Na schůzce afghánských duchovních vůdců se odpálil útočník. Zemřelo nejméně osm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2018 14:30
Islámští duchovní vydali nařízení zakazující sebevražedné útoky. Krátce poté se sami stali terčem atentátníka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně osm mrtvých a 18 zraněných si vyžádal pondělní útok sebevražedného atentátníka proti shromáždění předních afghánských duchovních představitelů v Kábulu. Stalo se tak krátce poté, co účastníci schůzky vyzvali válčící strany v Afghánistánu k zahájení mírových rozhovorů a vydali náboženský výnos, který sebevražedné atentáty zakazuje. S odvoláním na místní bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Na shromáždění afghánské Nejvyšší rady ulemů, která sdružuje islámské učence a duchovní vůdce, se ve velkém stanu v západní části Kábulu sešlo kolem 2000 lidí. Útočník se odpálil, když duchovní ze schůzky odcházeli. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Mezi oběťmi jsou především afghánští civilisté a také jeden policista. "Oběti jsou hlavně obyvatelé čtvrti, kde se schůze konala, ale mohou mezi nimi být i účastníci konference," řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš. AFP zatím píše o sedmi mrtvých.

Účastníci shromáždění v pondělí vyzvali afghánské vládní síly i povstalce z hnutí Tálibán a další ozbrojence, aby zastavili boje a uzavřeli příměří.

Nejvyšší rada ulemů, která v zemi zastupuje celé islámské duchovenstvo, rovněž vydala náboženský edikt (fatvu), kterým prohlašuje sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané. Krátce poté se účastníci schůzky sami stali terčem útoku sebevražedného atentátníka.

Letos podnikli islamisté z hnutí Tálibán a členové teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Kábulu několik velkých útoků, které si vyžádaly desítky mrtvých. Od pondělního útoku se ale Tálibán distancoval. "Tato exploze nemá s našimi mudžáhidy (svatými bojovníky) nic společného," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Minulý týden ve středu radikálové vtrhli do komplexu afghánského ministerstva vnitra v Kábulu a svedli tam dvouhodinový boj s příslušníky afghánských bezpečnostních sil. Při atentátu z 30. dubna přišlo o život 26 osob, včetně devíti afghánských novinářů.

 

Právě se děje

Další zprávy