Macron není "zelený", stěžují si lidé a sundávají jeho portréty. Hrozí jim pokuty

Simone Radačičová Simone Radačičová
23. 9. 2019 8:11
Před několika měsíci skupina francouzských ekologických aktivistů přišla na radnici druhého okrsku v Lyonu. Jeden z nich následně sundal ze zdi portrét prezidenta Emmanuela Macrona, vzal jej do podpaží a všichni i se zarámovanou fotkou odešli. Nebyla to nahodilá akce, ale předem připravený protest.
Jeho účastníci nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii, navíc obrácené hlavou dolů.
Jeho účastníci nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii, navíc obrácené hlavou dolů. | Foto: Reuters

"Prázdné místo na zdi symbolizuje prázdnotu vládní politiky v otázce ochrany klimatu," uvedla ekologická organizace ANV-COP21 ve svém prohlášení.  

Aktivisté Macrona kritizují, protože podle nich nedělá dost proti ničení planety. Na světové scéně sice vystupuje jako ochránce životního prostředí, sám ale nedokáže "zelené" závazky své země naplnit, tvrdí. A tak se rozhodli odnést jeho prezidentské portréty.

Starosta druhého okrsku ve městě Lyon Denis Broliquier se ale obrátil na policii a aktivisty zažaloval. K soudu se nakonec kvůli obvinění z krádeže dostali pouze dva z nich, Fanny Delahalleová a Pierre Goinvic. Žalobce pro ně žádal pokutu 500 eur, tedy v přepočtu 13 tisíc korun.

Jenže soudce Marc-Emmanuel Gounot je tento týden osvobodil. Mnozí považují rozsudek za zlomový. 

Soudce označil kroky aktivistů vzhledem k jejich motivaci za "legitimní". V dlouhém rozsudku dal za pravdu obhajobě, která tvrdila, že Francie nedodržuje ekologické závazky, jež si sama dříve stanovila. Macron se přitom v minulosti například opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, když se USA stáhly z pařížské klimatické dohody. Nedávno zase zkritizoval brazilského prezidenta Jaira Bolsonara za ničení amazonského pralesa. 

Zmizelo přes 130 portrétů

Soudce konkrétně jmenoval, že Francie například nezvyšuje podíl obnovitelných zdrojů a nesnižuje celkovou spotřebu energie nebo emise skleníkových plynů takovým tempem, jakým se sama zavázala. V roce 2015 Paříž přijala zákon, který stanovuje, že do roku 2030 vzroste podíl obnovitelných zdrojů v zemi na 32 procent. Aby tento cíl splnila, měla se loni dostat na 20,5 procenta. Jenže byla o čtyři procenta níže.

Rozsudek vychází ze závěrů státního poradního orgánu Velká rada pro klima, podle kterého ve Francii vzniká "propast mezi ambicemi a realitou". Bez zásadní změny politiky tato země nedokáže naplnit své cíle, varuje rada.

Soudce se také zabýval samotným odstraňováním portrétů prezidenta, které jsou ve Francii vnímány jako symboly republiky. Ani v tom ale nevidí trestný čin. "Možnosti občanů na vyjádření se v demokratických státech se nesmí zmenšit jen na hlasování ve volbách, ale musí existovat i další formy," uvedl ve svém rozsudku. 

Další aktivisté doufají, že tento rozsudek poslouží jako precedent. Případ z Lyonu totiž není ve Francii ojedinělý. Aktivisté už sundali ze zdí po celé zemi přes 130 Macronových portrétů. Často je nosí na demonstrace, kde je drží hlavou dolů. 

Podobně jako v Lyonu se ale i starostové dalších měst obrátili na soud. 

Aktuálně probíhá 12 různých procesů ve městech jako Paříž, Grenoble nebo Orléans, ve kterých je kolem padesátky podezřelých. V červnu už tribunál ve městě Bourg-en-Bresse odsoudil pět aktivistů k pokutě 500 eur, doplňuje list Le Parisien

Nemáme na výběr

Aktivistům se ve Francii přezdívá "sundavači". Jsou to lidé z různého prostředí a různých povolání - zaměstnanec státních drah SNCF, profesor matematiky, důchodce i studenti.

"Věděla jsem, co riskuji. Tedy i vězení, což bylo ale jen velmi málo pravděpodobné. Větší obavy mám z klimatických změn. Když vidím, kolik energie věnovali našemu soudnímu procesu, zatímco nadnárodní společnosti beztrestně pokračují ve znečišťování životního prostředí a státy nerespektují své závazky, tak mi to dodává sílu," uvedla pro francouzská média Delahalleová. 

Aktivisté tvrdí, že tváří v tvář zhoršujícím se klimatickým podmínkám nemají jinou možnost než přistoupit k podobným krokům. "Pořádali jsme demonstrace, podepisovali petice, vedli rozhovory. Ale nic konkrétního se neděje. Nemáme na výběr nic jiného než občanskou neposlušnost," uvedla Cécile Marchandová z asociace Les Amis de la Terre, tedy v překladu Přátelé země. I ona se dostala kvůli sundavání portrétů před soud a nyní čeká na verdikt.

"Když se Francie staví do role světového lídra v klimatu, tak musí alespoň respektovat své vlastní cíle. Myslím si, že nenásilné případy občanské neposlušnosti budou přibývat," uvedla pro britský list The Guardian Marion Esnaultová, mluvčí iniciativy Sundejte Macrona. 

Manifestace za ochranu klimatu se budou ve Francii konat tento pátek i sobotu. Organizátoři očekávají, že o víkendu vyjdou lidé ve "stovkách měst" po celé Francii, uvedla pro list Le Figaro Elodie Naceová z hnutí Alternatiba. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 35 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy