Vražda, či korupce? V čínském politbyru zuří boj o moc

Radim Klekner Radim Klekner
11. 4. 2012 15:38
V Číně mají zatím navrch zastánci ekonomických reforem
Za pádem Po Si-laje je jednoznačně boj o moc v politbyru komunistické strany.
Za pádem Po Si-laje je jednoznačně boj o moc v politbyru komunistické strany. | Foto: Reuters

Peking - V roce 1989 platil za hlavního reformátora, který by do někdejší Říše středu mohl vnést více demokracie, generální tajemník Komunistické strany Číny Čao C'jang. Ten byl ale po krvavých událostech na náměstí Nebeského klidu vypuzen z politbyra a zbytek života strávil v domácím vězení.

Naděje na změnu současného režimu spojovala zejména méně majetná část čínské společnosti se jménem vlivného stranického bosse ve městě Čchung-čching na jihozápadě země Po Si-laje, kterého politbyro vyloučilo ze svého středu letos v březnu.

Zatímco ale Čao C'jang chtěl v Číně kolo dějin otočit kupředu, Po Si-laj měl naopak v úmyslu zařadit zpátečku. Byl totiž vášnivým obdivovatelem Mao Ce-tunga a nelíbily se mu obrovské majetkové rozdíly, které přivodil "rudý kapitalismus", zavedený v zemi po potlačení hnutí za demokracii.

Oficiálně byl Po Si-laj suspendován pro "vážné prohřešky proti stranické disciplíně", což přeloženo ze žargonu čínského vedení znamená, že mu byla prokázána rozsáhlá korupce.

K tomu, aby byl odvolán ze čtyřiadvacetičlenného politbyra, posloužila mimo jiné nejasnostmi opředená smrt britského obchodníka Neila Heywooda. Z jeho vraždy teď byla obviněna Poova žena Ku Kchaj-laj. Tu čínské úřady zatkly společně s mužem, jehož zaměstnávala ve své domácnosti.

Heywood, který se s Ku přátelil, byl v listopadu nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v Čchung-čchingu. Za jeho smrtí stála podle původní lékařské zprávy nadměrná konzumace alkoholu.

Útěk na ambasádu

Události se daly do pohybu v únoru, kdy byl odvolán z funkce Poův někdejší spojenec, šéf místní policie Wang Li-ťün. Ten se následně uchýlil na americký konzulát ve městě Čcheng-tu, kde prozradil, že Brit byl naopak zavražděn a že za jeho smrtí by mohla stát Ku Kchaj-laj.

Premiér Wen Ťia-pao patří k zastáncům
Premiér Wen Ťia-pao patří k zastáncům | Foto: Reuters

Wang pobyl na konzulátu USA, kde údajně žádal o politický azyl, jeden jediný den. Pak přišel k rozumu, konzulát opustil, vzdal se čínským úřadům a učinil pokání. Krátce nato politbyro sesadilo Poa.

Podle agentury Nová Čína se Poova žena a prominentní právnička s Heywoodem pohádala kvůli obchodním záležitostem. Nikdo ale nepochybuje o tom, že za pádem stranického šéfa z Čchung-čchingu stojí v prvé řadě boj o moc probíhající v nejvyšším stranickém vedení.

Po si totiž dělal naděje, že by se z politbyra mohl dostat do jeho devítičlenného stálého výboru, který kontroluje veškerou moc v zemi. Možná snil i o tom, že se vyšplhá až na samotný vrcholek stranické hierarchie.

Stávající předseda komunistické strany, prezident Chu Ťin-tchao, si už ale vybral svého nástupce. Je jím viceprezident země a člen stálého výboru politbyra Si Ťin-pching. Nejvyšší stranické vedení ho má do svého čela zvolit na podzimním kongresu strany.

Si Ťin-pching je stoupencem téže linie, kterou razí Chu a zejména pak premiér Wen Ťia-pao a která znamená definitivní odklon od Maových idejí a posílení "tržního hospodářství na čínský způsob", byť oficiální rétorika komunistické strany se s léty příliš nezměnila.

"Musíme svědomitě sjednotit naše myšlenky v souladu s duchem ústředního stranického vedení a stmelit se okolo něj se soudruhem Chu Ťin-paoem v čele," zní poslední stanovisko politbyra, zveřejněné stranickým listem Lidový deník.

 

Právě se děje

Další zprávy