.

Obyvatelé sumaterské provincie Jambi zveřejnili fotografie a videonahrávky šarlatově červené oblohy na sociálních sítích, kde rovněž vyjadřovali své obavy. "Trvalo to od poledne do večera," uvedla místní obyvatelka Yunita, která byla jednou z těch, kdo červenou oblohu o víkendu nafilmovali. "Vál hodně silný vítr, vzduchem se šířil hustý dým a špatně se dýchalo," dodala.

Ekologické organizace za původce většiny požárů pralesů a rašelinišť v Indonésii označují papírenské společnosti a majitele plantáží, kde se pěstují olejové palmy. Odlesňování půdy pomocí ohně je totiž levnější než jiné způsoby čištění pozemků. Firmy vypalování původní vegetace popírají.

Ekologická organizace Greenpeace dnes obvinila indonéské úřady, že nevyměřily dostatečně přísné pokuty dřevařským firmám a majitelům plantáží na produkci palmového oleje, na jejichž pozemcích řádily v letech 2015 až 2018 rozsáhlé lesní požáry. Podle hnutí Greenpeace v řadě z těchto lokalit hořelo letos znovu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy