Nejen Amazonie: V Brazílii je oblast, kterou ničí odlesňování ještě více

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 9. 2019 20:15
Letos v létě zachvátily brazilskou část Amazonie rozsáhlé požáry. Podle vědců ale v největší zemi Jižní Ameriky existuje oblast, která je v ještě větším ohrožení: Cerrado.
Požáry v Cerradu
Požáry v Cerradu | Foto: ČTK

Cerrado, komplex savan a lesů, je domovem pro pět procent všech rostlin a živočichů na planetě.

O důležitosti tohoto místa svědčí i několik dalších číselných údajů. Třeba ten, že Cerrado tvoří asi třicet procent biologické rozmanitosti Brazílie.

Stejně jako Amazonii ale tuto oblast ničí odlesňování. A opět stejně jako v případě Amazonie se tak často děje ilegálně. Lesy Cerrada jsou káceny, aby uvolnily místo pro dobytčí ranče a sójová pole. Sójové boby pak slouží ke krmení dobytka a vyváží se za hranice Brazílie, třeba do Číny. 

"Rozšíření produkce sóji v Brazílii se v posledních deseti letech týkalo hlavně Cerrada," uvedl pro americkou televizi CNN Toby Gardner ze Stockholmského environmentálního institutu. Podle něj už je navíc většina půdy zničená, takže dřevorubci možná brzy ani nebudou mít co kácet. 

S podobným problémem bojuje i Amazonie, data ale ukazují, že Cerrado to "odnáší hůře". V Latinské Americe je hned po Amazonii druhým největším biomem, tedy souborem ekosystémů, které si jsou něčím podobné. Biomy se dělí na vodní (například biom šelfových moří) a pevninské (například tajga nebo tundra).

Polovina oblasti je vykácena

Podle údajů brazilské vlády z loňského léta přišla oblast na jihovýchodě země během deseti let o více než 105 tisíc kilometrů čtverečních původní vegetace. To je o polovinu více, než kolik ztratila za stejné období Amazonie.

Cerrado se přitom rozkládá na rozloze dvou milionů kilometrů čtverečních, amazonský deštný prales zabírá plochu pět a půl milionu kilometrů čtverečních. 

Brazilské úřady přitom prohlásily pouze osm procent veškeré plochy Cerrada za chráněné, zatímco Amazonie je chráněná ze zhruba padesáti procent, vysvětluje Edegar de Oliveira Rosa ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Podle něj je v současnosti odlesněná už polovina území Cerrada. Agentura Reuters k tomu už loni podotkla, že se na oblast vztahují laxnější pravidla kácení stromů, než je tomu v případě Amazonie. 

Agentura AP také informuje, že zatímco z Amazonie bylo v prvních deseti zářijových dnech hlášeno 7457 požárů, Cerrado bojovalo s více než osmi tisíci. 

Snímek oblasti Cerrado z roku 2005. Zachycuje část Státního parku Lajeado, který na tomto území leží.
Snímek oblasti Cerrado z roku 2005. Zachycuje část Státního parku Lajeado, který na tomto území leží. | Foto: Wikimedia Commons - C2rik (CC-BY-SA-4.0)

V ohrožení jsou tapíři i jaguáři

Jihoamerický region tak brzy může přijít o svou bohatou biologickou rozmanitost. "Odhaduje se, že v Cerradu žije 837 druhů ptáků, 120 druhů plazů, 150 druhů obojživelníků, jeden milion dvě stě tisíc druhů ryb, 90 tisíc druhů hmyzu a 199 druhů savců," vypočítává pro CNN chilská bioložka Mercedes Bustamanteová, která se na tento komplex savan a lesů dlouhodobě zaměřuje.

Často jde přitom o endemické typy živočichů, tedy takové, které nikde jinde na světě nežijí. V Cerradu bydlí třeba tapír jihoamerický, mravenečník velký, jaguár americký nebo pes hřivnatý.

Úřad brazilského prezidenta Jaira Bolsonara odmítl situaci v Cerradu komentovat. Novináře ze CNN odkázal na ministerstvo životního prostředí, které ale dosud neposkytlo vyjádření. 

Bolsonaro čelil v minulých měsících kritice od světových politiků kvůli svému přístupu k ochraně amazonského deštného pralesa, který sužovaly nejhorší požáry od roku 2010. Brazilská hlava státu nepřímo vybízí zemědělce a farmáře, aby ekonomicky více využili prales a rozvíjeli svůj byznys v této oblasti.

Mnoho požárů v brazilských pralesích je tak podle odborníků zakládáno úmyslně. Ekologové viní spekulanty, kteří porost vypalují v naději, že uvolněnou půdu budou moci prodat právě zemědělcům.

Video: Brazilci těžce nesou, že jsou za zlosyny. Požáry pralesa část lidí děsí, říká Sobota

Požárů letos dramaticky přibylo. Podíl na tom má prezident Bolsonaro, některé požáry byly dokonce zakládány na jeho počest, líčí redaktor Respektu. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy