Macron není "zelený", stěžují si lidé a sundávají jeho portréty. Hrozí jim pokuty

Simone Radačičová Simone Radačičová
23. 9. 2019 8:11
Před několika měsíci skupina francouzských ekologických aktivistů přišla na radnici druhého okrsku v Lyonu. Jeden z nich následně sundal ze zdi portrét prezidenta Emmanuela Macrona, vzal jej do podpaží a všichni i se zarámovanou fotkou odešli. Nebyla to nahodilá akce, ale předem připravený protest.
Jeho účastníci nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii, navíc obrácené hlavou dolů.
Jeho účastníci nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii, navíc obrácené hlavou dolů. | Foto: Reuters

"Prázdné místo na zdi symbolizuje prázdnotu vládní politiky v otázce ochrany klimatu," uvedla ekologická organizace ANV-COP21 ve svém prohlášení.  

Aktivisté Macrona kritizují, protože podle nich nedělá dost proti ničení planety. Na světové scéně sice vystupuje jako ochránce životního prostředí, sám ale nedokáže "zelené" závazky své země naplnit, tvrdí. A tak se rozhodli odnést jeho prezidentské portréty.

Starosta druhého okrsku ve městě Lyon Denis Broliquier se ale obrátil na policii a aktivisty zažaloval. K soudu se nakonec kvůli obvinění z krádeže dostali pouze dva z nich, Fanny Delahalleová a Pierre Goinvic. Žalobce pro ně žádal pokutu 500 eur, tedy v přepočtu 13 tisíc korun.

Jenže soudce Marc-Emmanuel Gounot je tento týden osvobodil. Mnozí považují rozsudek za zlomový. 

Soudce označil kroky aktivistů vzhledem k jejich motivaci za "legitimní". V dlouhém rozsudku dal za pravdu obhajobě, která tvrdila, že Francie nedodržuje ekologické závazky, jež si sama dříve stanovila. Macron se přitom v minulosti například opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, když se USA stáhly z pařížské klimatické dohody. Nedávno zase zkritizoval brazilského prezidenta Jaira Bolsonara za ničení amazonského pralesa. 

Zmizelo přes 130 portrétů

Soudce konkrétně jmenoval, že Francie například nezvyšuje podíl obnovitelných zdrojů a nesnižuje celkovou spotřebu energie nebo emise skleníkových plynů takovým tempem, jakým se sama zavázala. V roce 2015 Paříž přijala zákon, který stanovuje, že do roku 2030 vzroste podíl obnovitelných zdrojů v zemi na 32 procent. Aby tento cíl splnila, měla se loni dostat na 20,5 procenta. Jenže byla o čtyři procenta níže.

Rozsudek vychází ze závěrů státního poradního orgánu Velká rada pro klima, podle kterého ve Francii vzniká "propast mezi ambicemi a realitou". Bez zásadní změny politiky tato země nedokáže naplnit své cíle, varuje rada.

Soudce se také zabýval samotným odstraňováním portrétů prezidenta, které jsou ve Francii vnímány jako symboly republiky. Ani v tom ale nevidí trestný čin. "Možnosti občanů na vyjádření se v demokratických státech se nesmí zmenšit jen na hlasování ve volbách, ale musí existovat i další formy," uvedl ve svém rozsudku. 

Další aktivisté doufají, že tento rozsudek poslouží jako precedent. Případ z Lyonu totiž není ve Francii ojedinělý. Aktivisté už sundali ze zdí po celé zemi přes 130 Macronových portrétů. Často je nosí na demonstrace, kde je drží hlavou dolů. 

Podobně jako v Lyonu se ale i starostové dalších měst obrátili na soud. 

Aktuálně probíhá 12 různých procesů ve městech jako Paříž, Grenoble nebo Orléans, ve kterých je kolem padesátky podezřelých. V červnu už tribunál ve městě Bourg-en-Bresse odsoudil pět aktivistů k pokutě 500 eur, doplňuje list Le Parisien

Nemáme na výběr

Aktivistům se ve Francii přezdívá "sundavači". Jsou to lidé z různého prostředí a různých povolání - zaměstnanec státních drah SNCF, profesor matematiky, důchodce i studenti.

"Věděla jsem, co riskuji. Tedy i vězení, což bylo ale jen velmi málo pravděpodobné. Větší obavy mám z klimatických změn. Když vidím, kolik energie věnovali našemu soudnímu procesu, zatímco nadnárodní společnosti beztrestně pokračují ve znečišťování životního prostředí a státy nerespektují své závazky, tak mi to dodává sílu," uvedla pro francouzská média Delahalleová. 

Aktivisté tvrdí, že tváří v tvář zhoršujícím se klimatickým podmínkám nemají jinou možnost než přistoupit k podobným krokům. "Pořádali jsme demonstrace, podepisovali petice, vedli rozhovory. Ale nic konkrétního se neděje. Nemáme na výběr nic jiného než občanskou neposlušnost," uvedla Cécile Marchandová z asociace Les Amis de la Terre, tedy v překladu Přátelé země. I ona se dostala kvůli sundavání portrétů před soud a nyní čeká na verdikt.

"Když se Francie staví do role světového lídra v klimatu, tak musí alespoň respektovat své vlastní cíle. Myslím si, že nenásilné případy občanské neposlušnosti budou přibývat," uvedla pro britský list The Guardian Marion Esnaultová, mluvčí iniciativy Sundejte Macrona. 

Manifestace za ochranu klimatu se budou ve Francii konat tento pátek i sobotu. Organizátoři očekávají, že o víkendu vyjdou lidé ve "stovkách měst" po celé Francii, uvedla pro list Le Figaro Elodie Naceová z hnutí Alternatiba. 

 

Právě se děje

Další zprávy