Foto: S luky a šípy, ve válečných barvách. Indiáni brání amazonský prales před těžaři

Indiáni z kmene Mura bojují v Amazonii s nelegálními těžaři, kteří kácejí stromy a prales vypalují.
Ve státě Amazonas v Brazílii žije přes 18 tisíc členů kmene Mura. Jejich území se ale pořád zmenšuje. Prales nahrazují vykácená místa a jámy v zemi po těžké technice.
"Každý den vidíme postupné ničení: odlesňování, invazi, těžbu dřeva," řekl agentuře Reuters jeden z kmenových vůdců.
"Jsme smutní, protože prales může umřít každým okamžikem. Podnebí se mění a svět prales potřebuje."
Amazonii ničí rekordně rychlé odlesňování a největší požáry za několik posledních let. Každou chvíli se někde v okolí rozhoří oheň.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 1. 9. 2019 19:59
Členové brazilského domorodého kmene Mura si pomalují těla červenými válečnými barvami, vezmou luky, šípy a kyje a vyrážejí do hlubokého pralesa. Čeká je tam souboj s jejich úhlavním nepřítelem. Proti nelegálním těžařům, kteří kácejí stromy a vypalují prales, se musí postavit sami. Indiáni z kmene Mura žijí v džungli v brazilském státě Amazonas, největším státě rozkládajícím se v amazonském pralese. Na vlastní oči vidí, jak les rychle ubývá.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy